Suzuki Grand Vitra Arazi Vitesine Geçmiyor

SUZUKI ARAZI, SANZUMANI VE AKTARMA HK. SORU VE PAYLAŞIMLARINIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
dogan_vitara
Er
İletişim:

Suzuki Grand Vitra Arazi Vitesine Geçmiyor

02 Şub 2012 20:16

Merhaba arkadaşlar,malum kar yağışı marmarayı esir aldı yeni bir vitaracı olarak heralde 1 aylık aracımı denemek için bundan daha güzel bir fırsat olamazdı,çıktım dışarıya gece saat 01:00 a yaklaşıyordu dize yakın kara vitara resmen meydan okuyordu lastiklerim normal lastik olduğu halde aracım beni okadar mutlu ettiki anlatamam ancak gecenin sonu malesef kötü bitti tam aracı park etmek için sokağa döndüğüm anda 4h konumundaki vitesten tak diye bir ses geldi ve 4WD ışığı söndü anladım heralde zorlandı 2WD'ye geçti dedim çünkü daha öce 4h tan 2h a atmıştı ama 4H konumundaydı vites ve 2WD kullanıyordum.biraz zorladım vites kolunu ama geçmedi,ben sakarya ilçedeyim burda göstermediğim usta kalmadı ama malesef kimse anlamıyor arazi vitesinden.Forumda arkadaşların daha önce yazdıklarını okudum ama bu tecrubemi paylaşmak ve belki benim durumuma farklı bir çözüm bulan üstadlardan yorum alırım diye yazmak istedim.Şuan aracımı 2wd kullanıyorum arazi vitesim kıpırdamıyor N,4L,4H,2H geçişi yapamıyorum.Yardımlarınızı bekliyorum saygılar.
Doğan DEMİRTAŞ
1999 5K GRAND VİTARA OTOMATİK
SAKARYA
0 RH+

Kullanıcı avatarı
dogan_vitara
Er
İletişim:

Re: Arazi Vitesine Geçmiyor

04 Şub 2012 14:02

Yaptığım araştırmalar sonucu arazi vites kolunun yukarı doğru kendini attığı kanaatindeyim, biçok yabancı kaynakta bu tür sıkıntıların çıktığını okudum,birazdan arazi vites kolunu dağıtmaya gidicem umarım başarılı olurum,gelişmeleri paylaşacağım....
Doğan DEMİRTAŞ
SAKARYA
0 RH+

Kullanıcı avatarı
izogrand
Mareşal
İletişim:

04 Şub 2012 14:05

Bu konu ile alakalı , yazılmıştı vede Koray dı sanırım noktayı koymuştu . Ama marka tür konusunda aklımda kalmadı :( :(
İzzet Mağden (A rh+) / Yaş : 47.184
Kağıthane-İSTANBUL
Toyota Hilux 1992 2.8 LN106 *** GOLYAT***
Ben dostlarımı hiç satmadım! Çünkü; ya beş para etmez çıktılar, ya da paha biçilemez.
.

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

04 Şub 2012 14:21

dogan_vitara yazdı:Merhaba arkadaşlar,malum kar yağışı marmarayı esir aldı yeni bir vitaracı olarak heralde 1 aylık aracımı denemek için bundan daha güzel bir fırsat olamazdı,çıktım dışarıya gece saat 01:00 a yaklaşıyordu dize yakın kara vitara resmen meydan okuyordu lastiklerim normal lastik olduğu halde aracım beni okadar mutlu ettiki anlatamam ancak gecenin sonu malesef kötü bitti tam aracı park etmek için sokağa döndüğüm anda 4h konumundaki vitesten tak diye bir ses geldi ve 4WD ışığı söndü anladım heralde zorlandı 2WD'ye geçti dedim çünkü daha öce 4h tan 2h a atmıştı ama 4H konumundaydı vites ve 2WD kullanıyordum.biraz zorladım vites kolunu ama geçmedi,ben sakarya ilçedeyim burda göstermediğim usta kalmadı ama malesef kimse anlamıyor arazi vitesinden.Forumda arkadaşların daha önce yazdıklarını okudum ama bu tecrubemi paylaşmak ve belki benim durumuma farklı bir çözüm bulan üstadlardan yorum alırım diye yazmak istedim.Şuan aracımı 2wd kullanıyorum arazi vitesim kıpırdamıyor N,4L,4H,2H geçişi yapamıyorum.Yardımlarınızı bekliyorum saygılar.
Bildiğim kadarıyla cevap vereyim.
Arazi vitesini söküp uzun bir tornavida ile geçişleri yapmaya çalışın, böylece sorunun arazi şanzımanından mıkoldan mı olduğunu ayırabilirsiniz.
Arazi vitesinin şanzımana bağlandığı yerde fiber-plastik türü bir parça var belki o parça kırılmıştır.
Grand Vitara XL-7 2.0TD

Kullanıcı avatarı
dogan_vitara
Er
İletişim:

04 Şub 2012 16:28

Arazi vitesini dağıtmaya çalıştım orta konsolu söktüm ama vites kolunu yerinden çıkaramadım,Koray beyin dediklerini yapmaya çalıştım bastırarak saat yönü tersine çevirmeye çalıştım ama çıkaramadım acaba yanlış bişeymi yapıyorum sanırım Koray bey samurai için bu şekilde olduğunu söylemişti ,problemin vites kolunun sökülmesiyle giderilebileceği konusunda hemfikirim, resimleri ekliyorum yardım bekliyorum arkadaşlar.
[photobucket]Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim[/photobucket]
Doğan DEMİRTAŞ
SAKARYA
0 RH+

Kullanıcı avatarı
dogan_vitara
Er
İletişim:

04 Şub 2012 16:30

Doğan DEMİRTAŞ
SAKARYA
0 RH+

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

22 Şub 2012 18:48

Doğan bey son durum nedir ne yaptınız. :?:
Site Admin

Kullanıcı avatarı
antalya_mehmet
Uzman Çavuş
İletişim:

23 Şub 2012 15:28

Daha önce Koray Hocam cevap vermiş fakat benim de başıma geldiği için paylaşmak isterim.

http://www.suzuki4x4turkiye.com/viewtop ... 071#p98387

Benim 87 SJ 410 umla arazideyken başıma gelen olayda, arazi vitesi N konumundayken yerinden çıkmıştı. Bu konumda araç hiç bir yere gitmiyor işin kötüsü. Antalyada özel Suzki servisi olan Tez Oto dan Ramazan TEZ ustaya telefon açıp arazide kaldığımı, yerimi tarif edemeyeceğimi, Akut da dahil olmak üzere herkesi seferber edip yuhh morgulus beni kurtarmalarını rica ettiğimde sakin olmamı :| arazi vitesinin körüğünü açarak, arazi vites kolunun aşağıdaki yerine bağlı durmasını sağlayan sekromenci yerinden çıkarmam gerektiğini

Resim

aynı Koray Hocamın tarif ettiği şekilde saat yönünde dönmesini sağladığım zaman çıkacağını söyledi.

Resim

Ben aracın altından daha kolay ulaşabildim ve parmaklarımla döndürerek arazi vitesini boşa çıkardım ve aşağıda karşılıklı boşuk ( yada bir cm lik çentik te diyebiliriz ) ları bulunan iki mile girecek şekilde tekrar arazi vitesini yerine soktum. Sanırım arazi vitesinin yerinden çıkma sebebi, yarım ay şeklindeki ucunun zamanla aşınması veya vitesi havaya çekiştirerek haraket ettirmemdi. Sonuç olarak tekrar arazi vitesim çalışmaya başladı ve ben Akut'a ihtiyaç duymadım.

Resim

Resim

Resim

Fotoğrafların neden yarım yarım göründüğünü ise bilmiyorum :roll: :?: :?:
Mehmet ÇAKIRER B Rh+
1995 Vitara V6 2.0 (Design by Oguz1134)
Nam- diğer "prototype"
Yaş 37
Alanya / ANTALYA

Kullanıcı avatarı
yuzen_adam
Asteğmen
İletişim:

23 Şub 2012 19:00

Mehmet abi geçmiş olsun morgulus morgulus O kadar tarif ettik okudun neden yapamadın syt syt 0 verdim sana kaldın sınıfta morgulus morgulus
Suzuki way of life...

Koray Yamacı 1986
İstanbul Maltepe Altıntepe
A Rh(+)
1999 Grand Vitara 2.5 v6

Kullanıcı avatarı
antalya_mehmet
Uzman Çavuş
İletişim:

23 Şub 2012 19:34

yuzen_adam yazdı:Mehmet abi geçmiş olsun morgulus morgulus O kadar tarif ettik okudun neden yapamadın syt syt 0 verdim sana kaldın sınıfta morgulus morgulus
Hocam valla bu olay başıma geldiğinde sitenin henüz yeni bir üyesiydim ve okuduğum bir konuyu tekrar bulamıyordum bile :| ( ve hala bulamayabiliyorum utanma morgulus morgulus ) Aracımın yapmak zorunda kaldığım ( hem de iki kere, ikincisinde Perçin Hocam'da vardı yanımda ;) ) yegane bölümü arazi vitesinin yerinden çıkması zaten. Yoksa öyle Atom Karıncam trigger falan kırsa yolda belde, vallahi yapamam, -1 bile alırım morgulus morgulus
Mehmet ÇAKIRER B Rh+
Nam- diğer "prototype"
Yaş 37
Alanya / ANTALYA

4L
SITE ADMIN
İletişim:

24 Şub 2012 01:06

bu sorun gerçekleşmeden önce her hangi bir gariplik ses kütürtü lakırtı vs oldu mu hiç. Videoya göre vites kolunun yerinden çıkmış olması gibi bir şey söz konusu değil, keşke öyle olsaydı. YAda giderken her hangi bir hırıltı gibi ses varmı şu an. Sanki arazi şanzımanın içinde zincir kopmuş da dişlinin bulunduğu mil kaymış gibi. Ama sanki açmak gerekecek gibi bir hal var.
Çağlar Köker (38) - 0 (RH) +
Vitara 2.0 HDI DIESEL 2003 (10 Fil gücü + chip tuning )
Maltepe-İstanbul

Kullanıcı avatarı
antalya_mehmet
Uzman Çavuş
İletişim:

24 Şub 2012 10:49

Benim sorunum sırasında vites kolu aynı videodaki gibi yerinde hafiften oynuyordu Çağlar Hocam ve fakat vitesin normalde atladığı kademeleri atlamıyordu. Herhangi bir vitesteyken boşa çıksaydı hiç yoktan haraket edebiliyorsun fakat benimki N konumunda yerinden çıktığı için araç hiç haraket etmiyor. Ben çözümü arazi vitesini değiştirirken yukarı doğru çekiştirmeden hatta aşağıya doğru hafif bir baskı uygulayarak konum vererek buldum. O zaman sorun çıkmıyor.
Mehmet ÇAKIRER B Rh+
Nam- diğer "prototype"
Yaş 37
Alanya / ANTALYA

Kullanıcı avatarı
dogan_vitara
Er
İletişim:

04 Mar 2012 06:01

Cevaplar ve ilginiz için çok teşekkürler,malesef sorunu hala çözemedim,hafta içi istanbulda olmadığım için sakaryada servis arama işine yoğunlaştım ama suzuki servisi kapanmış ve bir özel servis varmış, açıkçası arabamı kurcalatmak istemediğim için sabredeyim dedim çünkü araç 2 çeker olarak sorunsuz gidiyor şuanda,Çağlar hocam bir anormallik varmı diye sormuş şuanda yok ancak ben aracı 4x4 te kullanırken 4L modunda alttan katır kutur vuruntu şeklinde ilerliyordu 4H konumunda ise bazen kendi kendine 2H a atıyordu vitesi, arazi vites kolunu yerinden sökmek için saatlerce uğraştım ama çıkmıyor bir ara belki yeterince bastıramıyorum diye tornavida ve çekiç bile kullandım ama olmadı.Murat ustaya gitmeyi düşünüyorum ama bir süre daha bu şekilde idare edicem gibi görünüyor umarım 1 ay içinde halletmiş olurum.Gelişmeleri mutlaka paylaşıcam sizlerle.
Doğan DEMİRTAŞ
SAKARYA
0 RH+

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

04 Mar 2012 23:12

Dogan bey geçmiş olsun, işi bilen birinin yapması çok önemli, Murat ustamız sorunu halledecektir. ;)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
dogan_vitara
Er
İletişim:

Re: Suzuki Grand Vitra Arazi Vitesine Geçmiyor

05 Mar 2012 21:31

Arkadaşlar sorunu çözdük Koray bey haklıymış tecrube tabi :) bugün bir arkadaşın tanıdığı sakaryada Yılbar oto opel servisine gittik Ünal ustaya ve gerçekten çok güzel ilgilendi 5 kuruş para almadı ve arazi vitesini yaptığı yetmezmiş gibi bide ricam üzerine gaz kelebeğini spreyle temizledi,arabamın gidişi değişti nerdeyse,aracımı tanıdıkça daha fazla zevk almaya başladım,gerçektende vites kolunun oturduğu çentikli demir kaymış tek tornavida hamlesiyle tık diye geri itti ve kolu yerine oturttu, bu arada açamayan arkadaşlar olursa vites kolunun şanzımana bağlandığı noktada ön ve arkada 2 adet somun var onları gevşetmek gerekiyormuş çıkartmak için,ben korkarak dokunmaktan kaçınmıştım meğer o yüzden vites kolu yerinden kıpırdamıyormuş.Ünal usta vites değiştirirken kolu çekmekten kaçınmamı hatta üzerine baskı uygulayarak arazi vitesini değiştirmemi söyledi,akşam aracımı aldım ve hemen çamurlu vıcık vıcık bi zemin buldum :) 4L konumunda alttan aradabir kat kut diye ses gelsede mükemmel gidiyor ama 4H ta biraz zorlanınca kendi kendine 2H a atıyor.bu sorunu nasıl çözebilirim bi fikri olan varsa paylaşırsa sevinirim.bu arada tüm cevaplarınız için teşekkürler.umarım bu konu benim durumuma düşenlere yardımcı olur.
Doğan DEMİRTAŞ
SAKARYA
0 RH+

“SUZUKİ ŞANZUMAN / SUZUKI TRANSMISSION” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir