Suzuki GV 2008 Arka Taraf Sağa Çekiyor

SUZUKI SÜSPANSİYON SİSTEMLERİ HK SORU VE PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
ValdIsere
Er
İletişim:

Suzuki GV 2008 Arka Taraf Sağa Çekiyor

02 Eyl 2011 23:11

Merhaba arkadaslar,

Gecen ay 2008 model bir Suzuki Grand Vitara aldim, 2.0 benzinli. Ilk defa gecen hafta uzun yola ciktim. Daha once de evden ise giderken farkina varmistim, arac en ufak bir tumsek veya cukura girdigi an kiçi saga cekiyor. 100 km/saat surate kadar tolere edilebilir fakat bu suratten sonra tehlikeli olmaya basliyor. Lastik basinclari ile ilgili olabilecegini sanmiyorum cunku 28 psi vardi arka lastiklerde ve bu olayi yasiyordum, yola cikmadan kapi iclerinde yazdigi gibi yuklu aracin arka lastiklere 35 psi bastim ve ciddi sekilde rahatsizlik verdi. Arka iki lastik basinci esdegerde.

Mesela kopru veya viyaduklerdeki birlesme yerlerindeki çıkıntılardan gecerken, hele ki birkac tanesi ard arda gelirse, iyiden iyiye sag tarafa dogru birakiyor kicini araba.

Bu sorunun nedeni ne olabilir?

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

Re: Suzuki GV 2008 arka taraf saga cekiyor

02 Eyl 2011 23:55

büyük bir ihtima l arka dingili kasaya baglayan tandır kol'u burc larından dır..

en dogru cevabı adam gibi bir rot ayarcısına gidersniz ufak bir para karşılığı derdini söyler..tanıdıksa para bile almaz.. ;)
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
ValdIsere
Er
İletişim:

Re: Suzuki GV 2008 Arka Taraf Sağa Çekiyor

03 Eyl 2011 10:38

Tesekkur ederim. Umarim dediginiz gibi cok ciddi bir sorun degildir. Asya yakasinda Suadiye'de oturuyorum, ofisim ise Kosuyolunda. Sanirim Goksenler servis veriyor bu araca, oraya mi goturmemi tavsiye edersiniz?

Saygilar

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

03 Eyl 2011 10:54

Merhabalar, öncelikle aramıza hoş geldiniz. Söz konusu sorunu ara sıra duyarız klasik hastalıklardan biridir. Size en yakın temiz iş çilik çıkartıp sorunu çözecek Bostancı San.Sit içinde Grand Oto var. Orada Levent Ustayı bulup sorunu anlatın.

Arka süspansiyon sisteminizde, tandır kolu burçları, Amortisör bağlantı burçları ve süspansiyon sistemini tutan tüm bağlantılar bir kontrol edildin sorun hızlıca çözülecektir.

Selamımıda iletin Levent Usta gerekli çalışmayı yapar, temiz işçiliği ile herzaman tavsiye edeceğim biridir. Geçmiş olsun.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
ValdIsere
Er
İletişim:

03 Eyl 2011 12:22

Cok naziksiniz, tesekkur ederim. Goruyorum ki cevabi dogru platformda aramisim.

Araci kendisine goturup selaminizi da iletecegim. Sonuclari buraya post ederim.

Saygilar

Kullanıcı avatarı
ValdIsere
Er
İletişim:

03 Eyl 2011 19:58

@Offroadpassion, Levent ustaya goturdum araci ve kisa bir test surusu yaptilar fakat hizlanamadiklari icin problemi hissedemediler. Balansa soktuk ve lastiklerin basincini 28 lere filan dusurduk. Yarin test edecegim.

Yardim icin tesekkur ederim.

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

04 Eyl 2011 14:54

aracın arkasının gezdigine eminseniz..bu tandır kollarıdır..ama sizin anlattıgınız ara sıra düz yolda dalma yapıyor gibi .. ;) :!:

bunuda toe in ayarından yapar.. :idea:

:arrow:
Toe Açısı: Toe değeri araçların uzun rotlarının uzatılıp kısaltılması ile değişen ve ayarlanabilen bir tekerlek pozisyon ayarıdır. Açı olarak veya tekerleklerin ön tarafının kapalılık-açıklık mesafesi (mm) olarak ifade edilir. Ön tarafın arkaya göre kapalı olmasına toe-in, açık olmasına da toe-out denir.

eski kasa bizim araclarda bu acı 1,3-1,7 gibi bir acı fakat yükseltip büyük lastik kullandığımızda araclarımız düz yolda dansöze döner.her yeri oynar yolda düz tutmak zorlaşır..3 dereceye kadar cıkılabiliyor..sonrası düz gidiyor.. morgulus

yetkili servisi garantiniz devam etmesi acısından tercih edebilirsiniz..
yetkili başka etkili başkadır..derim.. morgulus
yetkili olanlar yeni araclara filitre degiştirip yag doldurmaktan başka iş yapmazlar tecrübeleri de onunla sınırlıdır..onlara 15-20 yaşında heryeri sorunlu araclar gitmez..onları tamir etmediklerinden bilgileri sınırlıdır..
bilhasa anadolu yakası bu konuda cok şanşlı oldukca fazla sayıda..etkili servise sahip.. :)
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

05 Eyl 2011 10:26

Oguz abi olaya farklı bir noktadan girmiş, arka bölüm kontrol edilirken ön bölümde kontrol edilirse iyi olur kesinlikle haklısın..

Bir Grand Vitarada +3 Cm yüksetlme yapılmıştı. Araç 120 Km sürate gelince hemen hemen 1 şerit atlayacak kadar geziyordu. Tamirci arkadaşlara amortisör üzerinden Kamber açılarında düzeltme yaptırmıştım ve sorun çözülmüştü, Rot balansçıya göre ise 0 değeri görünüyordu ve herşey nolmaldi.

Toplarsak cümleyi araçdaki alt düzenin kontrol edilmesi Kamber değerlerinin yükseltme var ise -2 derece kadar (Negatif Yönde) içeri dönük olmasına dikkat edin. Arka düzende ise bozuk burç , Ön düzende ise bozuk rot rot başı olmasın.
Kamber Ayarı.jpg
Kamber Ayarı.jpg (9.21 KiB) 319 kere görüntülendi
Site Admin

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

06 Eyl 2011 14:44

kamber acısı esas olarak aracın viraj kabiliyeti ile ilgili olması lazım..

hoplayan araclarda bu ölçü o an geçici olarak kacar..kitli & getli bizim garip araclarda darmadagın bu gibi durumlarda.. morgulus

yolda gezme ise toe in ayarı diye biliyorum.. :)
Oğuz Hekimoğlu
kendi 61 modelcipi 2001

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

06 Eyl 2011 15:19

Toe'de önemli tabi, lastiklerin içten yenmesi, dalma, yolda durmama gibi şaçma durumlar yaratır, Kamber ise lastigin dikey duruşu, pozitif olursa fena gezme yapıyor 0 degerinde ise lastik dıştan yer, - negatif -1/-2 de ise daha dengeli yol tutuş direksiyon toplama haraketi yapar.
Site Admin

cenk

06 Eyl 2011 22:04

Son yaptırdığım ayarlarda rot balans servislerinin dediğine göre 0 değerinde olmazmış yükseltilmiş araçlarda illaki negatif açıda -1 veya -2 olması gerekirmiş ne kadar doğru bilemem ama Aksiyon servisin rot yaptırdığı yer ve bostancıdaki benim rot cu aynı şeyi söylemişti

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

07 Eyl 2011 10:30

Çk doğru ve gerekli bir ayar, yapılmassa araç fena gezer güven vermez.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
HakanA
Er
İletişim:

07 Eyl 2011 10:49

Benim de - negatif -1/-2 olarak ayarlandı, problemsiz kullanıyorum.
Hakan
Üsküdar / İstanbul
Suzuki Vitara 2.0 V6

4L
SITE ADMIN
İletişim:

09 Eyl 2011 13:22

bende 1, ama lastiği içten götürüyor
Çağlar Köker (38) - 0 (RH) +
Vitara 2.0 HDI DIESEL 2003 (10 Fil gücü + chip tuning )
Maltepe-İstanbul

mar61
Er
İletişim:

23 Eki 2011 10:08

mar61
benzer ilginc bir sorunda bende var suzuki vitara 1.6 jlx 1999 model beş kapı .
80km. hızda düz yolda problem yok arac düz gidiyor, bu hızı gecince ilginc bir şekilde yoda tutmak zorlaşıyor direksiyonla güreşiyoruz o sola çekiyor ben sağa osağa çekiyor ben sola sonunda bir park yerine giriyorum 15 dk. mola sonra tekrar yola 100km. gidince bir günlük yola gitmiş gibi yoruluyorum.
gelelim baktırdıklarıma .öncelikle suzuki servisine gittim,durumu anlattım kaputu actılar direksiyonu bir iki sağa sola salladılar direksiyon kutusu boşluk yapmış değişmesi gerek dediler. bende soğuk terler başladı akmaya ,kaça mal olur dedim 650 ile 1100 tl arasında bir masraf çıkabilir onu kutuyu indirince anlarız dendi.bana çok inandırıcı gelmadi. hemen eskiden bildiğim iki tellide güngören bağcılarda direksiyon tamir servisine götürdüm.( hema 17.blok ) kaputu açtık baktılar kütük tip direksiyon kutusu diye tabir görüyormuş bu tip kutular,ha bu arada bu tip kutular ağır hizmet tipi imiş ve kolay kolay bozulmazmış ayrıntıya pek girmeyeceğim bayağı inceleme fırsatım oldu çok yardımcı oldular bende merakımdan dinledim bilgi sahibi oldum.neyse kısaça kutudan değilmiş,birde yan tarafta rot balanscı var ona gösterelim dedi ve beni rot balans cıya götürdü kendisi benim arkadaşım olur dedi bir sorunu var ön takıma bir bakalım dedi usta aracın altına girdi elinde bir levye oraya baktı buraya baktı .
sonuç elime bir kağıt yazarak verdi bunlar arızalı onları değiştir gel dedi .ön salınçak burcları 4 adet ,arka tandır kolu sol iki adet iki tellide bu parçaları bulamadık ,eve geldim internetten araştırdım aksarayda buldum kargo ile istedim geldi .bir hastamız vardı koşuyolu kalp ve damar hastanesine götürmek zorunda kaldık 4 saat kadar sonucları bekleyeceğimizi söylemişti doktor bende bu arada kartal sanayi sitesine gidip bu vakti değerlendireyim dedim. orda salınçak burclarını söktürüp taktırdım. usta rot ayarına gerek yok dedi fazla vaktim olmadığı icin bende yaptırmadım. eve dönerken yine aynı sağa sola çekme devam ediyordu ( düz yolda ani olarak sağa veya sola dalma ) bu seferde mahalle arasında bir tamirciye gittim usta durum bu ne olabilir dedim beykent oto sanayide star oto var oraya git orda elektronik rot balans var bir baktır dedi.dediğini yaptım star otoya gittim gerçekten son sistem bir makine aracın marka modelini yılını makineye girdiler suzuki nin orjinal ayarları çıktı benim ayar ile karşılaştırdıklarında rot yarlarının bozuk olduğunu söylediler,gerçektende forumda okuduğum kadarı ile 1.7 olması geken ayar solda -3 sağda +2.7 idi ayarladılar ve teste çıktılar tekrar makineye bağladılar bir gariplik var bir daha bakıcaz dediler,baktılar yarlar doğru gösteriyor aldılar ellerine metreyi teker aralarını ölçtüler ön ler normal çıktı fakat arka tekerler arasında 4mm fark vardı arka sağ teker diğerine göre 4mm önde idi vanivale ile arka tandır kollarını kontrol ettiler sağ da boşluk var tandır kolları ikisinide orjinali ile değiştir dedi
bnede üzerine basarak burclarının değiştirsem olmazmı dedim kesinlikle olmaz yuvalarında boşluk olmuş kolu değiştir dedi . tekrar tamirciye döndüm durum bu usta dedim bu seferde usta aracın altına girdi baktı sol ve sağ tandır kollarının esnemesine baktı aynı dedi birinde fark olsa o yöne çekme yapabilir dedi ,hic ihtimal vermiyorum ama arka defransiyel kovanlarında boşluk veya eğrilik olabilir ona bakmak lazım dedi tabi ben bu cevaptan sonra teşekkür ederk ordan çıktım şimdi kara kara düşünüyorum problem nerde diye bana avrupa yakasında gerçek bir suzuki özel servisi adresi vereçek kimse varmı . hoşça kalın dostça kalın.
mar61
m.akif ruli.

Kullanıcı avatarı
ValdIsere
Er
İletişim:

25 Ara 2011 23:06

Arkadaslar merhaba,

Uzun zamandir yogunluktan dolayi foruma giremedim. Biraz evvel Şile'den geldim ve 80 km/saat süratte aynı sorun devam ediyor. En ufak bir ziplamada arac arkasini saga birakiyor (virajlara gelmeden once uyari niteligindeki asfalt boyalarinda bile...).

Kamber acisi midir, burclar midir artik her ne ise bu problem hallolsun istiyorum. Cok guvensiz geliyor. Bunu gercekten onarabilecek kim var tavsiye edebileceginiz?

Selamlar

cenk

26 Ara 2011 11:18

Suzuki Aksiyon Servise gidiyorsunuz Murat abiyi buluyorsunuz sorununuzu anlatıp derdinize derman buluyorsunuz sonrasında kendisine Doktorun yerini sorun gidin orada bir rot ayarı yapılsın sorununuz çözülsün

fatih1966
Orgeneral
İletişim:

26 Ara 2011 20:04

Cenk gereken cevabı vermiş bence.

Kullanıcı avatarı
ValdIsere
Er
İletişim:

26 Ağu 2012 17:03

Arkadaslar merhaba

Yazmakta geciktim fakat onemli bir bilgi. Benim aracin problemi servise gidince meydana cikti. Arka iki amortisor de patlakmis, yenileri ile degistirdiler ve su an hem cok konforlu hem guvenli bir hale geldi

Saygilar

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

28 Ağu 2012 09:57

8 Aylık bir gecikme olsada :) sorunun çözülüğü bilgisini aldık teşekkür ederiz. :)
Site Admin

“SUZUKI SÜSPANSİYON SİSTEMLERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir