arı balına dıkkat

2007-2021 - TEKNİK DIŞI GEYİK BİRİMİ - SOHBET MUHABBET

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
gokhan5234
Kurmay Albay
İletişim:

arı balına dıkkat

27 Mar 2012 02:32

Arısız Bal Sahtekarları
Arı Olmadan Mısır Şurubundan Bal Yapıp, Ucuz Fiyata Piyasaya Sürmüşler...

“4 kavanozu sadece 100 TL” sloganıyla satılan, TV kanalı bile kurulan ‘balda’ korkunç gerçek ortaya çıktı. Bu yolla satılan balları arıların üretmediği, mısır şurubundan yapıldığı anlaşıldı. Kilosu 2 TL’ye mal edilen ballar, 2. Ordu Komutanlığı’na da satılmaya çalışıldı. Türkiye son günlerde 'bal' furyası yaşıyor. Bazı firmalar ürünlerini televizyon programları üzerinden pazarlarken, bazıları ise işi abartıp kendi kanalını bile kurdu. İnternet üzerinde ise 'organik bal', 'çiçek bal", 'kovan balı' gibi isimlerle satış yapılıyor. "3 kavanoz alana biri bedava, 4 kilo bal sadece 100 TL" gibi sloganlarla satılan ballarla ilgili birçok da şikayet geliyor. Son olarak Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Bakanı Mehdi Eker şikayetleri incelemeye başladıklarını söyledi.
Türkiye'de bal furyasının yaşanmasının nedeni 2002 yılına dayanıyor. Bu tarihte 'Nişasta Bazlı Şeker' üretiminin kotası yüzde 7.5'tan yüzde 15 çıkartıldı. Böylece daha çok arıların yemi olarak kullanılan mısır şurubu üretim kotası artırılmış oldu. Bu tarihten sonra mısır şurubu neredeyse bal üretiminin en önemli malzemesi haline geldi. Öyle ki 'arı'ya bile gerek olmadığı ortaya çıktı. Bundan sonra da arısız bal üretimine geçildi. Bu durumu BALDER Yönetim Kurulu Başkanı Özen Altıparmak şöyle açıklıyor: "Bal dünyada en kolay taklit edilen ama en zor tahlil edilen bir ürün. Böyle olunca rant var. 2 TL'lik bir ürünü 20 TL'ye satabiliyorlar. Yüksek früktozlu mısır nişastası kullanılabiliyor. Mısır şurubuna, esans, enzim ve polen (balın özellikleri) katılarak sahte bal üretiliyor. Bu teknik ile arıyı devreden çıkardılar. İnsanlar tadarak anlamaya çalışıyorlar ama insan damağı o ürünün sahte bal olduğunun ayırdına varamıyor. Sadece laboratuvarlar farkı tespit edebiliyor."

Orduya bile pazarladılar
Türkiye'de 'arı'sız balcılıkta herkesi hayrete düşürecek olaylardan biri de Türk Silahlı Kuvvetleri'nin başına geldi. 2011 yılında 2. Ordu Komutanlığı 40 gramlık poşetlerde 300 bin adet bal alım ihalesi düzenledi. Mustafa Ençetin ihaleyi 58 bin TL bedel ile kazandı. Balları da orduya teslim etti. Ancak balın 'sahte' olduğu ortaya çıktı. Çünkü muammel bedeli 150 bin TL olan balın neredeyse üçte bir fiyatına gitmesi Arı Yetiştiricileri Derneği'ni şüphelendirmişti
Gökhan KARABIYIK
(yamaan )
Suzuki SAMURAİ NAMI diğer KOCA KAFA
Karaambar Gamyoncular dernegının eski ıkıncı uyesi
Muğla--marmaris yaş 33

Kullanıcı avatarı
kaanka
MODERATOR
İletişim:

Re: arı balına dıkkat

27 Mar 2012 09:55

Benim memleket de arıcılık çok yaygındır, bizim hanımın eniştesi de arıcılık yapıyor, biz hep ondan alırız çok kalitelidir balı bazı kovanları özel yaptırır. Benim işyerinde bazı arkadaşlar çok uyanık olduğu için bana hep söylenip dururlardı o paralara hemde akrabadan alıyosun senin aklına felan deyip duruyorlardı...
Gökhan kardeşim paylaşım için teşekkürler, şimdi senin yazıyı okuttum hallerini görmeniz lazım gülmekten ölüyorum... morgulus morgulus morgulus
Alper Kaan Ka...
Yaş / 41

Mitsubishi L200

Kullanıcı avatarı
Fatih
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

27 Mar 2012 10:51

boşver o lafları alper onlar balın nasıl üetildiğini bilmiyorlar.... şimdi yesinler de görelim... aynı durum bende de var benim de amcam memlekette ilgileniyor hatta bizim oranın da balı çok meşhurdur (erzincan) fakat sakın inanmayın herkesin balını yemeyin üçkağıt çok o işte
Resim
SUZUKI - Way of life!

Kullanıcı avatarı
kaanka
MODERATOR
İletişim:

27 Mar 2012 11:11

Fatih yazdı:boşver o lafları alper onlar balın nasıl üetildiğini bilmiyorlar.... şimdi yesinler de görelim... aynı durum bende de var benim de amcam memlekette ilgileniyor hatta bizim oranın da balı çok meşhurdur (erzincan) fakat sakın inanmayın herkesin balını yemeyin üçkağıt çok o işte
Fatih aynen dediğin gibi o işin çok hilesi var, akıllıca olanı bildiğin tanıdığın emin olduğun kişiden almak...
Sonuçta sağlık bu üçkuruş fazla olsun düzgün mal olsun...
Alper Kaan Ka...
Yaş / 41

Mitsubishi L200

4L
SITE ADMIN
İletişim:

27 Mar 2012 11:37

ben reklamlar başladığında söyledim bu işte bir numara var diye. tarımı piyasayı azcık biliyorsam, bu iş olmaz demiştim. Ama ister komplo teorisi deyin ister paranoya şimdi başka birşey var ! BU iş sakın bal kartelerinin oyunu olmasın 60-70 lira olan ortalama bir doğal fiyatını zıplatmak için sektörün oyunu olmasın :?:
Ben de Artvinden getirtirim balı tanıdık bildik bir akrabamızdan on numara da baldır. Üstelik marketlerde satılan ambalajlı sanayi tipi, endüstri marka ballara bile güvenmiyoırum Balparmak, honeybana, anavarza gibi markalarda dahil GÜVENMİYORUM
Çağlar Köker (38) - 0 (RH) +
Vitara 2.0 HDI DIESEL 2003 (10 Fil gücü + chip tuning )
Maltepe-İstanbul

Kullanıcı avatarı
kaanka
MODERATOR
İletişim:

27 Mar 2012 11:43

4L yazdı:ben reklamlar başladığında söyledim bu işte bir numara var diye. tarımı piyasayı azcık biliyorsam, bu iş olmaz demiştim. Ama ister komplo teorisi deyin ister paranoya şimdi başka birşey var ! BU iş sakın bal kartelerinin oyunu olmasın 60-70 lira olan ortalama bir doğal fiyatını zıplatmak için sektörün oyunu olmasın :?:
Ben de Artvinden getirtirim balı tanıdık bildik bir akrabamızdan on numara da baldır. Üstelik marketlerde satılan ambalajlı sanayi tipi marka ballara bile güvenmiyoırum
Çağlar Abi bu ülkede herşey olbilir, kimin ne yaptığı bellideğil...
Market konusuna aynen katılıyorum ben tereyağı, balı hatta HAMSİ'yİ bile memleketten getirtiyorum... morgulus morgulus morgulus
Alper Kaan Ka...
Yaş / 41

Mitsubishi L200

Kullanıcı avatarı
izogrand
Mareşal
İletişim:

27 Mar 2012 11:49

Ben hatunu bile memleketten getirttim siz ne diyonuz morgulus morgulus
İzzet Mağden (A rh+) / Yaş : 47.184
Kağıthane-İSTANBUL
Toyota Hilux 1992 2.8 LN106 *** GOLYAT***
Ben dostlarımı hiç satmadım! Çünkü; ya beş para etmez çıktılar, ya da paha biçilemez.
.

Kullanıcı avatarı
Fatih
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

27 Mar 2012 11:51

son nokta.
Resim
SUZUKI - Way of life!

Kullanıcı avatarı
kaanka
MODERATOR
İletişim:

27 Mar 2012 11:52

izogrand yazdı:Ben hatunu bile memleketten getirttim siz ne diyonuz morgulus morgulus
İzzet Abim övünmek gibi olmasın bende öyle yaptım... morgulus Hatta olayı abarttım İlkokuldan sınıf arkadaşımla evlendim... morgulus
Alper Kaan Ka...
Yaş / 41

Mitsubishi L200

Kullanıcı avatarı
izogrand
Mareşal
İletişim:

27 Mar 2012 11:55

;) şiddetle önerilir. morgulus morgulus
Kağıthane-İSTANBUL
Ben dostlarımı hiç satmadım! Çünkü; ya beş para etmez çıktılar, ya da paha biçilemez.
.

Kullanıcı avatarı
Erkan Okumuş
Çavuş
İletişim:

27 Mar 2012 12:17

bal olayını nerelere bağlamışsınız helal size morgulus morgulus morgulus
Erkan OKUMUŞ (A rh+)
Maltepe /İST
Grand Vitara 2.0 Otm. MT lastik 3,5 Eksterm kit power 9500 vinç
Türk insanı para gibidir ışığa tutunca içinde Atatürk yoksa sahtedir.

Kullanıcı avatarı
gokhan5234
Kurmay Albay
İletişim:

27 Mar 2012 14:15

izogrand yazdı:Ben hatunu bile memleketten getirttim siz ne diyonuz morgulus morgulus
morgulus morgulus morgulus
Gökhan KARABIYIK
(yamaan )
Muğla--marmaris yaş 33

Kullanıcı avatarı
zafer
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

27 Mar 2012 14:52

bal kampanyası yapıyorlar,hemen arayın,kaçırmayın diyorlar.
bitmedi birtürlü 2 senedir kampanya var. morgulus morgulus
gülüyoruz ,ağlanacak halimize derler ya..... syt syt
H.Zafer Teker - A Rh (+) yaş: 47 küsur
(Suadiye-İstanbul)
Suzuki Vitara JLX 1999 model - 1.6 - 16v-

Kullanıcı avatarı
jeep96
Teğmen
İletişim:

27 Mar 2012 23:00

arı balına dikkat edicem tamam ama başka şeyindemi balı var diye düşünmeden edemedim morgulus
paylaşacak dostlarınız yoksa iyi şeylere sahip olmanın hiçbir zevki yoktur.
hasan ermagan

Kullanıcı avatarı
izogrand
Mareşal
İletişim:

27 Mar 2012 23:04

Bide ayı balı var çakma bal satan ayıların balı morgulus syt
Kağıthane-İSTANBUL
.

cenk

27 Mar 2012 23:07

Madem öyle bal getirten kardeşlerimiz ben çok seviyorum bal ama yiyemiyorum bu şerefsizlerin yüzünden her sene Tunceliye ava gidince oradan alırdım hemde harbi dağdan getirirlerdi balı orijinal arının kendi yaptığı petekle birkaç yerde zula var biliyorlar yerini alıp birazda bana verirlerdi 3-5 ay idare ederdi o bal zaten tek başımayım haftada bir gün evde kahvaltı denk gelirse........Neyse sözün özü akrabaları arıcılıkla uğraşan zatı muhteremler kendinize istediğiniz zaman ücreti mukabilinde 1 kg da bana sipariş verseniz ne olur sanki atıp tutuyorsunuz memleketten geliyor diye ayıp değilmi bana bal yedirmiyorsunuz ?????

Açık açık yazdım 1 kg istiyorum süzme petek olursa dahada iyi olur 1 petek alırım 1 sene yerim sizede aklıma gelirse bir dua ederim ama unutmaz isem

Kullanıcı avatarı
jeep96
Teğmen
İletişim:

27 Mar 2012 23:08

morgulus morgulus morgulus
paylaşacak dostlarınız yoksa iyi şeylere sahip olmanın hiçbir zevki yoktur.
hasan ermagan

Kullanıcı avatarı
gokhan5234
Kurmay Albay
İletişim:

27 Mar 2012 23:08

tamam abı canınsag olsun ben sana bır petek yayla balı ayarlar yollarım
Gökhan KARABIYIK
(yamaan )
Muğla--marmaris yaş 33

cenk

27 Mar 2012 23:24

Valla ben anlamam ben ortaya söyledim üzerine alınan alınır gayrı

Ciddi anlamda güvendiğin bildiğinse satın alırım Gökhan yeterki bildiğin arıdan olsun morgulus morgulus morgulus

Kullanıcı avatarı
izogrand
Mareşal
İletişim:

27 Mar 2012 23:25

Karışmak gibi olmasın ama bir kilo bal cüncük kadar birşey , yetmez sana :roll:
Kağıthane-İSTANBUL
.

Kullanıcı avatarı
gokhan5234
Kurmay Albay
İletişim:

27 Mar 2012 23:29

abı bahar balı olur haydar hacı yaylasının(erzurumun en yuksek yaylası) adamlar bır hazıran ayında bırde ekım ayında ıkı sagım yapıyolar ekım ayındakını kacırdın hazırandaınden mutlaka alırım (guvendgım bıldıgım yer hersene sevdıgım dostlarıma ve aıleme ordan bal alırım )
Gökhan KARABIYIK
(yamaan )
Muğla--marmaris yaş 33

cenk

27 Mar 2012 23:35

izogrand yazdı:Karışmak gibi olmasın ama bir kilo bal cüncük kadar birşey , yetmez sana :roll:
Dedecim bir pazar kıçımı kırıp evde oturur kahvaltı yaparsam zaten yiyeceğim 1 çorba kaşığı bana 1 sene yeter nasılsa bozulmaz ancak annemler gelirde mecburu kahvaltı olayına sokarsa beni o zaman dediğin gibi yetmez

Kullanıcı avatarı
izogrand
Mareşal
İletişim:

27 Mar 2012 23:37

Her durumu düşüneceeenn , al üç kilo bozulmaz :P
Kağıthane-İSTANBUL
.

cenk

27 Mar 2012 23:39

Reklamlardaki gibi 4 kilo + polen yüz tl morgulus morgulus morgulus morgulus

Kullanıcı avatarı
gokhan5234
Kurmay Albay
İletişim:

28 Mar 2012 00:51

Bal Firmalarına Ağır Ceza

Tüketiciyi Kandırdıkları İddiasıyla 2 Bal Firmasına 155 Bin Lira Ceza Kesildi...

Reklam Kurulu, reklamlarında “organik bal” “kalite ödüllü bal”, “birçok hastalığa iyi gelen bal” gibi ifadeler kullanarak tüketiciyi aldatan 2 bal firmasına toplam 155,5 bin lira para cezası verilmesini kararlaştırdı. Son zamanlarda, başta televizyon kanalları olmak üzere birçok mecrada yer alan bal reklamlarıyla ilgili olarak gerek vatandaşlar gerek Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan başvurular üzerine Reklam Kurulu, bal firmalarını mercek altına aldı. Söz konusu reklamları inceleyen Kurul, reklam veren firmaların genellikle “ballarının doğal ve saf olduğu, katkı maddesi içermediği, organik olduğu, firmaların Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın denetiminde olduğu, balın birçok hastalığı iyileştirici özelliği bulunduğu, firmalarının birçok kalite ödülü aldığı” şeklinde tanıtım yaparak vatandaşı aldattığını belirledi.
Kurul, ilk olarak Balçiçeği Gıda İnşaat Kozmetik ve Bitkisel Ürünler Dış Ticaret ve Pazarlama Limited Şirketi'nin reklamlarını inceledi. Reklam Kurulu yetkilileri, söz konusu firmanın reklamlarında, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın denetiminde, analiz raporlarını bulunduran bir firma” olduğunun iddia edildiğini belirterek, şu bilgileri verdi: "Ancak bir bal üreticisi firmanın tüm ürettiği ürünlerin bakanlık kontrolünde olması mümkün değildir. Reklamlarda kullanılan bu ifadeyle bakanlığın söz konusu firmanın her parti ürününü denetlediği gibi bir izlenim yaratılıyor. Bu şekilde de ürünün diğer ürünlerden üstün olduğu öne sürülüyor. Bu durum, Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'na aykırı. Yine aynı reklamda 'Gerçek bir bal hiçbir şekilde kopmaz ve kendi berraklığını da korur. Gerçek bir balın peteği kırdığınız vakit dağılır” şeklinde ifadelere yeriliyor. Gerçek bal ile taklit balın ayırımı yalnızca laboratuvar analizleriyle yapılabilir. Belirtilen metotlar ile gerçek bal ayırımı yapılması mümkün değil. Bu yine tüketicileri yanıltmaya yönelik.”
Kurul, ayrıca söz konusu firmanın “1 kilogram” diyerek sattığı balın daha düşük gramajda olduğunu, “karakovan balı” adı altında “süzme bal” verildiğini, yine reklamlarında “Firmamız 2011 yılı Tüketici Akademisi Ödülü ve Avrupa Birliği Kalite Ödüllü” şeklinde tanıtımlar yapıldığını, ancak bu ödüllerin hangi kuruluş tarafından, hangi kriterlere göre, hangi veriler baz alınarak ve kaç firma arasında değerlendirme yapılarak verildiğinin belirtilmediğini tespit etti. İncelemelerin ardından Kurul, söz konusu reklamları veren Balçiçeği Gıda İnşaat Kozmetik ve Bitkisel Ürünler Dış Ticaret ve Pazarlama Limited Şirketi'ne 73 bin 966 lira idari para cezası ve reklamlarını durdurma cezası verdi.
Kurul, ayrıca Anaarı Gıda İnşaat Otomotiv Güvenlik Sistemleri Dış Ticaret Pazarlama Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi adlı firmaya ait internet siteleri ile muhtelif televizyon kanallarında yayınlanan reklamları da inceledi. İnceleme sonucunda ürün ambalajları üzerinde “organik” ifadesine yer verildiği, ancak tüm ürünlerin organik ürün sertifikasına sahip ürünler kapsamında olmadığı tespit edildi. Firmanın internet sitesinde ve televizyon reklamında da söz konusu balın “doğal bir bal olduğu ve öksürük, soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıkları tedavi ettiği” şeklinde tüketicileri yanıltıcı sağlık beyanlarına yer verildiği, böylelikle tıp literatüründe hastalık olarak kabul edilen ve hekim kontrolünde tedavi edilmesi gereken rahatsızlıkların bu ürünler ile tedavi edilebileceği izlenimi oluşturulduğu belirlendi. Tanıtımlarının tüketicileri aldatıcı nitelikte olduğu gerekçesiyle Kurul, Anaarı Gıda İnşaat Otomotiv Güvenlik Sistemleri Dış Ticaret Pazarlama Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'ne, reklamlarını durdurma ve 81 bin 554 lira idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.
Gökhan KARABIYIK
(yamaan )
Muğla--marmaris yaş 33

“KAFE SUZUKİ - KURULUŞ 2007” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir