Suzuki Grand Vitara II Motor Stop Etme Sorunum

SUZUKİ MOTOR HAKKINDA SORU VE PAYLAŞIMLAR

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

bisohbet
Er
İletişim:

Suzuki Grand Vitara II Motor Stop Etme Sorunum

28 Kas 2011 14:10

Herkese merhaba,

2006 model, son kasa, 2.0 litre, otomatik vites, LPG'li Grand Vitara sahibiyim. Araç tam 100.000 km'de.

Son 2 aydır acaip bir problemle karşılaşıyorum. Araç önceleri nadiren dik yokuşlarda çıkarken stop etmeye başladı. Sonra problem sıklaştı, bir keresinde E-5in sol şeridinde seyrederken gaz almamaya başladı. Şükür farkedip emniyet şeridine çektim ve motor kendiliğinden söndü. Araç sönünce de hemen çalışmıyor. Marş basıyor fakat motor çalışmıyor. Ya da 15 saniye çalışıyor, titreyerek syop ediyor.

Sanayide özel Suzuki servisine götürdüm, bujiler değişti, katalizör temizlendi. Kurtulduk herhalde derken 2 gün sonra aynı sorun tekrar etti.

Araç yeni çalıştığında daha sık yapıyor. Gazdan ayağımı çekmeye korkar oldum. Fikri olan, benzer sorunla karşılan var mıdır?

Şimdiden teşekkür eder, herkese kazasız-belasız sürüşler dilerim.

ByBira
Mareşal
İletişim:

Re: Motor Stop Ediyor !!!

28 Kas 2011 18:54

bisohbet bey aramıza hoşgeldiniz ;)

Kullanıcı avatarı
kamikaze
Er
İletişim:

28 Kas 2011 19:10

hava filtresinin agzinadaki sensoru kontrol ettiniz mi benim jimny i var orjinal hava filtresini cikartip spor filtre taktigim zaman hava filtresinin agzindaki sensoruda cikartiyorum o zamanlar durduk yere stop ediyor motor benim ilk aklima bu geldi isterseniz onuda bir kontrol edin.
Koray AKIN
Icerenkoy - Istanbul
Suzuki Jimny 2006 (Kamikaze)

bisohbet
Er
İletişim:

28 Kas 2011 23:15

ByBira yazdı:bisohbet bey aramıza hoşgeldiniz ;)
Teşekkür ederim. Hoşbulduk.
:)

bisohbet
Er
İletişim:

28 Kas 2011 23:20

kamikaze yazdı:hava filtresinin agzinadaki sensoru kontrol ettiniz mi benim jimny i var orjinal hava filtresini cikartip spor filtre taktigim zaman hava filtresinin agzindaki sensoruda cikartiyorum o zamanlar durduk yere stop ediyor motor benim ilk aklima bu geldi isterseniz onuda bir kontrol edin.
Teşekkür ederim. Ustaya götürdüğümde bunu da soracağım.

Zaten sorun şu. Usta da problemin kaynağını kestiremiyor. O kadar severek sürdüğüm aracımdan soğudum.

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

29 Kas 2011 07:54

Aracı arıza tespit cihazına bağlatıp, hata kodu okuyup okumadığına bakın. Hata kodu okursa sorun bulundu demektir. Geçen gün bir arkadaşımızın JLX'i "arıza ışığı yakmıyor" fakat rolanti düşüp silkeleyerek çalışıyor ve çekmiyordu. Kontrol edince 3 ayrı hata kodu okuduğunu gördük.
Grand Vitara XL-7 2.0TD

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

29 Kas 2011 16:06

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz, tanışma bölümümüzde sizinde kendinizi tanıtmanızı bekleriz.

Araçdaki arızanın tespiti için öncelikle şunu bilip %100 emin olmak lazımdır.

1- Araç benzinde saat gibi çalışacak sıfır sorun olacak. Bunu sağladıktan sonra LPG sistemine geçip sorun arama yöntemine uygulayın.

Ustanız durumu incelesin, eğer bilgisine ve ustanıza güvenmiyorsanız kurcalatmayın daha kötü yerlere gitmesin derim.

Son durumu ve ne aşamada oldugunuzu bizimle paylaşırsanız memnun oluruz. Geçmiş olsun.
Site Admin

bisohbet
Er
İletişim:

29 Kas 2011 17:53

ABDULLAH yazdı:Aracı arıza tespit cihazına bağlatıp, hata kodu okuyup okumadığına bakın. Hata kodu okursa sorun bulundu demektir. Geçen gün bir arkadaşımızın JLX'i "arıza ışığı yakmıyor" fakat rolanti düşüp silkeleyerek çalışıyor ve çekmiyordu. Kontrol edince 3 ayrı hata kodu okuduğunu gördük.
Abdullah Bey merhaba,

Benim araçta tam tersine aldığımdan beri arıza ışığı yanıyor. 2 ayrı usta da LPGli araçlarda sensörler yanlış ölçüm yaptıklarından arıza göstergesi yanıyor diye yorum yapınca fazla kurcalamadım.

Zaten LPG taktırdıktan 5-6 ay sonra sorun çıktı. Makineye bağladılar, bildiğim kadarıyla önemli bir hata vermedi.

bisohbet
Er
İletişim:

29 Kas 2011 18:27

Offroadpassion yazdı:Öncelikler aramıza hoşgeldiniz, tanışma bölümümüzde sizinde kendinizi tanıtmanızı bekleriz.

Araçdaki arızanın tespiti için öncelikle şunu bilip %100 emin olmak lazımdır.

1- Araç benzinde saat gibi çalışacak sıfır sorun olacak. Bunu sağladıktan sonra LPG sistemine geçip sorun arama yöntemine uygulayın.

Ustanız durumu incelesin, eğer bilgisine ve ustanıza güvenmiyorsanız kurcalatmayın daha kötü yerlere gitmesin derim.

Son durumu ve ne aşamada oldugunuzu bizimle paylaşırsanız memnun oluruz. Geçmiş olsun.
Merhaba. Haklısınız, biraz forumu gezince genelde tanışmakla başlandığını gördüm.

Araç konusuna gelince aracı Maslak oto sanayideki Suzuki Aksiyon'a götürdüm. Ustalarına güveniyorum. Farklı bir gözle bakılsın diye de Bostancı'daki Grand Oto'ya götürebilirim.

cenk

30 Kas 2011 11:35

Aksiyon çözecektir sorunu rahat olun

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

30 Kas 2011 11:54

bisohbet yazdı:
ABDULLAH yazdı:Aracı arıza tespit cihazına bağlatıp, hata kodu okuyup okumadığına bakın. Hata kodu okursa sorun bulundu demektir. Geçen gün bir arkadaşımızın JLX'i "arıza ışığı yakmıyor" fakat rolanti düşüp silkeleyerek çalışıyor ve çekmiyordu. Kontrol edince 3 ayrı hata kodu okuduğunu gördük.
Abdullah Bey merhaba,
Benim araçta tam tersine aldığımdan beri arıza ışığı yanıyor. 2 ayrı usta da LPGli araçlarda sensörler yanlış ölçüm yaptıklarından arıza göstergesi yanıyor diye yorum yapınca fazla kurcalamadım.
Zaten LPG taktırdıktan 5-6 ay sonra sorun çıktı. Makineye bağladılar, bildiğim kadarıyla önemli bir hata vermedi.
Eğer LPG li araçlarda sensörler yanlış ölçüm yaptıklarından arıza ışığı yansa tüm LPGli araçların arıza ışıkları sürekli yanardı. Veya arıza ışığı yansa fakat sizin araçtan hiç bir şikayetiniz olmasa belki mantıklı olabilir ama.
Bence yine de aracı cihaz abağlatıp hata kodlarını öğrenip burada paylaşın. Belki de sorun bununla ilgili olabilir.
En son ABDULLAH tarafından 30 Kas 2011 14:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Grand Vitara XL-7 2.0TD

Kullanıcı avatarı
gokhan5234
Kurmay Albay
İletişim:

30 Kas 2011 14:20

aynı arıza benımde aracımda basıma gelmıştı aksıyon otoya gıdın o sıze yardımcı olur muhtemelen ya map sensorudur yada mapsensoru tesısatında ufakbı ezık olmustur aksıyon oto murat ustayı tek gecerım
Gökhan KARABIYIK
(yamaan )
Suzuki SAMURAİ NAMI diğer KOCA KAFA
Karaambar Gamyoncular dernegının eski ıkıncı uyesi
Muğla--marmaris yaş 33

bisohbet
Er
İletişim:

01 Ara 2011 14:55

ABDULLAH yazdı:
bisohbet yazdı:
Abdullah Bey merhaba,
Eğer LPG li araçlarda sensörler yanlış ölçüm yaptıklarından arıza ışığı yansa tüm LPGli araçların arıza ışıkları sürekli yanardı. Veya arıza ışığı yansa fakat sizin araçtan hiç bir şikayetiniz olmasa belki mantıklı olabilir ama.
Bence yine de aracı cihaz abağlatıp hata kodlarını öğrenip burada paylaşın. Belki de sorun bununla ilgili olabilir.
Evet, ikinci dediğniz geçerli benim durumda.

Arıza ışığı yanmasına rağmen 5-6 ay en ufak bir problemle karşılaşmadım. hata kodlarını mutlaka not edeceğim.

bisohbet
Er
İletişim:

01 Ara 2011 15:05

gokhan5234 yazdı:aynı arıza benımde aracımda basıma gelmıştı aksıyon otoya gıdın o sıze yardımcı olur muhtemelen ya map sensorudur yada mapsensoru tesısatında ufakbı ezık olmustur aksıyon oto murat ustayı tek gecerım
Kumanda aklıma geldi. Anahtarsız çalıştığından acaba pil zayıfladığı için araba-anahtar iletişimi kesiliyor, anahtarı algılamadığından motoru söndürüyor mu diye denedim. O değilmiş.

Acaba LPG'den mi diye denedim. 2-3 gün benzinde sürdüm. Yine stop etti.

Map sensörünü de ustaya soracağım. Teşekkürler öneriniz için.

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

15 Ara 2011 16:36

bisohbet yazdı:
gokhan5234 yazdı:aynı arıza benımde aracımda basıma gelmıştı aksıyon otoya gıdın o sıze yardımcı olur muhtemelen ya map sensorudur yada mapsensoru tesısatında ufakbı ezık olmustur aksıyon oto murat ustayı tek gecerım
Kumanda aklıma geldi. Anahtarsız çalıştığından acaba pil zayıfladığı için araba-anahtar iletişimi kesiliyor, anahtarı algılamadığından motoru söndürüyor mu diye denedim. O değilmiş.

Acaba LPG'den mi diye denedim. 2-3 gün benzinde sürdüm. Yine stop etti.

Map sensörünü de ustaya soracağım. Teşekkürler öneriniz için.
Son günlerde arkadaşıma ait LPG li focusta arıza ışığı yanmaya başlayınca bu konuyu biraz araştırdım.
Bende Garmın marka gps var, bu cihaz için yurt dışından ekstra bir parça dha aldım, böylece cihaz aynı zamnda yol bilgisayarı özelliği kazanıyor, yakıt tüketimi, akü voltajı, manifold basıncı, gaz konumu, emiş hava sıcaklığı, motor su sıcaklığı, zamnlama önceliği gibi bir çok parametreyi aracın ecu sundan okuyup ekrana veriyor arıza ışığı yanarsa hata kodunu okuyor, ışığı söndürebiliyor.
Arkadaşın aracında okuduğu hata kodu P0171 fakir karışım.
Bu şekilde aracı kullanmak, motorda aşırı hararet oluşumuna dolayısıyla sübap, gayd ve segmanlara zarar veriyormuş.
Bizim aracın motor su sıcaklığı cihazla ölçümlerimizde kısa rampalarda bile 120 dereceye çıktı, şehir içi de sıkıştırmadan çok sakin sürüşle bile 110 dereceyi görüyor.
Işığın sönmesi için lpg cinin iyi bir kalibrasyon yapması ve fakir karışımı gidermesi lazım.
Belki sizin soruna da ışık tutabilir diye yazdım.
Grand Vitara XL-7 2.0TD

cenk

15 Ara 2011 19:47

Kumandanın içindeki pil ile immobilizer sisteminin uzaktan yakından alakası yoktur anahtarın içinde plastik kabın bir chip var kömürde deniyor buna o kontağa yaklaştığında devre birbirini tamamlar ve beyin çalıştırabilirsin sinyali verir ve araç çalışır şayet anahtar çoğaltmak isterseniz bazı anahtarcılar yapabiliyor chipi 100-150 tl arasında ama yok çok derseniz orijinal anahtarın içindeki chipi çıkartıp kontağın yanına sabitliyorsunuz gidip normal anahtar yaptırıyorsunuz 5-10 liraya ve taktığınızda çalışıyor araç tek sıkıntı immobilizer devreden çıkıyor fakat onuda kaliteli bir alarm ile tekrar aktive edebilirsiniz..Bunu neden yazdım bilmiyorum buraya ama aklınızda olsun morgulus morgulus

bisohbet
Er
İletişim:

Re: Suzuki Grand Vitara II Motor Stop Etme Sorunum

23 Ara 2011 08:50

Herkese tekrar merhaba,

Aracın problemini ilk mesajda anlatmıştım.
Bilgisayara bağlandığında herhangi bir hata kodu vermedi.

Suzuki Aksiyon'dan Murat Usta çözdü sağolsun.
Önce MAP ve MAF sensörlerini temizledi. Boğaz kelebeği de oldukça kirlenmişti, onu da temizledi.
Yokuş yukarı deneme yaptık, fakat rölanti düşünce veya frene basınca motor yine söndü.
Arızanın nedeni tahmin ettiğimiz gibi MAP veya MAF sensörü değilmiş.

Sonra İzmir'den bir ustayla telefonda konuşarak sorunun sübaplardan olabileceğini istişare ettiler.
Sübaplarda oluşan karbon birikintileri zamanla sakızlaşarak ttukluğa sebep oluyormuş.
Bu da rölantide düşmeyi, fazla yağ yakımını tetikliyor, silindirlerden eşit miktarda güç alınmasını engelliyormuş.

Hasıl-ı kelam sübaplar taşlanmaya gitti. Güzel de bir ayar yaptılar.
Aracın çekişinde, kalkışında çok belirgin bir artış oldu.
Motordaki titreme yok oldu. Sesi azaldı. Çok zorlamama zağmen bırakın sönmeyi, devir bile düşmedi.

Çok şükür tekrar keyifle araba kullanmaya başladım :)

bisohbet
Er
İletişim:

23 Ara 2011 08:52

Birşey daha ekleyeyim.

Bazı yetkili servislerde LPG'li araçlarda sorun olsun olmasın 30.000-40.000 kilometrede bir süpablarda ayar yapıyorlarmış.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

23 Ara 2011 12:59

Hadi geçmiş olsun diyorum, Suzuki Aksiyon Murat abi bir sorunu daha çözüp, zaten emin oldugumuz ustalığını birkez daha konuşturmuş, eline sağlık, sizde güle güle kullanın diyorum :)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
gokhan5234
Kurmay Albay
İletişim:

23 Ara 2011 14:08

gecmıs olsun cozuldugune sevındım
Gökhan KARABIYIK
(yamaan )
Suzuki SAMURAİ NAMI diğer KOCA KAFA
Karaambar Gamyoncular dernegının eski ıkıncı uyesi
Muğla--marmaris yaş 33

ByBira
Mareşal
İletişim:

23 Ara 2011 19:48

Hüseyin çözmüştür o işiii ;) morgulus

fatih1966
Orgeneral
İletişim:

23 Ara 2011 19:53

Aksiyon oto her konuda suzuki için diyorum elinden gelen iyisini yapar diyorum tabi Hüseyin faktörünü unutmayalım ;)

bisohbet
Er
İletişim:

23 Ara 2011 21:54

İyi dilekleriniz için tek tek teşekkür ederim :)

Uzun süredir ağız tadıyla araba kullanamamanın verdiği sıkıntı yerini güzel bir heyecan ve galeyana bıraktı.
Bu galeyandan ikinci kez selektör yapan Range Rover Sport da nasibini aldı artık :P

“SUZUKI MOTOR / SUZUKI ENGINE” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir