Motorda devir yükselirken titreme ve silkeleme

SUZUKI ELECTRICAL - ELECTRONICAL ISSUES

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

RC Emre
Er
İletişim:

Motorda devir yükselirken titreme ve silkeleme

16 Haz 2012 16:17

merhaba arkadaşlar konular arasında rastlayamadım çok acil çözüm bulamadığım bir konuda yardımlarınıza ihtiyacım var.
benim aracım 2008 mode 1.6 GV prince marka tüplü bir araç aracımın bakım zamanı geldiğinde 60 binde servise gittik filtreler ve yağı değişince bujileride kontrol ettirdim ve orjinali ile değiştirdik hatta buji kablosunuda değiştirdik.ayrıca LPG bakımı yaptırdım filtre değiştirdim gaz ayarı yaptırdım.
sorunum şu bu servisten çıktım ve yol yaparken arabanın gazda iken 2. ve 3. vitesleri devir yükseltirken araç inanılmaz bir şekilde tepinme yapmaya başladı. kenara çektim rolantide beklerken bu sarsılmalar 7-8 sn de bir devam etti. başka bir servis buldum. subap başlarını temizlemeliyiz dediler ve her biri teker teker temizlendi. servisçimiz aracı test etti ok dedi çıkıp gaz ayarınada baktırdım. ancak 2 gün sora araçla yola çıktığımda gazda azda olsa gene gaz yemez gibi birtakım silkelenmeler oldu. araç benzin ile kullanırken sıkıntı yapmıyor ama lpg de bahsettiğim sıkıntı devam ediyor.servisçim bana arabanı yüksek devirde (4 binlerde) kullanırsanız subaplar yeni temizlendiği için alışacak ve normale dönecek dediler bugün 400 km yol geldim tekrar bir LPG ye geçeyim dedim sıkıntı halen devam edeiyor.
şimdi ben ne yapmalıyım bu sıkıntımı nasıl gidermeliyim ???

4L
SITE ADMIN
İletişim:

Re: motortda devir yükselirken titreme ve silkeleme

17 Haz 2012 09:13

araç nedir bilgi verirmisiniz, 1.6 JLX mi
Çağlar Köker (38) - 0 (RH) +
Vitara 2.0 HDI DIESEL 2003 (10 Fil gücü + chip tuning )
Maltepe-İstanbul

cenk

17 Haz 2012 17:19

2008 model 1.6 demiş Çağlar yeni kasa tek kapı grand vitara oluyor kendisi

Kullanıcı avatarı
camouflage
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

17 Haz 2012 17:52

Tüplüymüş Çağlar, bizim kalemimiz değil. Bırak tüpçüler cevap versin morgulus
Emre bey bu arada siz kusura bakmayın, bizimkisi kendi aramızda eskiden kalma bir mesele syt syt morgulus
İlhami ÖZDEMİR
BOLU Resim
Mecnun tatsaydı Suzuki sevgisini, severmiydi Leyla zillisini.
2006 2.0 Grand Vitara JLX-AL AT
Resim

Kullanıcı avatarı
izogrand
Mareşal
İletişim:

17 Haz 2012 17:53

Tüp denilen nedir ?? şu sokakta bağırıp çançalan araçlar var ip....gaaaazzz morgulus morgulus morgulus
İzzet Mağden (A rh+) / Yaş : 47.184
Kağıthane-İSTANBUL
Toyota Hilux 1992 2.8 LN106 *** GOLYAT***
Ben dostlarımı hiç satmadım! Çünkü; ya beş para etmez çıktılar, ya da paha biçilemez.
.

RC Emre
Er
İletişim:

18 Haz 2012 14:02

camouflage yazdı:Tüplüymüş Çağlar, bizim kalemimiz değil. Bırak tüpçüler cevap versin morgulus
Emre bey bu arada siz kusura bakmayın, bizimkisi kendi aramızda eskiden kalma bir mesele syt syt morgulus
:)) anlıyorum estafurullah ..ama siz genede bi yardım edin.. bende çok tüpçü sayılmam ilk tüplü arabam ve yemin ederim bin pişmanım.

RC Emre
Er
İletişim:

18 Haz 2012 14:03

izogrand yazdı:Tüp denilen nedir ?? şu sokakta bağırıp çançalan araçlar var ip....gaaaazzz morgulus morgulus morgulus
sn izogrand bu sıkıntımı çözemezsem dediğiniz gibi sanayiler de tüp diye bağıracam :(

RC Emre
Er
İletişim:

18 Haz 2012 14:06

aracım yeni kasa prince marka tüplü bir araç..
60 bin bakımı yapıldı peşine subap kapağı denen sanırım o paralar temizlendi buji ve kablolar değişti
benzinli kullanırken performansı harika arttı..
ama iş tüpe geçmeye gelince 2. ve 3. viteste at arabası gibi tepine tepine gidiyor hele pedalı kapatmama rağmen zerre gaz yemiyor
bu belirtiler daha çok meğil yukarı olan yollarda kendini gösteriyor..
şimdi ustaya gidecem gene olmadı diyecem ama ne yaptırmalı nereye baktırmalıyım yardımlarınız için tşk ederim???

Kullanıcı avatarı
izogrand
Mareşal
İletişim:

18 Haz 2012 14:24

Önce Allah yardımcınız olsun diyeyim (ağzı yanmış biri olarak ) Benzinde bir sıkıntı yo herşey saat gibi işliyorsa , sorunu aşmış sayılırsınız , ya sisteminizde bir sıkıntı (montajdan kaynaklanan) yada iyi bir ayar istiyordur .
Dudulluda yusuf ustamız vardır , işin piri bir ustadır ( cenk kardeşimiz iyi tanır)
Bu numaradan ulaşabilirsiniz Yusuf usta 532 256 95 47
Kağıthane-İSTANBUL
Ben dostlarımı hiç satmadım! Çünkü; ya beş para etmez çıktılar, ya da paha biçilemez.
.

cenk

18 Haz 2012 15:00

Yusuf Usta prince markaya bakmaz Tartarini Okcan ve Landi markaların servisini verir Dedecim,
İzzet beyin dediği gibi benzinde bir sıkıntı yoksa çalışmada sorun lpg sistemindedir Prince marka neredeyse dünyanın en iyi LPG markalarından biridir ve yeni bir yazılım ile sorun giderilecektir şayet benzin akışında ve lpg sisteminde bir bozukluk yada sıkıntı yok ise.
İlk tavsiye benzinde kullanıp aynı sorunun olup olmadığını tespit etmeniz bunu deneyip bilgi veririseniz sorununuzu daha rahat bir şekilde çözeriz

RC Emre
Er
İletişim:

18 Haz 2012 16:36

cenk yazdı:Yusuf Usta prince markaya bakmaz Tartarini Okcan ve Landi markaların servisini verir Dedecim,
İzzet beyin dediği gibi benzinde bir sıkıntı yoksa çalışmada sorun lpg sistemindedir Prince marka neredeyse dünyanın en iyi LPG markalarından biridir ve yeni bir yazılım ile sorun giderilecektir şayet benzin akışında ve lpg sisteminde bir bozukluk yada sıkıntı yok ise.
İlk tavsiye benzinde kullanıp aynı sorunun olup olmadığını tespit etmeniz bunu deneyip bilgi veririseniz sorununuzu daha rahat bir şekilde çözeriz
cenk bey tekrar selam,
dediğinizi düşünerek aracımı benzinde kullandım sakaryadan aknaraya gidiş geliş seyahat yaptım..tüm yol boyunca klima açıkken bile maşallah motorun çekişi çok iyiydi..zaten bu aracımla ilk uzun yolum olmuş oldu ben bu konuda aracımdan çok memnunum. ancak dönüş yolunda LPG ye geçeyim dedim bir de o şekilde deneyelim o zaman iş değişti 2. ve 3. viteslerde gaz yerken zorlandı.hatta lpg de bu sırada motor arıza ışığını yaktı ama benzine geçtim herşey sütliman. :?:
aslına bakarsanız dediğinizi düşünereek yolaca çıkmadan Sakarya da yetkili bayii olan Elbirlikte (prince) aracı cihaza bağlattım kontrol ettirdim bizle ilgisi yok herşey normal seyrinde dedi. o da beni motorcuya yönlendirdi tabii tedirgin oldum ama benzinde hiçbir sıkıntı hissetmedim ki ben oldukça titizim oturur motorun sesini dinlerim. bişi ses vs benzinde gelmedi gayet normaldiki uzun yola bile çıktım.
ben forumlarda okurken aksiyon murat ustayı duydum acaba ona mı gitsem
aslında sakaryada olduğum için çözümü buralarda bulmak istiyorum gerçekten 3. servise girdim her giriş çıkışım yüklüce oluyor :(
nasıl bir yol izlemeliyim acaba ??

RC Emre
Er
İletişim:

18 Haz 2012 16:41

izogrand yazdı:Önce Allah yardımcınız olsun diyeyim (ağzı yanmış biri olarak ) Benzinde bir sıkıntı yo herşey saat gibi işliyorsa , sorunu aşmış sayılırsınız , ya sisteminizde bir sıkıntı (montajdan kaynaklanan) yada iyi bir ayar istiyordur .
Dudulluda yusuf ustamız vardır , işin piri bir ustadır ( cenk kardeşimiz iyi tanır)
Bu numaradan ulaşabilirsiniz Yusuf usta 532 256 95 47
çok tşk ederim öncelikle..ben zaten merak ediyorum hiç sanayilerde sürünmeden kullanabileceğim bir araba olmayacakmı?? bu vitaramı çok sağlam güçlü diye aldım gerçi bvitara napsın lpg bünyesine uymuyor banada uymadı sorun çıkarıyor çözebilmeyi çok istiyorum çünkü bu şartlarda tadını çıkaramıyorum ayrıca maddi yüküde cabası..sorunun nereden kaynaklandığını tam anlamıyla bulabilsem ona göre biyerlere gidicem ancak lpg sakarya elbirlikteki usta kesinlikle lpg kusursuz diyor olsa ben burda ekranda görürdüm diyor mottorcuna git..derken motorcum olabilecekler bunlar diyor subaplarını açtı gayet iyi buji de değişti ama sıkıntıyı çözemedik gitti
benzer sorunu diğer forumlarda buldum ve okudum 304 nolu motor arızası veriyormuş bir arkadaşada çok masraf demişler ama aksiyon murat usta işi çok makul ve hızlı birşekilde çözmüş
aslında gitmek istiyorum oraya ama ben sakaryadayım ve gitmem gelmem mesaimi yer ayrıcada maddi anlamda epey yük biner..buralarda çözeilsem çok iyi olacak.
çok tşk ederim

Kullanıcı avatarı
mustafacetin
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

18 Haz 2012 18:38

RC Emre yazdı:
cenk yazdı:Yusuf Usta prince markaya bakmaz Tartarini Okcan ve Landi markaların servisini verir Dedecim,
cenk bey tekrar selam,
dediğinizi düşünerek aracımı benzinde kullandım sakaryadan aknaraya gidiş geliş seyahat yaptım..tüm yol boyunca klima açıkken bile maşallah motorun çekişi çok iyiydi..zaten bu aracımla ilk uzun yolum olmuş oldu ben bu konuda aracımdan çok memnunum. ancak dönüş yolunda LPG ye geçeyim dedim bir de o şekilde deneyelim o zaman iş değişti 2. ve 3.
aslına bakarsanız dediğinizi düşünereek yolaca çıkmadan Sakarya da yetkili bayii olan Elbirlikte (prince) aracı cihaza bağlattım kontrol ettirdim bizle ilgisi yok herşey normal seyrinde dedi. o da beni motorcuya yönlendirdi tabii tedirgin oldum ama benzinde hiçbir sıkıntı hissetmedim ki ben oldukça titizim oturur motorun sesini dinlerim. bişi ses vs benzinde gelmedi gayet normaldiki uzun yola bile çıktım.
aslında sakaryada olduğum için çözümü buralarda bulmak istiyorum gerçekten 3. servise girdim her giriş çıkışım yüklüce oluyor :(
viteslerde gaz yerken zorlandı.hatta lpg de bu sırada motor arıza ışığını yaktı ama benzine geçtim herşey sütliman. :?:

Sorun lpg sisteminizdeki A /F oranındanki dengesizlik gibi duruyor.
Ekipman arızanız yoksa yazılşım bu işi çözer. Yakıtı az hava çok geldiğinde bu tip hata yapar. Yakıt yetişmediği için araç arızaya düşebilir.
Endişe edilecek bişi yok. Gönlünü ferah tut.
Çıtır baba....

2005 Grand Vitara 2,0 AT
Rota Fisher 6,60 | 30 Hp Lombardin

cenk

18 Haz 2012 19:52

Benzinde sorun yoksa dediğim gibi lpg yazılımında yada regülatörde sorun olabilir ilk olarak regülatörü kontrol edin şayet buz gibi ise radyatörden gelen su hortumu yanlış bağlanmış olabilir buda lpg nin donarak motora ulaşmasını engelliyor olabilir şayet sıcak ise yazılımda yada tesisatta problem vardır yada en kötüsü beyin arızalı olabilir İstanbul bu konuda daha başarılıdır tavsiyem burada çözmeniz.

iNsoMNiA
Uzman Çavuş
İletişim:

19 Haz 2012 09:45

Aynı sıkıntı benim tüpte de var. Bendeki BRC. Araç karbüratörlü. LPG de gaza basınca kasılıyor kalıyor ama az gaz verirsem gidebiliyor. Benzinde sıfır sıkıntı. BRC servisi hiç bir şey anlamadı. Sibop ayarı, karbüratörcü gezdim durdum. Şu anda avans ayarım bozuk ama benzin performansı gayet iyi. (21 yaşındaki araçtan beklenmeyecek kadar)

Sonuç: 60-70Krş yakıyor ama gene de aracı benzinde kullanıyorum, yakın zamanda da tüpü söküp atmayı düşünüyorum. İşe gidip gelirken diğer aracı kullanarak ekonomiklik sorununu çözmüş oluyorum.
e

Kullanıcı avatarı
izogrand
Mareşal
İletişim:

19 Haz 2012 09:48

Kurban olurum dizelin sesine morgulus
Kağıthane-İSTANBUL
.

RC Emre
Er
İletişim:

19 Haz 2012 13:29

mustafacetin yazdı:
RC Emre yazdı:
cenk bey tekrar selam,
dediğinizi düşünerek aracımı benzinde kullandım sakaryadan aknaraya gidiş geliş seyahat yaptım..tüm yol boyunca klima açıkken bile maşallah motorun çekişi çok iyiydi..zaten bu aracımla ilk uzun yolum olmuş oldu ben bu konuda aracımdan çok memnunum. ancak dönüş yolunda LPG ye geçeyim dedim bir de o şekilde deneyelim o zaman iş değişti 2. ve 3.
viteslerde gaz yerken zorlandı.hatta lpg de bu sırada motor arıza ışığını yaktı ama benzine geçtim herşey sütliman. :?:

Sorun lpg sisteminizdeki A /F oranındanki dengesizlik gibi duruyor.
Ekipman arızanız yoksa yazılşım bu işi çözer. Yakıtı az hava çok geldiğinde bu tip hata yapar. Yakıt yetişmediği için araç arızaya düşebilir.
Endişe edilecek bişi yok. Gönlünü ferah tut.
merhaba tekrar,
A/F oranı hakkında bilgim yok hemen araştırıcam. Sakaryada prince in yetkili bayii bilgisayara bağlayarak kontrol etmişti acaba yazılımda sıkıntı olsaydı çıkarmıydı?? bu konuyuda tekrar sorsam iyi olacak.

RC Emre
Er
İletişim:

19 Haz 2012 13:33

cenk yazdı:Benzinde sorun yoksa dediğim gibi lpg yazılımında yada regülatörde sorun olabilir ilk olarak regülatörü kontrol edin şayet buz gibi ise radyatörden gelen su hortumu yanlış bağlanmış olabilir buda lpg nin donarak motora ulaşmasını engelliyor olabilir şayet sıcak ise yazılımda yada tesisatta problem vardır yada en kötüsü beyin arızalı olabilir İstanbul bu konuda daha başarılıdır tavsiyem burada çözmeniz.
bugün içinde selamlar,
Bir konuda bilginize başvurmak istiyorum ben aracı 60 bin bakımdan sonra ve subap bakımından sonra Prince yetkili servisinde bilgisayara bağlatmıştım eğerki yazılımla alakalı bir sıkıntı olsaydı çıkmazmıydı?? eğer bilg. bağlandığında bu anlaşılamıyorsa tekrar gidip kontrol edicem??
tşk ederim

cenk

19 Haz 2012 13:35

Sorun tamamen lpg sistemi ile alakalı gözüküyor dediğiniz gibi benzinde sorun yoksa...
Şu lpg regülatörünü bir kontrol edin sıcakmı soğukmu hararet ibresi bir mm oynasa o ateş gibi olur çok kolay bir işlem

RC Emre
Er
İletişim:

19 Haz 2012 13:50

cenk yazdı:Sorun tamamen lpg sistemi ile alakalı gözüküyor dediğiniz gibi benzinde sorun yoksa...
Şu lpg regülatörünü bir kontrol edin sıcakmı soğukmu hararet ibresi bir mm oynasa o ateş gibi olur çok kolay bir işlem
ok ilk işim mesai sonunda aracıma binmek veregülatörü kontrol etmek. aslında gözüm hep hararet göstergesindeydi aynı zamanda çünkü ankaradan geliyordum haftasonu zaten tedirgin olduğum için gözüm sürekli aracın kadranındaki uyarı ışıklarındaydı ama dediğiniz gibi çok az bir oynamada zaten o anda gözle anlaşılamayabilirdi. ilk işim kontrol edip sizede bilgi vermek olacak çok tşk ederim.

RC Emre
Er
İletişim:

Re: Motorda devir yükselirken titreme ve silkeleme

22 Haz 2012 10:02

arkadaşlar tekrar selam,
herkese güzel bir mesai günü dilerim.
son görüştüğümüz üzere regülatörle ilgili kontrolümüz de neticevermedi,
bende en sonunda ist. prinsin merkezinide ki ustayı aradım. A'dan Z2ye durmumu anlattım
bana kocaelide bir usta tavsiye etti o %90 yol ayarının yapılmadan servisten çıkarılmamla alakadar olduğunu söyledi.
bilgisayardan bakıldı dedim ancak o yeterli değil bu kadar bakım yapıldıktan sonra muhakkak yol ayarıda yapılmalıdır dedi.
yarın ilk işim tavsiye ettiği ustaya gidip şu ayar işini deniyecem.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

22 Haz 2012 14:14

Arkadaşlar şunu unutmayın, ne olursa olsun, aracınızı benzine alın ve kullanın, herhangi bir sorun problem, çekiş kaybı ve sorun yoksa aracınız gayet normaldir. LPG 'ye geçtiğinizde sorun var ise, LPG sis, yazılım, enjektör,ragülator,tesisat ve genel olarak incelenip sorun tespit edilmelidir.

Benzinde normal olmadan LPG sisteminde arıza aranmaz. LPG sis. çekiş sorunu varsa ve küçük servisler sorunu çözemiyorsa ana üretici ve bayilere ulaşın, herkez kurcalamasın derim.
Site Admin

RC Emre
Er
İletişim:

30 Haz 2012 20:43

Offroadpassion yazdı:Arkadaşlar şunu unutmayın, ne olursa olsun, aracınızı benzine alın ve kullanın, herhangi bir sorun problem, çekiş kaybı ve sorun yoksa aracınız gayet normaldir. LPG 'ye geçtiğinizde sorun var ise, LPG sis, yazılım, enjektör,ragülator,tesisat ve genel olarak incelenip sorun tespit edilmelidir.

Benzinde normal olmadan LPG sisteminde arıza aranmaz. LPG sis. çekiş sorunu varsa ve küçük servisler sorunu çözemiyorsa ana üretici ve bayilere ulaşın, herkez kurcalamasın derim.

bir süre sonra tekrar merhaba,
sayın offroadpassion mailinizin üzerinden gitmek isterim.
öncelikle ne motor konusunda nede 4x4 konusunda sizler kadar bilgi sahibi değilim ama olabilmeyi çok istiyroum sanırım aracımda bunu biliyordu ki beni son zamanlarda sanayi sanayi gezdirdi..
öncelikle bu topicle belirttiğim sorunu nihayet çözdük.. dediğiniz gibi arabam benzinde sıfır sorunla lpg de de max sorunla yol alıyordu. bu titremeyi gideremeyince prinsin türkiye dist.nü aradım saolsunlar derhal yardım ettiler ankara bölge ve istanbul bölge usta başlarıyla görüştüm ufuk bey beylikdüzü prins beni yaşadığım kocaelide bir prins ustasına yönlendirdi arabayı sabah alıp bil a bağladılar ve beraber turlamaya başladık neyse uzun lafın kısası sorunun lpg le alakası olmadığını düşündüler ve bende soluğu kocaeli suzukide aldım..1 ay ewel bakıma girdiğimde değiştiğim bujiler buji kabloları ve bobinler kontrol edildi her biri tek tek burada süleyman ustaya yürekten tşk ediyiyorum çünkü tüm işini bırakıp sabırla aracımla ilgilendi.. bu arada 4 bujinin bir tanesinde kaçırma tespit etti ancak bahse konu olan titreme genede kesilmedi bobinler sıfır vitara bobiniyle değişerek gene turladık çok şükürki bobin temizdi ve oldukça pahalı olduğundan üstelik tek de değil canımı yakabilirdi..en son geldik buji kablosuna yeni bir kablo serviste takılınca herşey normale döndü bırakın arabam kedi gibi kaçar halde :)) haftalardır sanayiler usta usta gezdim sözün özü sayın offroadpassion ın da dediği gibi bu arabalar özellikli araçlar ve şunu anladım ki kendi servisi ve yedek parçası çok pahalı ama zaman ve stress daha büyük sıkıntı yapıyor sıkıntımı giderdiğim için çok mutluyum servisteki ilgili arkadaşlarıma tşk ederim süleyman ustaya da yolu düşen olursa muhakkak uğrasın adama ne sorsan sabırla anlatıyor :)))
arkadaşlarım sıkıntımı okuyarak değerli yorumlarınızı esirgemeden cevap yazdığınız için herkese tşk ederim. bu forum oldukça kaliteli ve amacına uygun tüm ilgililerin ellerine akıllarına sağlık .umarım en kısa zamanda sizlere birkaç gezide eşlik edebilirm.iyi haftasonları!!
Emre

4L
SITE ADMIN
İletişim:

01 Tem 2012 21:24

emre geçmiş olsun , ancak düşündüren şey buji kablosunda sorun varsa bu LPG de de sorundur, benzinde de , kafam çok yatmadı ama sorunun çözülmesine senin adına sevindim
Çağlar Köker (38) - 0 (RH) +
Vitara 2.0 HDI DIESEL 2003 (10 Fil gücü + chip tuning )
Maltepe-İstanbul

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

04 Tem 2012 18:39

Emre sorunun çözülmesine sevindim, geçmiş olsun. Ancak buji kablosu sorunlu ise benzinde neden düzgün çalışır buda ayrı bir soru, Çağlar'ında dediği gibi benzinde de sorun olmalıydı.

Ancak söyle şeylerde duydum, ateşleme sistemindeki zafiyetler (yetersizlikler) benzinde sorun olmadan veya araya kaynayabiliyor, sebebi ise benzinin yanma veriminin daha yüksek olması.

LPG'de ise yanma verimi daha düşük ve en küçük aksaklık, yani benzinde araya kaynayabilen aksaklığı kabul etmiyor ve titreme verimsizlik gibi ortaya çıkıyor, sanırım senin aracındada böyle bir durum oldu.

Çözümü zor ve sıkıntılı olan arıza türlerinden biridir, çok geçmiş olsun.
Site Admin

“SUZUKI ELEKTRİK - ELEKTRONİK” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir