Suzuki Vitara JLX Çiğ Benzin Kokusu

SUZUKİ MOTOR HAKKINDA SORU VE PAYLAŞIMLAR

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
sahin05
Uzman Çavuş
İletişim:

Suzuki Vitara JLX Çiğ Benzin Kokusu

10 Nis 2011 23:06

Arkadaşlar merhabalar

Son zamanlarda aracımda (1.6jlx) sabahları çalıştırdığımda yoğun bir çiğ benzin kokusu hakim lpg ye geçtikten sonrada devam ediyoryakıt tüketimimde arttı .Muhtemelen ateşleme sistemiyle ilgili bir sorunum var bujiler 10.000km olmadı muhtemel sorun yada sorunlar ne olabilir sizce böyle bir durumla karşılaşan oldumu saygılar.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Suzuki Vitara JLX Çiğ Benzin Kokusu

12 Nis 2011 09:50

Şahin merhaba,
1.Adım: Motor sogukken Jikle sistemi devrede olduğundan bir miktar benzin kokusu gelebilir, ısınıp otomatik jiklen kapattıktan sonra benzin kokusunu kaybolduğundan emin olmalısın.
2.Adım Tüm aşamalar yani benzinde çalışıp ısınıp normale döndükten sonra LPG'ye geç ve oradaki durumu incele.

Unutma araç Önce Benzin'de çok düzgün çalışmalı, sonra LPG ye geçince düzgün çalışmalıdır.

Bu arada yakıt verileri hakkında ölçüm yaptınmı, Örnek 100Km LPG tüketimi, önce ve sonra 100Km/XX LT gibi, LPG zam görüdüğü için aynı paraya daha az km yaptıgımız kesin.
Site Admin

4L
SITE ADMIN
İletişim:

12 Nis 2011 10:26

hortumlar , kelepçelerini, bağlant ıyerlerindeki oringleri gözden geçirmek lazım, 10 yıl ortalama yaşlardaki araçlarda, hortumlarda deformasyonlar sözkonusu olabilir
Çağlar Köker (38) - 0 (RH) +
Vitara 2.0 HDI DIESEL 2003 (10 Fil gücü + chip tuning )
Maltepe-İstanbul

Kullanıcı avatarı
sahin05
Uzman Çavuş
İletişim:

13 Nis 2011 23:33

Offroadpassion yazdı:Şahin merhaba,
1.Adım: Motor sogukken Jikle sistemi devrede olduğundan bir miktar benzin kokusu gelebilir, ısınıp otomatik jiklen kapattıktan sonra benzin kokusunu kaybolduğundan emin olmalısın.
2.Adım Tüm aşamalar yani benzinde çalışıp ısınıp normale döndükten sonra LPG'ye geç ve oradaki durumu incele.

Unutma araç Önce Benzin'de çok düzgün çalışmalı, sonra LPG ye geçince düzgün çalışmalıdır.

Bu arada yakıt verileri hakkında ölçüm yaptınmı, Örnek 100Km LPG tüketimi, önce ve sonra 100Km/XX LT gibi, LPG zam görüdüğü için aynı paraya daha az km yaptıgımız kesin.
hakan bey merhaba
1 ve 2. adım da bahsettiğiniz durum sözkonusu yani araç ısınınca koku yok fakat soğukken aşırı bu kafamı karıştırdı bugün premio serviste bir ustaya gösterdim bujiler gayet temiz ateşleme sorunu yada tekleme yok dedi subap ayarımı dedim herşey normal subap ayarı bozuk olsa ses yapardedi aracın sesini dinledi üst kapağı(yağ koyduğumuz plastik kapak) motor çalışırken açtı üflemeside normalmiş bir anormallik yok dedi soğukkenki duruma oda siznle aynı teşhisi koydu motor sıcaktı benzine aldı koku yok normal dedi tüketimimin fazla oluşunada aracı sürekli kısa mesafede ve soğuk kullanmamın etkisinin büyük olduğunu söyledi teşekkürler.
En son sahin05 tarafından 13 Nis 2011 23:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
sahin05
Uzman Çavuş
İletişim:

13 Nis 2011 23:33

4L yazdı:hortumlar , kelepçelerini, bağlant ıyerlerindeki oringleri gözden geçirmek lazım, 10 yıl ortalama yaşlardaki araçlarda, hortumlarda deformasyonlar sözkonusu olabilir
hortum derken başkanım

4L
SITE ADMIN
İletişim:

13 Nis 2011 23:41

yakıt taşıyan tüm boru ve hortumlar demek istemiştim ilaveten kontrol edilmesinde fayda vardır. Geri dönüş hortumu da dahil (Hakanın dediklerine ek olarak diyorum)
Maltepe-İstanbul

Kullanıcı avatarı
sahin05
Uzman Çavuş
İletişim:

13 Nis 2011 23:46

4L yazdı:yakıt taşıyan tüm boru ve hortumlar demek istemiştim ilaveten kontrol edilmesinde fayda vardır. Geri dönüş hortumu da dahil (Hakanın dediklerine ek olarak diyorum)
çağlar bey aslında gelen koku benzin kokusu değil çiğ benzin kokusu ve sıcakken kesiliyor ayrıca verilmiş sadakammı varmış ne bugün tesadüfen kaputu açtığımda radyatör çıkış hortumunun kelepçesindeki anormallik gözüme çarptı hani şu ortada metal aksamla birleştiği yerde kelepçe metal kısımı sıkmıyormuş gibi geldi alttan bi kontrol ettik kelepçe sadece hortumu sıkıyor biraz çekince elimizde kaldı

4L
SITE ADMIN
İletişim:

13 Nis 2011 23:52

Geçmiş olsun erken farketmek , ucuz kurtarmanıza sebep olmuş
Maltepe-İstanbul

Kullanıcı avatarı
sahin05
Uzman Çavuş
İletişim:

13 Nis 2011 23:53

4L yazdı:Geçmiş olsun erken farketmek , ucuz kurtarmanıza sebep olmuş
saolun aynen yoksa biyerde bi iş açardı başımıza bu doblo

Kullanıcı avatarı
gokhan5234
Kurmay Albay
İletişim:

13 Nis 2011 23:54

gecmıs olsun
Gökhan KARABIYIK
(yamaan )
Suzuki SAMURAİ NAMI diğer KOCA KAFA
Karaambar Gamyoncular dernegının eski ıkıncı uyesi
Muğla--marmaris yaş 33

Kullanıcı avatarı
bergun76
Er
İletişim:

14 Nis 2011 17:54

Arabayı sabah ilk çalıştırdığımda bu koku banada geliyor. Araç içinde koku yok ancak aracın arkasına geçince kokuyu alıyorum.
Daha sonrasında koku kayboluyor. Sanırım sorun yok.

Kullanıcı avatarı
sahin05
Uzman Çavuş
İletişim:

18 Nis 2011 22:13

bergun76 yazdı:Arabayı sabah ilk çalıştırdığımda bu koku banada geliyor. Araç içinde koku yok ancak aracın arkasına geçince kokuyu alıyorum.
önlem olarak bujileri değiştim durumları çok iyiydi ama değiştim bir önceki takımı battal usta NGK BK6E yollamıştı bende aynından aldım taktım ama sanki aklımda BKR6E kalmış umarım bi hata yoktur bu arada bujilerin üst tarafındaki porselen kısım tamamen siyahlaşmıştı (3:ve 4. silindirde 1 ve 2 çok temizdi ) sanırım subap kapak contası yada buji yuvalarındaki buji başına 1 adet olan yuvarlak plastik contada bir sorunum var ark kısmıysa sorunsuzdu yağ aşşağıya inememiş buji kablolarına oturan kutuptaysa 4 bujidede kurum vardı fırça taşıyla temizletince tertemiz çıktılar şimdi buji kablolarınıda değişmek istiyorum kaliteli bir ürünle tabi .Bu arada ihtiyacı olan arkadaşlar için belki yeri değil ama gittiğim NGK bayii monreo bayisiydide aynı zamanda kampanya varmış monreoda arkalar adet 70TL önler 80TL kampanyalı fiyat dedi yan sanayiler ise 34TL arka 40TL ön sizce fiyatlar nasıl sevgili büyük şehir insanları :roll:

Kullanıcı avatarı
hakanbusa
Çavuş
İletişim:

18 Nis 2011 22:19

bergun76 yazdı:Arabayı sabah ilk çalıştırdığımda bu koku banada geliyor. Araç içinde koku yok ancak aracın arkasına geçince kokuyu alıyorum.
Bu gün tesadüf bu mevzu hakkında benim usta ile görüştüm. Sonuç ta ne çıktı biliyormusunuz , BUJİ
Evet buji. Parçacıların vermiş olduğu orj. parça diye ya yanlış numaralı veya çakma buji olması hem tüketimi arttırıyor, hemde sabahları tekleyerek ve çiğ gaz atarak çalışıyor. Araç ısındığı zaman sorun kalmıyor ama. araç orj. değerlerinde çalışmıyor.
Yaratılanı severim, YARATAN'dan ötürü

“SUZUKI MOTOR / SUZUKI ENGINE” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 22 misafir