Suzuki Grand Vitara Oksijen Sensör Değişimi

SUZUKI ELECTRICAL - ELECTRONICAL ISSUES

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Suzuki Grand Vitara Oksijen Sensör Değişimi

17 Oca 2012 13:04

Resim

Suzuki Grand Vitara 2004 1.6 aracımda aldığımdan beri yanan ve sinir bozan Check Engine (Sağ Bölümdeki Sarı- Motor İşareti) Lambasının neden yandığını tespit etmekle işe başladım.

Suzuki serviste bağladığımız ODB test cihazı ile araç eksoz manifoldu üzerinde konumlu 2 adet oksijen sensörünün, (Bank-1 ve Bank-2) olarak geçiyorlar. 2. Sensör arızası sebebiyle hata kodu verdiğini tespit ettik. Fiyatını sorduktan sonra yuhh olduuu tamam kendinize iyi bakın, burayakadarmış, ee lamba bu yansın ne olucek dedim syt sinirim bozuldu syt .

İnternete daldım bu ne menen bir cihazdır tamiri veya başka bir çözümü varmı diye araştırdım. Topladığım bigileri, Genel araç sistemlerinde Oksijen sensörü ve görevi şekliden bir başlıkta yayınlayacam, neyse, butip arızalarda bazen sensör üzerinde biriken kurumların aşağıdaki fotoğrafada görüldüğü gibi, soruna sebep oldugu,
sensörün net oluyamadıgını, temizlik ile kurtarma şansı oldugunu, yapanların %10 gibi başarı oranına sahip oldugunu öğrendim :idea:

Resim

Aracıma giderek bir deneme yapmanın hiç bir sakıncası olmadığını ögrendim :roll: :!: :?:

Resim

bir ihtimal sensör arızasından yırtabilme umuduyla eksoz manifolduma ve araca daldım morgulus Eksoz manifold korumamı söktüm.

Resim
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Suzuki Grand Vitara Oksijen Sensör Değişimi

17 Oca 2012 13:10

2Dk sonra Manifold kabak gibi önümde duruyordu :roll: morgulus

Resim

Bu görünen Bank1 yani 1. Sensör, bizdeki sorun ise 2. sensörde :arrow: aşağı dogru inmekte fayda var.

Resim

Yukarıdan erişmek zor, aracın altına girip koruma saçını söküp, 2. sensöre rahatlıkla ulaşıyorum.

Resim

Resim

Sorun yaratan sensörü kolayca 22 anahtar ile söküyorum.

Resim
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

17 Oca 2012 13:14

Resim

Bukadar gelmişken 1. sensörüde temizliyeyim düşüncesi ile 30 sn içince onuda sökyorum.

Resim

Resim

Elde sönsörler ile eve gelip, yavruları masaya koyup ülennn istanbul yenecem seni şeklinde serzenişte bulunuyorum morgulus

Resim

Sönsorlerin aşırı kirlenmediğini görsemde elimden geldiğince temizleyip yerine takmak ve ne olacaksa görelim demek isteği ile yakından inceleyip temizlik solisyonu hazırlıyorum.

Resim
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

17 Oca 2012 13:18

Sol tarafda duran bank2 yani 2. ve arıza veren sensör biraz daha kirli ğibi, yoksa :?: acabamı :?: kurtarırmıyız düşüncesi ile temizlik işlemine başlıyorum. Tuz ruhu ve su ile seyreltilmiş bir çözelti temizlik için çok uygun.

Resim

Tuz ruhu kullanılan alanın çok iyi havalandırılması gerekli aman dikkat :!: yuhh

Resim

Sensörlerin uç bölümlerini hazırladığım çözelti içinde 1,5 saat kadar bekletiyorum.

Resim
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

17 Oca 2012 13:24

1,5 Saat sonra baktım bir numara olacağı yok, reaksiyonu hızlandırmak için yuhh çözelti içine beher miktar tuz yuhh ve reaksiyonun korozif etkilerinin tavan yapması içinde yuhh yuhh Çamaşır suyu ekliyorum yuhh morgulus morgulus

Çok tedbirliyimdir morgulus Patlama ihtimaline karşı dökerken kafamı çeviriyorum morgulus morgulus
Resim

Reaksiyona giren Tuz ruhu (HidroKlorik Asit) ve Çamaşır Suyu (Klon Aniyonik) Fena halde hidrojen ve amonyak gazı üretiyorlar. yuhh Gözlerim yaşarıyor. (Başarıdan değil, çıkan iğrenççç morgulus kokudan tabiki) morgulus

Resim

Ortamdan kaçarak çıkıyorum. morgulus

Sonuç çok başarılı. Sensörlerin üzerinde biriken kurum kir, pas vs çıkıp gidiyor. :P

Resim

Bu işten bir patlama olmadan yırtmam sebebiyle morgulus seviniyorum :P

Resim

Resim
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

17 Oca 2012 13:30

Sensörleri iyice durulayıp, saç kurutma makinemle (Birgün Saçım olma ihtimaline karşı bulunduruyorum) morgulus iyice kurutuyorum :!: :!: önemli. :!:

Sensörlerim test ve deneme için hazırlar :P acaba yırtarmıyız diye düşünceler yumagı ile ortalığı toparlıyorum.

Resim

Sonuçlar azzzzz sonraa..Araya Reklam aldık yuhh morgulus
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

17 Oca 2012 13:32

Sensörleri yerlerine takarak, tesisat fişlerini tekrar yerlerine monte ediyorum.

Resim

Koruma kapagını takıyorum.

Resim

Ve marşa basma anı yuhh
Site Admin

Kullanıcı avatarı
sphynx
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

17 Oca 2012 13:32

Şu reklam olayına hep gıcık olmuşumdur syt morgulus heyecanla bekliyoruz... Türk dizilernin son dakikalarına benzemez umarım... Reklamdan sonra aynı yerde bitiş yuhh morgulus
Kısa Künye ;
Nurhan ÖZGÜR - İstanbul/Beylikdüzü Yaş:31
94 Vitara JLX Sport 3K HardTop
0 Rh +

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

17 Oca 2012 13:38

Araç sorunsuz olarak çalıştı ancak, oksijen sensörü arazası sebebiyle yanan Check Engine - Sarı Motor işareti sönmedi. syt

Resim

(Fotoğraf temsilidir)

Araca atlayıp Kartal Sanayi Sitesine japon Oto yedek parçacısı arkadaşıma gidip, Numune ile sensörün aynısından (yansanayi) temin ettim. Fiyatı bana özel oldugu için yazmıyacağım, Bire bir aynı jack ve diş ölçüsünde sıfır sensörü alarak, manifold çıkışında Katalitik Konvertör Çıkışında bulunan, Bank2 sensesörümü değiştirdim ve Aracı çalıştırdım. :roll:

Arıza Lambam yanmaya deam etti syt Çok kızdım tek lastik üzerinde bekleme cezası verdim morgulus
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

17 Oca 2012 13:46

Suzuki Grand Oto servisten Battal Usta, gel bir resetleyip beyindeki arıza kodların silelim dedi, atlayıp Bostancı San. Sitene gittim. Cihazı bağlayıp arıza kodunu sildik, yeni takılan sensörün ürettipi 0,20-0,60 Milivolt degerlerin normal oldugunu gördük.

Arıza kodları silinince 10 ila 50 km sonra lamba takrar yanmaz ise işlem tamam denebilir şeklinde bilgi aldım. Bazen butip değişimlerde uyumsuzluk olur ise, arıza lambası belli bir km sonra yeniden yanabiliyormuş. syt

Sensörü değiştireli 400 Km civarı yol yaptım bir daha hiç yanmadı.

Gelelim araçtaki değişiklige, ne değişti :?:

1-Gaz pedalına tepki bariz arttı,
2-Araç daha canlandı.
3-Yakıt değeri 100Km'de 1.2 Lt kadar düştü.

Bu sebepler sensör arızalarında değişim yapılmasını öneririm. Arızalı sensör hem fazla yakıta, hem çekiş düşüklügüne ve aracın bayılmasına sebep olmakta.

Bir paylaşımın daha sonuna geldik, bukez beceremedik ama denedik en azından kafada soru işareti kalmadı morgulus , bir fikir verebildiysem ne mutlu bana.

Selamlar
Hakan Irıklı
Site Admin

Kullanıcı avatarı
sphynx
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

17 Oca 2012 14:27

Teşekkürler... Harcadığın zamana üzüldüm :( Geçmiş olsun...
Kısa Künye ;
0 Rh +

Kullanıcı avatarı
gokhan5234
Kurmay Albay
İletişim:

17 Oca 2012 14:29

hakan abı elıne saglık benım meshur bahhsettıgım katalızorlerdekı sensorler bunlar ;) morgulus morgulus
Gökhan KARABIYIK
(yamaan )
Suzuki SAMURAİ NAMI diğer KOCA KAFA
Karaambar Gamyoncular dernegının eski ıkıncı uyesi
Muğla--marmaris yaş 33

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

17 Oca 2012 14:37

Abi emeğine sağlık,
Sonuçta elde ettiğin kar bence çok ciddi olarak geri dönüş sağlayacak sana 1.2 lt hiçte boş değer değil.
Işığı söndürmesede bizimde temizlik yapmamız 0.5 ila 0.7 litre arası tasarruf ettirse daha ne istenir diilmi.
Paylaşım için tekrar teşekkürler.
Facebook / Suzuki4x4Turkiye.com

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL
Mitsubishi L200 2009 Instyle AT
KARAKTERİM VE TAVRIMI BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYINIZ
KARAKTERİM KİM OLDUĞUMLA İLGİLİDİR; TAVRIM "SİZİN" KİM OLDUĞUNUZLA

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

17 Oca 2012 14:50

Arıza ışığı yanmıyorsa :?: çalışan bir sisteme ellemek lazım (Mörfiy Chapter Two, Page 432) morgulus

Kurcalamamak lazım yuhh Olmayan arıza ışıgı yanar sensörüde bozarsan buda hoş olmaz ;) , benim gibi son bir atımlık barut varsa, arıza ışıgında yanıyorsa ozaman denemeye değer, normal şartlarda bende ellemem ;)

Haa denedik bukez beceremedik ama olsun morgulus en azından Suzukici dostlara sensör vs biraz ucundan bilgi verdik, bu güzellik oldu.

Oksijan sensörü hk çok detaylı bilgileri Genel Araç sistemlerinde yayınlayacam yakında. ;)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
antalya_mehmet
Uzman Çavuş
İletişim:

17 Oca 2012 14:51

Eline emeğine sağlık Hakan Hocam. Bir şeyi merak ettim. Yeni sensörü takmanıza rağmen arıza ışığının sönmemesi üzerine, arıza kodlarının silinmesi gerekliliği ortaya çıkmış anladığım kadarıyla. Acaba, tehlikeli uğraşlarla temizlediğiniz sensör, temizlendikten sonra takılıp yine arıza kodları resetlense idi, arıza lambası yanmadan çalışmaya devam edebilirmiydi :?: :roll: Merak işte morgulus
Mehmet ÇAKIRER B Rh+
1995 Vitara V6 2.0 (Design by Oguz1134)
Nam- diğer "prototype"
Yaş 37
Alanya / ANTALYA

Kullanıcı avatarı
sphynx
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

17 Oca 2012 14:52

Senin bu yaptıkların ve denediklerini okuyup görünce aklıma bir isim geliyor :roll:

"Inspector Gadget" morgulus
Kısa Künye ;
0 Rh +

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

17 Oca 2012 14:55

Aynı şeyi bende merak ediyorum, ilk temizlikten sonra, arıza kodunu resetlemedik :?: :?: belkide olmuştu :?: :?: bilmiyorum, hava kararıyordu, sanırım daha fazla uğraşmak istemedim, sıfırını taktım, serviste resetledik ve akşam oldugunda konuyu bitirdik. Malum zaman ve mekan sınırılı benim için yol kenarında otoparkda vs.. sök tak bazen sinir bozuyor syt morgulus
Site Admin

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

17 Oca 2012 15:21

Offroadpassion yazdı:Arıza ışığı yanmıyorsa :?: çalışan bir sisteme ellemek lazım (Mörfiy Chapter Two, Page 432) morgulus

Kurcalamamak lazım yuhh Olmayan arıza ışıgı yanar sensörüde bozarsan buda hoş olmaz ;) , benim gibi son bir atımlık barut varsa, arıza ışıgında yanıyorsa ozaman denemeye değer, normal şartlarda bende ellemem ;)

Haa denedik bukez beceremedik ama olsun morgulus en azından Suzukici dostlara sensör vs biraz ucundan bilgi verdik, bu güzellik oldu.

Oksijan sensörü hk çok detaylı bilgileri Genel Araç sistemlerinde yayınlayacam yakında. ;)
Merakla bekliyoruz faydalı bilgileri,
Bu arada arıza vermeden kurcalanmaması olayına katılıyorum elbette.
Fakat illa bir parçanın temizlenmesi için arıza beklenmeli mi? Bu sensörlere yapılan temizleme işlemi görevlerini yerine getirmemelerine neden olurmu denemeden bilinmez diil mi morgulus morgulus morgulus
Sanırım burada soru şu oluyor, fiyat fayda.
Eğer sensörün yan sanayisi çok pahalı değilse, temizleyerek ortalama 1lt tasarruf sağlanması hiç fena olmaz.
Yok pahalıysa bulaşmamak lazım morgulus

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL

4L
SITE ADMIN
İletişim:

17 Oca 2012 15:27

temizlenmesi için arıza yapması beklenmeli sorusunun cevabı, çoğunlukla yabancı sitelerde dedikleri gibi, "if it's not a problem, don't touch it" yani, sorun yoksa dokunma. Çünkü bu durumda murph devreye girer ve sorunsuz bir şeye dokunduğunda bozulur kırılır yada çalışmaz morgulus
Çağlar Köker (38) - 0 (RH) +
Vitara 2.0 HDI DIESEL 2003 (10 Fil gücü + chip tuning )
Maltepe-İstanbul

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

17 Oca 2012 15:29

4L yazdı:temizlenmesi için arıza yapması beklenmeli sorusunun cevabı, çoğunlukla yabancı sitelerde dedikleri gibi, "if it's not a problem, don't touch it" yani, sorun yoksa dokunma. Çünkü bu durumda murph devreye girer ve sorunsuz bir şeye dokunduğunda bozulur kırılır yada çalışmaz morgulus
Benim murphy' yede tevellüt yetiyor sanırım morgulus
Bu sonucu tecrübe çıkarmış saygı sonsuz...

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL

4L
SITE ADMIN
İletişim:

17 Oca 2012 15:36

:P
Çağlar Köker (38) - 0 (RH) +
Vitara 2.0 HDI DIESEL 2003 (10 Fil gücü + chip tuning )
Maltepe-İstanbul

Kullanıcı avatarı
antalya_mehmet
Uzman Çavuş
İletişim:

17 Oca 2012 16:48

Offroadpassion yazdı:Aynı şeyi bende merak ediyorum, ilk temizlikten sonra, arıza kodunu resetlemedik :?: :?: belkide olmuştu :?: :?: bilmiyorum, hava kararıyordu, sanırım daha fazla uğraşmak istemedim, sıfırını taktım, serviste resetledik ve akşam oldugunda konuyu bitirdik. Malum zaman ve mekan sınırılı benim için yol kenarında otoparkda vs.. sök tak bazen sinir bozuyor syt morgulus
O zaman, (tahminen ;) ) elimizde : 2. El, " çok temiz", kuvvetle muhtemel çalışan, GV oksijen sensörümüz var Hocam morgulus
Mehmet ÇAKIRER B Rh+
1995 Vitara V6 2.0 (Design by Oguz1134)
Nam- diğer "prototype"
Yaş 37
Alanya / ANTALYA

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

17 Oca 2012 17:32

antalya_mehmet yazdı:O zaman, (tahminen ;) ) elimizde : 2. El, " çok temiz", kuvvetle muhtemel çalışan, GV oksijen sensörümüz var Hocam morgulus
Çok temiz olduğu kesin buna garanti veririm :P , çalışma konusunda garanti veremem morgulus
Site Admin

fatih1966
Orgeneral
İletişim:

17 Oca 2012 19:16

Hakan peki Bizim grandlarda akünün kutup başını söküp biraz bekledikten sonra arıza lambası sönüyor bunu denemedinmi kendisi resetliyor .6 ay önce arıza lambası yanmıştı bu işlemi yaptım bugün yeni yandı yarın söküyimde resetleyeyim ;) morgulus

Kullanıcı avatarı
gokhan5234
Kurmay Albay
İletişim:

17 Oca 2012 19:18

abı bugun gorustuk hakanabı bılmıyormus yenı ogrendı br sonrakı sefere artık yapar ;) ;) ;)
Gökhan KARABIYIK
(yamaan )
Suzuki SAMURAİ NAMI diğer KOCA KAFA
Karaambar Gamyoncular dernegının eski ıkıncı uyesi
Muğla--marmaris yaş 33

“SUZUKI ELEKTRİK - ELEKTRONİK” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 49 misafir