Suzuki XL-7 2.0 Hava Akışmetresi Sorunum

SUZUKI GRAND VITARA XL7 2.0 HDI

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
cacahan
Er
İletişim:

Suzuki XL-7 2.0 Hava Akışmetresi Sorunum

08 Eyl 2011 00:37

Selam akadaşlar...
bende Suzuki Grand Vitara XL-7 2.0 mevcut. 2-3 defa motor arıza yandı bilg bağlattım teknik trim olarak anlamadık ama reset atınca düzeldi...bundan 4 gün önce araç gaz yememeye başladı ve ışık tekrar yandı, ustama götürdğüm zaman bu sefer bilg bağlamadı akışmetrenin o küçük borusunu söktü sökmesi ile ışık söndü ve boruyu taktı şimdiiii sizden ricam bu akışmetrenin temizlenmesi mümkünmü ? yada yenisi çokmu pahalıdır...bu arada ışık söndükten sonra suzukim güzel gaz yedi

saygılarımla Erol Şadi Demiroğlu

kutay_bal
Er
İletişim:

Re: hava akışmetresii

08 Eyl 2011 01:38

Öncelikle söyliyeyim maf sensörü(hava akışmetre) pahalı bir parcadır, hele hele suzukide servis harici bulmanız bir hayli zor bir parçadır. Servis te büyük ihtimalle japonyadan getirecektir ellerinde olacağını zannetmiyorum.

Parçanın içerisinde boğazdan çekilen havayı okuyan ince bir tele benzeyen cam gibi hassas bir parça bulunur ve bu parça geçen hava miktarını okuyarak gerekli yakıtı ayarlaması için ecu ya(yakıt bilgisayarına veri gönderir).

Arızalanması durumunda arıza tespit cihazında P0100 gibi bir arıza kodu verir, temizlenebilen bir parçadır (balata spreyi,özel temizleme spreyleri vb. ürünlerle.)

Ancak sakın wd 40 gibi yağlama yapan temizleyiciler kullanmayın maf sensörünün içine kesinlikle yağ gibi maddeler bulaşmaması gerekir. Söküp temizlenirken çok hassas davranılması gereken bir parçadır,parçanın görevini doğru yerine getirip getirmediğini öğrenmek içinde diagnoz ile maf sensörünün okuma oranlarının incelenmesi gerekir.saygılarımla
Kutay Bal - İstanbul

Kullanıcı avatarı
Fatih
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

Re: Hava Akışmetresi

08 Eyl 2011 08:24

Kutay selam
maf sensörü ile ilgili yazdıklarından sonra aklıma birşeyler takıldı birkaç ay önce aracıma green air filter storm uygulaması yaptık uygulama sırasında maf sensörünün bulunduğu dirsek şeklindeki boruyu orjinali gibi oturtamadık sonra ters çevirip taktık oturdu bağlantı sonrası bu güne kadar bir problem yaşamadım senin dediğin gibi yine de okuma oranlarının incelenmesi gerekir mi?
uygulama aşağıdaki linkte inceleyebilirsin....
http://www.suzuki4x4turkiye.com/viewtop ... =21&t=1227
Resim
SUZUKI - Way of life!

kutay_bal
Er
İletişim:

08 Eyl 2011 17:22

fatih bey bir sorun oluşturmaz rahat olun.ancak kullandığınız filtre yağlı mı yoksa dryflow denilen kuru tarzda bir filtremi bilmiorum.filtre üreticileri yağlı tarzda ürettikleri koton filtrelere satıştan önce bir miktar yağ sürüp satıyor.ve maf sensörü olan araçlarda bir süre sonra sıkıntı oluşturuyor.dediğiniz gibi mafın ters şekilde montajı sıkıntı yaratmaz.kullandığınız filtre iyi bir filtre bende daha önceden grandıma green marka filtreyle uygulama yapmıştım.ilk aldığımda filtreyi yağından arındırdıktan sonra wd-40 ile az bir yağlama yaparak takıyorum.ancak burdan herkese söyliyeyim green,k&n,simota gibi markalara vereceğiniz paraya bir miktar daha koyarak BMC marka gerçek karbon kutulu filtreden alıp uygulama yapmanız daha mantıklı olacaktır. http://www.ultratuning.com/en/news_86.html linkte grandlar için tavsiye ettiğim filtrenin görseli mevcut.bende kendi aracımda emme borularını gerçek aliminyum borularla değiştirip mafı orjinal yerine monte ettim ve şu an BMC filtre kullanıorum.filtreye giren havayıda grandın sağ çamurluğunda olan orjinal yerinden esnek boru ile alıorum.1/2 yıl gibi bir süredirde sorunsuz kullanıorum.maf olayında dikkat edeceğiniz tek konu filtredeki yağın mafa ulaşmamasını sağlamak.ve açık tarzdaki filtreleri maf ile arasına bir kaç cm mesafe kalacak şekilde takmanız.(bunu araya ek plastik borular takarak yapabilirsiniz).
burdan eklemek istediğim bir şeyde bu tarz filtre uygulamalarıyla 5/6 gibi bir beygir ve tork alımı imkansızdır.bu uygulamalar sadece aracın gaz pedalına verdiği tepkileri biraz daha iyi noktalara taşır.saygılarımla
Kutay Bal - İstanbul

Kullanıcı avatarı
Fatih
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

08 Eyl 2011 19:28

teşekkürler bilgiler için zaten ben de alırken ya bmc ya green dedim en son greene karar verdim bmc 650 tl civarındaydı green daha ucuzdu hem wrc lerin tercihi diye tercih ettim aslında morgulus
Resim
SUZUKI - Way of life!

Kullanıcı avatarı
cacahan
Er
İletişim:

08 Eyl 2011 23:06

teşekkürler bu gün aynı sorunu verdi gaz yemedi ışık yandı 120 yi geçemedim (denemek maksadıyla) ayrıca bu gün dediğiniz balata temizleyici ile akışmetre temizlendi hava filtreside yenilendi fakat sonuç alamadık az önce ustaya durumu bildirdim biraz gözümü korkuttu mazot pompasından şüpheleniyorum dedi yarın bilg takıp arıza kodlarını alacam.bu gün bağlamadık.ayrıca yine teşekkürler.....tekrar rahatsız edeceğimden şüpheniz olmasın saygılar.... :)

Kullanıcı avatarı
PERÇİNSÜMER
MODERATOR
İletişim:

08 Eyl 2011 23:11

Bencede mazot pompası, ayrıca kesinlikle euro dizel dışında mazot konduysa çok normal bir arızadır ;) Arabanızda mazot yerine yağ yakmaya çalışmaya benzer ;)
Perçin SÜMER
Konyaaltı/Antalya/Türkiye/Dünya
1992 Suzuki Samurai 1.3 nam-ı diğer ZEYNA - 07 K 8529
2005 Suzuki Grand Vitara 2.0 nam-ı diğer CHUCKY - 07 FYZ 87
ASİL BAYRAĞIMIZI BEĞENMEYENE ALTINDAKİ DİREĞİ VERIYORUZ !!!

4L
SITE ADMIN
İletişim:

09 Eyl 2011 12:40

arızanız hava akışmetresi olarak kesinleştiyse ve bir kez balata spreyi ile yapılan temizlik netice vermediyse, parçanın değişimi elzemdir. değişmezse randıman vermez. Çıkma olarak düşünürseniz 05357447927 nolu telefondan Sakıp Bey e ulaşabilrsiniz. Çıkma konusunda size yardımcı olabilir. Suriyeden temin edebiliyor.
Çağlar Köker (38) - 0 (RH) +
Vitara 2.0 HDI DIESEL 2003 (10 Fil gücü + chip tuning )
Maltepe-İstanbul

Kullanıcı avatarı
cacahan
Er
İletişim:

11 Eyl 2011 09:01

2 gündür ışık yanmadı ve bilgisayara bağlamadık haliyle ışığın yanmasını bekliyorum arıza kodunu alıp daha emin olmak istiyorum.hepinize teşekkür ederim konu hakkında sizleri bilgilerndirecem

saygılarımla.....

kutay_bal
Er
İletişim:

12 Eyl 2011 00:58

1.aracın rolantisinde zaman zaman nefes alır gibi düşmeler yaşanıyormu?
2.bu sorunlar oluştuktan sonra kutup başı sökülmedyise yani ecu daki elektrik hiç kesilmediyse tech2,kts,vagcom gibi arıza tespit cihazlarıyla kayıtlı arıza verilerine(önceden yapmış ancak şu an devam etmeyen) arıza kodlarına ulaşılabilir.yani uzman bi teknisyen tarafından istenilirse şu an mafın düzgün okuyup okumadığı öğrenilebilir.
saygılarımla...
Kutay Bal - İstanbul

Kullanıcı avatarı
msmt
Uzman Çavuş
İletişim:

12 Eyl 2011 15:27

XL7 2.0 dizel motorların hava akışmetresi (maf) peugeot 2.0 motorlarla aynı. 6 ay kadar önce arkadaşım Ankara'da aynı sensörü peugeot parçacısından sıfırını 150 tl ye aldı. Parçayı elinize alıp peugeot parçacılarını bir dolaşın ve fiyat alın derim.

Daha önce bende maf sensör değiştirdim ve suzuki servisteki fiyatla aynı parçayı kullanan diğer markalarla 4 kat kadar fiyat farkı var. Ben 2. el ebaydan 8debir fiyata aldım.
Mustafa TEZEL
08 Grand Vitara II, 2.0 AT

Kullanıcı avatarı
cacahan
Er
İletişim:

12 Eyl 2011 23:28

rölantide bahsettiğiniz gibi nefes alıp vermeler mevcut değil saat gibi çalışıyor ibre hiç değişmiyor.ve o gün bu gündür arıza ışığmda yanmadı...şimdi bakım zmanı geldi bi bakımı yaptırayım sonra daha sağlıklı olur zannederim...birde burda gürcü mazotu euro tabii çok ucuz 3-4 defa kullandım tamircilik işini bırakmış ama ii bir usta ol abim yüreğime biraz su serpti gürcü mazotu kullanmamdan sebp mazzot filtresinin şişmiş olabileceğini söyledi ayrıca dizellerde lirli zamnlarda bir depo temizliğinin şart olduğunu ifade etti artık bakalım aracın bakımını yapalım sora bi bakacaz ilginize çoook teşekkürler...

Kullanıcı avatarı
PERÇİNSÜMER
MODERATOR
İletişim:

13 Eyl 2011 09:26

persumer yazdı:Bencede mazot pompası, ayrıca kesinlikle euro dizel dışında mazot konduysa çok normal bir arızadır ;) Arabanızda mazot yerine yağ yakmaya çalışmaya benzer ;)
;)
Perçin SÜMER
Konyaaltı/Antalya/Türkiye/Dünya
1992 Suzuki Samurai 1.3 nam-ı diğer ZEYNA - 07 K 8529
2005 Suzuki Grand Vitara 2.0 nam-ı diğer CHUCKY - 07 FYZ 87
ASİL BAYRAĞIMIZI BEĞENMEYENE ALTINDAKİ DİREĞİ VERIYORUZ !!!

Kullanıcı avatarı
cacahan
Er
İletişim:

19 Eyl 2011 17:41

selamlar
o günden beri arıza ışığım yanmadı ve dün itibari ile bakımımı yaptırdım aracım şimdi çok seri...mazot filtrsini bi görseniz şaşarsınız ustam bunun daha önce değiştirilmediği görüşünde ki ben bu aracı nisanda aldım bzzatikendi servisine götürdüm vay halimize demek geldi içimden.şimdi enjektörleri söktürmem yada temizletmem gerekiyor bu mümkünmüdür acaba bilgi alabilirmiyim sizlerden saygılar....

“SUZUKI GRAND VITARA XL7 2.0 HDI” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir