Üvey Evlat Hıdır Çalışmıyor.

SUZUKI ELECTRICAL - ELECTRONICAL ISSUES

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
camouflage
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

Üvey Evlat Hıdır Çalışmıyor.

14 Tem 2011 21:39

Bende bugün Suzukimi yıkadım. Ne var bunda demeyin bu yıllardır kendi ellerimle yıkadığım nadir arabalardan :)
Herşey belkide burada başladı. Ön kaputu açtım kaputun iç yüzeyi çamur, birazda motordan kaynaklandığını düşündüğüm siyahlık. Kovada deterjanlı su yapıp sünger ile tüm kaputu içten köpük köpük :) yıkadım. Bu arada köpükler motorada damladı tabii baktım olmayacak geri kalanınıda motorun üzerine boca edip sünger parçalanana kadar her yerini temizledim. (Çok mu boş kaldım ne ?) Bir güzel hortumla suyu döküp duruladım. Bastım kontağı çalıştı. 20-25 dk kadar gezinip aracı park ettim. 2-3 saat geçtikten sonra kontağa bastığımda araba çalışmadı :?:
Hemen uzak danışma hattım (bakın tele demiyorum yanlış anlaşılıyor :) ) Çağları aradım. Kumanda paneli yada akünün amper düşüklüğünden olabileceği söyledi. Bu ön bilgi ile gelebileceğini düşündüğüm elektrik ustamı aradım. ( Bu usta milletide sorsan iş yok der, tam işin oluncada bir sürü işim var der.) Muhtemel şifre panelinde arıza olduğu bu saatde ilgilenemeyeceği vs. vs. Ardından bilgisine güvendiğim BMW servisi Mustafa ustayı aradım. Ondan daha ilginç bir fikir duydum. Hava filtresinin çektiği yere benzinli üstübü koyup öyle çalıştırmayı denememi söyledi.
Araçta elektrik var, korna çalıyor, ön panelde ışıklar yanıyor, şifre panelinde yeşil yapıp şifreyi kabul ediyor, marş basıyor.

Baktım ben bu işi beceremeyeceğim aracı iş yerimin bahçesine bırakıp çıktım bu satırları yazıyorum. :)
Sorun öyle yada böyle düzelir, hem beyin fırtınası olsun hemde arayanlara fikir olması açısından buraya yazmak istedim.
İlhami ÖZDEMİR
BOLU Resim
Mecnun tatsaydı Suzuki sevgisini, severmiydi Leyla zillisini.
2006 2.0 Grand Vitara JLX-AL AT
Resim

Kullanıcı avatarı
bloodmen
Teğmen
İletişim:

Re: Üvey evlat Hıdır çalışmıyor.

14 Tem 2011 21:46

İlhami abi iyice durulanmamız olabilir morgulus morgulus morgulus morgulus
Erdal YAMAN
Ümraniye-İstanbul
0 RH (+)
-33
İETT+Akbil
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
------------------------------------------------
Resim

Kullanıcı avatarı
camouflage
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

14 Tem 2011 21:48

Öyle olsaydı, ilk seferde çalışıp beni gezdirmezdi kerata ;) diye düşünüyorum.
İlhami ÖZDEMİR
BOLU Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
yuzen_adam
Asteğmen
İletişim:

14 Tem 2011 21:53

İlhami abi soketlerden birine su kaçmış ve kısa devre yapıyor olabilir. Yıllar önce sıfır aldığımız Renault megane aracında beyin soketine su kaçmıştı o yüzden çalışmamazlık yapmıştı. soketleri wd40 sıkıp teker teker kontrol edersen sorunun hallolur gibi..
Suzuki way of life...

Koray Yamacı 1986
İstanbul Maltepe Altıntepe
A Rh(+)
1999 Grand Vitara 2.5 v6

ByBira
Mareşal
İletişim:

14 Tem 2011 21:54

Stop ettikten sonra distrübütör kapağının içi terleme yapmıştır, söküp kurula tekrar marşa bas bakalım çalışacakmı :?:

Kullanıcı avatarı
camouflage
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

14 Tem 2011 21:59

Kem, küm :? . Ufuk abi, aracım dizel ama, distrübütör kapağı olurmu bunlarda :?:
İlhami ÖZDEMİR
BOLU Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
sahin05
Uzman Çavuş
İletişim:

14 Tem 2011 22:05

ByBira yazdı:Stop ettikten sonra distrübütör kapağının içi terleme yapmıştır, söküp kurula tekrar marşa bas bakalım çalışacakmı :?:
:-o :-o :-o ilhami bey basınçlı havayı denedinizmi özellikle marş motoruna doğru

ByBira
Mareşal
İletişim:

14 Tem 2011 22:12

camouflage yazdı:Kem, küm :? . Ufuk abi, aracım dizel ama, distrübütör kapağı olurmu bunlarda :?:
Hadi yaa morgulus ...çtık utanma utanma morgulus

Kullanıcı avatarı
izogrand
Mareşal
İletişim:

14 Tem 2011 22:21

Her zaman doğruyu söylemek zorunda değilsin reis ;)
İzzet Mağden (A rh+) / Yaş : 47.184
Kağıthane-İSTANBUL
Toyota Hilux 1992 2.8 LN106 *** GOLYAT***
Ben dostlarımı hiç satmadım! Çünkü; ya beş para etmez çıktılar, ya da paha biçilemez.
.

Kullanıcı avatarı
izogrand
Mareşal
İletişim:

14 Tem 2011 22:22

İlhami bey geçmiş olsun :(
İzzet Mağden (A rh+) / Yaş : 47.184
Kağıthane-İSTANBUL
Toyota Hilux 1992 2.8 LN106 *** GOLYAT***
Ben dostlarımı hiç satmadım! Çünkü; ya beş para etmez çıktılar, ya da paha biçilemez.
.

ByBira
Mareşal
İletişim:

14 Tem 2011 22:24

izogrand yazdı:Her zaman doğruyu söylemek zorunda değilsin reis ;)
Ne bileyim kardeş morgulus koskoca Türkiye'de toplasan 3- 5 tane dizel Vitara var, biride İlhami'deymiş morgulus yani baltayı taşa vurduk ;)

cenk

Re: Üvey Evlat Hıdır Çalışmıyor.

14 Tem 2011 22:37

İlhami abi ben her hafta Aksiyon suzukide kahve içmeye gidince sağolsunlar söylemeden Hüseyin açıyor kaputu hava filtresini temizliyor abi yinemi suya girdin heryer çamur diyip alıyor makineyi eline veriyor coşkuyu tampona çıkıp her yerine basıyor tazzikli suyu ama sonrasında hava tabancasını alıp her yerine hava tutuyor soketlere buji kablolarına distirübütere vs vs sonrasında tek marşta çalışıp sorun çıkarmıyor.Hatta aynı şekilde Keremin aracıda yıkanıyor kurulanıyor sorunsuz kesin bir yerlerde su veya buharı vardır abi iyice kurutmanı tavsiye ediiyorum

Kullanıcı avatarı
camouflage
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

14 Tem 2011 22:46

Arkadaşlar ilginiz için teşekkürler. Ne kadar çok sevenim varmış meğer utanma , bir başka seviyorum ben burayı :)
Yukarıda da belirttiğim üzere aracımı iş yerimin bahçesine bırakıp eve geldim. Öncelikle sabah bir daha kontak basıcam olmadı, tavyikli hava ile girişicez artık.
Cenk bu arada bende defalarca suya girip çıkmış, ( çamur az ama İzzet abinin deyimi ile nemli toprak ) morgulus motorunu tazyikli su ile yıkatmış birisi olarak ilginç bir durum ile karşı karşıyım diye düşünüyorum. Pekii bu eski kamyonlar gibi benzin, eter koklatma işine ne diyorsunuz?
İlhami ÖZDEMİR
BOLU Resim
Resim

cenk

14 Tem 2011 22:55

Abi şöyle diyorum dizeldir ne yapsa yeridir morgulus morgulus morgulus Birde derlerki dizel araç suya dayanıklıdır.Abi Çağlarada demiştim sizin o şifre olayı yokmu onu neden iptal etmiyorsunuz oda sıkıntı olabilir

Kullanıcı avatarı
camouflage
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

14 Tem 2011 23:02

Şimdiye kadar hiç sorun olmamıştı, hatta forumlardan birinde sorun çıkartmadığı ile ilgili beyanat vermiştim, geniş geniş morgulus Aslında otomatik ihtiyacı için satma niyetine girmiştim. Ama yazın az yakacak araç lazım diye bu isteğimi okulların açılma zamanına erteledim. Sabahda Çanakkale yapıp gelecektim nasip değilmiş.
İlhami ÖZDEMİR
BOLU Resim
Resim

cenk

14 Tem 2011 23:08

Geçmiş olsun abicim insallah sadece nemlenmiştir sabaha düzelir

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

14 Tem 2011 23:46

Geçmiş olsun >>bir recete yazıyım.. morgulus

:arrow: ilk iş kutup başı sökülmeli idi..nemli bir yer varsa kısa devre yapmaya devam eder..arac geceyi elektırıkler kesik gecirmeli idi..

2 adet ihtimal var..ya mazot gelmiyor..yada enjektör tetıklemiyordur..

arac yıkandı dıye mazot gelmemezlik yapmaz..sizde depo içinde ufak elektırıklı pompa olması lazım çalışmama sigorta atma vs olabilir..enjektorlere giren borularda 17-19 gibi somun lar vardır biri 2-3 tur gevşetilir marşa basıldıgında gevşeyen yerden mazot gelip gelmedigine bakilacak.. ;)

inçik boncuk inçe elektırık malzemeleri olan bir yerden gösterge ampulu alıçaksınız..sinek buyüklüğünde ampersiz..olaçak..uçuna 20-30 cm lik 2 kablo lehimlenecek.. sonra enjektöre giren fiş biri sökülecek..uclar ona batırılıp marşa basıldıgında sinyal lambası gibi yanıp sönmesi gerekiyor..

yanmıyorsa ...tesisatta n ,,beyinden..şifreden yapar..aracın beyni nerede ona cok su tuttunuzmu..??cevap evet se cok geçmiş olsun derim.. :roll: :)
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
sahin05
Uzman Çavuş
İletişim:

14 Tem 2011 23:56

oguz1134 yazdı:Geçmiş olsun >>bir recete yazıyım.. morgulus

:arrow: ilk iş kutup başı sökülmeli idi..nemli bir yer varsa kısa devre yapmaya devam eder..arac geceyi elektırıkler kesik gecirmeli idi..

2 adet ihtimal var..ya mazot gelmiyor..yada enjektör tetıklemiyordur..

arac yıkandı dıye mazot gelmemezlik yapmaz..sizde depo içinde ufak elektırıklı pompa olması lazım çalışmama sigorta atma vs olabilir..enjektorlere giren borularda 17-19 gibi somun lar vardır biri 2-3 tur gevşetilir marşa basıldıgında gevşeyen yerden mazot gelip gelmedigine bakilacak.. ;)

inçik boncuk inçe elektırık malzemeleri olan bir yerden gösterge ampulu alıçaksınız..sinek buyüklüğünde ampersiz..olaçak..uçuna 20-30 cm lik 2 kablo lehimlenecek.. sonra enjektöre giren fiş biri sökülecek..uclar ona batırılıp marşa basıldıgında sinyal lambası gibi yanıp sönmesi gerekiyor..

yanmıyorsa ...tesisatta n ,,beyinden..şifreden yapar..aracın beyni nerede ona cok su tuttunuzmu..??cevap evet se cok geçmiş olsun derim.. :roll: :)
yakıt gelmemesi durumunda yani pompa çalışmaması durumunda marş basıp aracın çalışmaması lazım değilmi

Kullanıcı avatarı
sahin05
Uzman Çavuş
İletişim:

15 Tem 2011 00:00

pardon marş basıyormuş yakıt pompa sisteminde sorun olabilir

Kullanıcı avatarı
camouflage
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

15 Tem 2011 00:01

Oğuz abi ben sabah bir deneyeyim olmadı bir elektrikçi birde motorcu çağırayım arabanın başına. Onlar kendi aralarında anlaşsınlar :) Senin dediklerini benim yapmam için bir fırın ekmek yemem lazım, zira herşeyi kendimiz yaparsak ustalar evine ekmek götüremez. Özetle; Alın, verin ekonomiye can verin. morgulus
İlhami ÖZDEMİR
BOLU Resim
Resim

Amigo
Er
İletişim:

15 Tem 2011 01:38

camouflage yazdı:Oğuz abi ben sabah bir deneyeyim olmadı bir elektrikçi birde motorcu çağırayım arabanın başına. Onlar kendi aralarında anlaşsınlar :) Senin dediklerini benim yapmam için bir fırın ekmek yemem lazım, zira herşeyi kendimiz yaparsak ustalar evine ekmek götüremez. Özetle; Alın, verin ekonomiye can verin. morgulus
Selam ilhami bey bendede bir hıdır var fotografdaki sarı dairenin içinde bir sensor var soketini temizleyin aynı sorun bendede vardı 40 wd işi cözdü saygılar..
Dosya ekleri
hıdırın röntgeni
hıdırın röntgeni
www.suzuki4x4turkiye.com

Kullanıcı avatarı
camouflage
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

15 Tem 2011 10:19

Sayın Amigo böylede bir garip oluyor :) kusura bakmayın isminizi göremedim. Sabah kontağı bastım bir iki tekledi yine çalışmadı. Şu dediğiniz sensöre bir bakayım olmazsa az sonra usta çağırıp bakıtıcam. İlginiz için teşekkürler.
Ufuk abi bak Türkiyedeki 3-4 HDI nin 3 ü bizim forumdaymış morgulus İş kaldı 4. yü bulmaya :)
İlhami ÖZDEMİR
BOLU Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

15 Tem 2011 10:22

İlhami hocam geçmiş olsun. Okuduklarımdan tahminim şu şekilde. Öncelikle araç dizel ve kapalı yakıt sistemi var, su bir sorun yaratmaz hiçbir zaman. Ancak aracın start ve stobunda yakıt pompasının girişinde Mozot (F77) kesici selenodid valf (Elektrikli Yakıt Kesici) var.

Bu kesici ise kontaktan gelen açılış ve şifre teyidi sonucunda beyin üzerinden ilgili rölesi aktif edilerek devreye giren bir sistemdir.

Bu sistem soketlerinden birinde su sızıntısı ile birikme oksidasyon vs. gibi durumlar olursa ki ıslanma ve kuruma sonrası çok normal, yakıt kesici devreye kumanda eden röle, belki pompa üzerindeki fişin oksidasyonu yada bu sistem üzerindeki soketlerden birinin oksidasyonu sonucu devrenin açılmaması gibi bir sıkıntı olasıdır.

Benzer bir problem bendede oldu aracı yıkadım Benzinde LPGye geçmiyor, LPG selenoid valfi fişleri yerinde olmasına rağmen elektrigi iletmediğini gördüm, temziledim çalıştırdım.

Yüksek ihtimal oksidasyon sorunun var. Tüm fişleri sök tak wd40 ile temizle %90 çözersin diye düşünüyorum. ;)
Site Admin

4L
SITE ADMIN
İletişim:

15 Tem 2011 10:39

Akü beslemesi çok önemli, telefonda da dedim, mili amper farklılıkları keyboardu çalıştırmıyor. İkinci olarak da aracın solunda (direksiyon tarafında) kulenin arkasında beyin (üzerinde siemens commonrail yazar) var üç tane büyük soket girer. Beyini tutan 13 lül somunları söküp hem kablonun hem beynin soketlerin hava ile "nazikçe" temizlet, Hatta hafiften wd 40 ile oksidini vs alsın. yer,nden çıkarttığınız beyini de güneş altında iyice ısıtın . En kötü ihtimal beyini söker gönderirsin keyboardu beyinden iptal ederiz. Kafan rahat eder. Ben de onun iptal edene kadar tedirgindim, şimdi kafam çok rahat. Bir de beyine dikkat et ek yerinde sonradan yapılmış izlenimi verek silikon sıvı conta gibi bişeler var mı.
Birde içerde keyboardun arkasındaki senin o silikonladığın soketleri de elden geçirmek gerekebilir. haberleşelim yine
Çağlar Köker (38) - 0 (RH) +
Vitara 2.0 HDI DIESEL 2003 (10 Fil gücü + chip tuning )
Maltepe-İstanbul

Kilitli

“SUZUKI ELEKTRİK - ELEKTRONİK” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 24 misafir