Ön Frenlerin Fren Sonrası Tam Bırakmaması

SUZUKİ DİSK, BALATA, HORTUM WESTENHAUSE SORU VE PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

Ön Frenlerin Fren Sonrası Tam Bırakmaması

19 Ara 2012 17:12

Arkadaşlar benim JLX te son 1 haftadır, frene basıp bırakınca fren ya tam bırakmıyor, bıraksa da geç bırakıyor.
İlk tamircime gittiğimde ön merkezlere WD-40 sıktı, paslanmış dedi. Fren bir kaç günlüğüne düzeldi, sonra gene aynı. Hatta dün itibarıyla pedal iyice sertleşti, Çok az bir çalışma mesafesi kaldı.
Tamirci bu sefer krikoyla önü kaldırıp tekerlekleri elle çevirmeye çalıştı, dönmedi. Merkezleri söküp gresledi. Sorun çözülmedi.
Sorun ana merkezde dedi.
Merkez bulabilir miyiz diye Antalya'daki Ramazan Ustayı aradım, o da ana merkezin kolay arızalanmayacağını fren müşürüne bakılmasını söyledi. Fren müşürü kurcalandıktan sonra araç baya düzeldi ama tam değil.
Bugün ana merkez söküldü, içindeki lastikler ve yay sağlam temizlenip geri takıldı, hidrolik kutusundaki hidrolik yenilenmiş oldu, dediğim gibi eskisine göre iyi ama tam normal değil.
Ne yapmam gerek?
Teşekkürler.
Grand Vitara XL-7 2.0TD

Kullanıcı avatarı
sahin05
Uzman Çavuş
İletişim:

Re: Ön Frenlerin Fren Sonrası Tam Bırakmaması

20 Ara 2012 10:20

ABDULLAH yazdı:Arkadaşlar benim JLX te son 1 haftadır, frene basıp bırakınca fren ya tam bırakmıyor, bıraksa da geç bırakıyor.
İlk tamircime gittiğimde ön merkezlere WD-40 sıktı, paslanmış dedi. Fren bir kaç günlüğüne düzeldi, sonra gene aynı. Hatta dün itibarıyla pedal iyice sertleşti, Çok az bir çalışma mesafesi kaldı.
Tamirci bu sefer krikoyla önü kaldırıp tekerlekleri elle çevirmeye çalıştı, dönmedi. Merkezleri söküp gresledi. Sorun çözülmedi.
Sorun ana merkezde dedi.
Merkez bulabilir miyiz diye Antalya'daki Ramazan Ustayı aradım, o da ana merkezin kolay arızalanmayacağını fren müşürüne bakılmasını söyledi. Fren müşürü kurcalandıktan sonra araç baya düzeldi ama tam değil.
Bugün ana merkez söküldü, içindeki lastikler ve yay sağlam temizlenip geri takıldı, hidrolik kutusundaki hidrolik yenilenmiş oldu, dediğim gibi eskisine göre iyi ama tam normal değil.
Ne yapmam gerek?
Teşekkürler.
fren hortumlarına baktınızmı bendede aynı sorun vardı özellikle direksiyonu kırınca ve özellikle soğuk havalarda frenler sıkıyor ve geç bırakıyordu

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

20 Ara 2012 10:36

merkezden büyük şırınga ile yagı çekin 4 teker altınada 4 maşrapa yagı her yerden boşaltıp yeni 2 litre cıvarı dot 4 koyun iyileşme olur.. :)

olmadı merkezleri yenileyin.. ;)
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

21 Ara 2012 08:25

sahin05 yazdı:
ABDULLAH yazdı:Arkadaşlar benim JLX te son 1 haftadır, frene basıp bırakınca fren ya tam bırakmıyor, bıraksa da geç bırakıyor.
Sorun ana merkezde dedi.
Ne yapmam gerek?
Teşekkürler.
fren hortumlarına baktınızmı bendede aynı sorun vardı özellikle direksiyonu kırınca ve özellikle soğuk havalarda frenler sıkıyor ve geç bırakıyordu
Nokta atış olmuş hocam teşekkürler, benim de her iki fren hortumu tıkalıymış değişti sorun düzeldi.
Hatta son bir haftadır yaşadığım sorun düzeldiği gibi fren pedalı çok yumuşak, fren mesafesi iyileşti vs...
oguz1134 yazdı:merkezden büyük şırınga ile yagı çekin 4 teker altınada 4 maşrapa yagı her yerden boşaltıp yeni 2 litre cıvarı dot 4 koyun iyileşme olur.. :)

olmadı merkezleri yenileyin.. ;)
Teşekkürler Oğuz Abi.
Sorun çözüldü ama aslında araçta hiç hidreolik değişimi yapmadığım için boşaltıp yenilemek istiyorum, tamirciler
şanzıman-diferansiyel yağlarında olduğu gibi buna da değişmez diyor.
Israr edip değiştirtmek istedim, ama uzun zamandır açılmadığından açarken küçük lastik o-ring gibi aksam zarar görebilir yenisi bulunmayabilir dediler tırstım, vazgeçtim sen ne dersin?
Grand Vitara XL-7 2.0TD

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

21 Ara 2012 09:09

:arrow: Nokta atış olmuş hocam teşekkürler, benim de her iki fren hortumu tıkalıymış değişti sorun düzeldi. :!:

o hortumun içine pislik ,pas vs.nerden gelmiş..de tıkamış.. :?: hortum içinde dolaşan yag olmasın sakın.. :idea:

bilhassa ön frenler cok ısınır yagı kaynama derecelerini gectiği de olur sogumaya bırakıncada ister istemez içeride ,,,nem ,pas ,su ,oluşur ve yag kalitesini bozar .. ;)

4 tekerin hava alma yerlerindeki vidalar..aynı anda sökülerek içinde biriken tüm pislikle beraber aşagıya iner..yeni yag konuldugunda fren pompalanır her tekerin havası alınırken varsa kalanı hava ile cıkar gider.. :idea:

:arrow: Israr edip değiştirtmek istedim, ama uzun zamandır açılmadığından açarken küçük lastik o-ring gibi aksam zarar görebilir yenisi bulunmayabilir dediler tırstım, vazgeçtim sen ne dersin? :?:

:arrow: kitabına göre her 40binde ellenmesi gerekli der. :idea: :) vidası orıngi bozulursa bozulsun..der. ;) morgulus morgulus
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

21 Ara 2012 13:14

Bu Fren hortumu tıkanması benimde başıma geldi, Abdullah aynı tepkiler ve durumlar oldu, Fren hortumunu değiştirdim ve fren cillop oldu. Tabi bu yazıları okuyan arkadaşlar sorun halinde hemen fren hortumlarını değiştirmesinler, Disk'ki sıkan kaliperin tamir takım lastikleride olabilir, Fren merkezide olabilir, teşhisi konunun uzmanı iyi frencilere (Çıraklarına değil) bırakmak lazım. Vitaralarda fren hortumu tıkanmasınında olabileceğini bir kenara not etmek lazım.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
sahin05
Uzman Çavuş
İletişim:

21 Ara 2012 22:45

geçmiş olsun ben Ankarada mert fren servisine gittim girer girmez genç bir usta abi frenlermi sıkıyor dedi şaşırdım nerden anladın dedim bu hafta gelen 3. vitarasın dedi fren hidroliğini dot 4 istedi nedenini sordum do3 e göre daha iyi tepki verdiğini ve daha geç ısındığını belirtti.Ben parçaları Ankara başkent oto sanayide bir parçacıdan 50 şer TL ye aldım ön balatalarda 30 TL idi hortumları değiştikten sonra balatalarında değişmesi iyi olur dedi çünki hortumlardaki sıkıntıdan sol ve sağda aşınma oranları farklı oluyormuş.

sağ http://www.parcareyonum.com/urun-detay/ ... -2002.html" onclick="window.open(this.href);return false;
buda sol http://www.parcareyonum.com/urun-detay/ ... -2002.html" onclick="window.open(this.href);return false;
arkalar ve fren silindirleride mevcut umarım birilerinin işine yarar

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

23 Ara 2012 01:31

sahin05 yazdı:geçmiş olsun ben Ankarada mert fren servisine gittim girer girmez genç bir usta abi frenlermi sıkıyor dedi şaşırdım nerden anladın dedim bu hafta gelen 3. vitarasın dedi fren hidroliğini dot 4 istedi nedenini sordum do3 e göre daha iyi tepki verdiğini ve daha geç ısındığını belirtti.Ben parçaları Ankara başkent oto sanayide bir parçacıdan 50 şer TL ye aldım ön balatalarda 30 TL idi hortumları değiştikten sonra balatalarında değişmesi iyi olur dedi çünki hortumlardaki sıkıntıdan sol ve sağda aşınma oranları farklı oluyormuş.

sağ http://www.parcareyonum.com/urun-detay/ ... -2002.html" onclick="window.open(this.href);return false;
buda sol http://www.parcareyonum.com/urun-detay/ ... -2002.html" onclick="window.open(this.href);return false;
ben iki gündür kendi kendime tepine tepine çözdüm :) şimdi burda gördüm :) çok hakjlısınız tıkalı hortum sorunu abdullahın da sorunu..

yanlzı şimdi bende sağ ve sol arasında fren performansı farkını seziyorum biraz. balata farkından mıdır acaba yoksa ana merkez yorgun - arızalı vs. olup ta sağ-sol farklı basınç gönderir mi acap ?
Selçuk Engin / 43 / Bahçeşehir
1997 Nissan Pathfinder R50 3.3 V6 / PÖH
1999 İNFİNİTİ QX4 3.3V6/ LORD

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

23 Ara 2012 01:35

sahin05 yazdı: sağ http://www.parcareyonum.com/urun-detay/ ... -2002.html" onclick="window.open(this.href);return false;
bu arada bu linkteki resimler vitara hortumu değil :) şimdi adamı arasan " her hortumu tek tek çekelim mi" der
çek tabi kardeşim, çek, ben de bakayım ve öyle alayım parçayı..zaten sol hortum sağdan farklı bizde ve çok daha uzun

fiyatları da delirmiş olmalı bu adam :) 57 lira yazmış. bu hortum 25-30 tl piyasada normalde, ben bi yerde buldum bire bir aynı diye aldım hem de elimde eski hortumla gitmiştim almaya,aldığım parçacı da esenlerde japoncu görler oto, havşası tutmadı milimetrik fark varmış geri verdim ama 30 tl idi..

iyi bir hortumcu bulup yaptırın derim 25 tl tanesi...gayet de güzel bence yaptığı hortumun kalitesi

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

23 Ara 2012 01:46

sahin05 yazdı: fren hortumlarına baktınızmı bendede aynı sorun vardı özellikle direksiyonu kırınca ve özellikle soğuk havalarda frenler sıkıyor ve geç bırakıyordu
SÜPER YAAA... işte bu yüzden forumları seviyorum, gerçi ben foruma bakmaya fırsat bulamadan mecburen sanayi ortamında işi hallettim bir gün sonrasında ama,

düşünüyorum şimdi, en az 15 gündür dikkatimi çekmeye başlamıştı , sabah evin önünden tam sol kalkış yaparak u dönüşlü çıkarım genelde, ilk kalkış anında sıkma hissediyordum, gün içinde de manevralar sırasında tam sağ tam sol kalkışlarda sıkma hissi vardı :)

vay beeeee :)
tecrübe paylaşan herkese teşekkürler, eminim bizden sonra aynı sorunları yaşayanlara ışık tutacaktır...

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

23 Ara 2012 18:20

[/quote]Teşekkürler Oğuz Abi.Sorun çözüldü ama aslında araçta hiç hidreolik değişimi yapmadığım için boşaltıp yenilemek istiyorum, tamircilerşanzıman-diferansiyel yağlarında olduğu gibi buna da değişmez diyor.
Israr edip değiştirtmek istedim, ama uzun zamandır açılmadığından açarken küçük lastik o-ring gibi aksam zarar görebilir yenisi bulunmayabilir dediler tırstım, vazgeçtim sen ne dersin?[/quote]

Abdullah Kardeşim işlemi yaptırmadan önce ebay.uk'dan şu parçayı aratarak "Suzuki Vitara, Grand Vitara Brake Caliper Repair Kit 2149" getirtebilirsiniz.Fiyatı 25.25 £ + Kargo ücreti 8.86£=34 £ ~ 100TL. Gümrükte takılma ihtimali yok.Ben getirttim ve fren pabuçlarını da değiştirirken aracıma uyguladım.Gerçekten çok iyi sonuç aldığım için size tavsiye ediyorum.Size kolay gelsin.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir
2015 Renault Kadjar 1.6 dci

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

24 Ara 2012 12:02

Soruların cevap bulması ve tecrübelerin paylaşılması cidden hoş, umarım bu tarz sorunu olan bir Suzukici dostumuza da ışık tutar bu başlık. Bu arada alış verişlerinizi e-bay.com'dan yaparsınız dolar/Usd olarak alırsınız, co.Uk ingiltere ve fiyatlar sterlin üzerinden yani fazla olur, ben butarz alımları yapacağım zaman ebay.com olmasına dikkat ederim aklınızda olsun.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

24 Ara 2012 13:00

erhen yazdı:
Teşekkürler Oğuz Abi.Sorun çözüldü ama aslında araçta hiç hidreolik değişimi yapmadığım için boşaltıp yenilemek istiyorum, tamircilerşanzıman-diferansiyel yağlarında olduğu gibi buna da değişmez diyor.
Israr edip değiştirtmek istedim, ama uzun zamandır açılmadığından açarken küçük lastik o-ring gibi aksam zarar görebilir yenisi bulunmayabilir dediler tırstım, vazgeçtim sen ne dersin?[/quote]

Abdullah Kardeşim işlemi yaptırmadan önce ebay.uk'dan şu parçayı aratarak "Suzuki Vitara, Grand Vitara Brake Caliper Repair Kit 2149" getirtebilirsiniz.Fiyatı 25.25 £ + Kargo ücreti 8.86£=34 £ ~ 100TL. Gümrükte takılma ihtimali yok.Ben getirttim ve fren pabuçlarını da değiştirirken aracıma uyguladım.Gerçekten çok iyi sonuç aldığım için size tavsiye ediyorum.Size kolay gelsin.[/quote]
Çok teşekkürler Hocam. Çok iyi sonuç aldım derken araçta ne gibi değişiklik oldu?
Grand Vitara XL-7 2.0TD

Kullanıcı avatarı
erhen
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

26 Ara 2012 00:29

Çok teşekkürler Hocam. Çok iyi sonuç aldım derken araçta ne gibi değişiklik oldu?[/quote]
Abdullah Kardeşim aracı geçen sene satın aldığımda üzerinde orijinal balatalar vardı.Lakin fren yaptığımda araç istediğim kadar hızlı tepki veremiyor,pedalda sürekli bir sarsıntı oluyor ve şehir içi fazla dur-kalk şeklinde kullandığımda aracı stop ettikten sonra fena bir balata kokusu oluyordu.Ben aracıma motor yaptırırken bu konuyu da halletmek için orijinal balatayı servise sorduğumda ön fren balataları(55200-77E00-000) için 412 TL arka fren pabuç takımı (53200-65D11-000) için 227 TL şeklinde fiyat aldım.İstanbul'daki parçacılar da bildiğim markalar (ATE,Bosch,Ferodo,TRW) yerine hep uzakdoğu menşeli ürünler önerince hemen ebaya yöneldim.Öndeki balatalarımı İngiltere'den Ferodo marka olarak satın aldım (nakliye dahil 36£~105 TL) ve aynı anda fren hidroliğini DOT 4 olarak yeniledim.Size tavsiye ettiğim ön fren tamir takımını (nakliye dahil 34 £~100 TL) da getirterek uygulattım ve üzerindeki orjinal ancak aşırı çizilmiş olan ön fren disklerini de tornalattım .Ayrıca Almanya'dan arka fren tamir takımını (nakliye dahil20 €~45 TL),sağ ve sol arka fren merkezlerini (nakliye dahil ikisi 50€~110 TL.) ve TRW marka arka fren pabuçlarını (nakliye dahil 40€~90 TL)da getirterek araca uygulattım.Sonuçta aracın fren sistemi için sadece parça olarak yaklaşık 500 TL gibi bir masraf ettim ancak aracı satıncaya kadar fren konusunda pek sorunum olmayacağını düşünüyorum üstelik frene bastığımda hem frenleme daha güven verici bir hale geldi,hem fren pedalındaki titreşimlerden kurtulmuş oldum hem de koku filan kalmadı.Size kolaylıklar dilerim.
Erhan Atav
55 yaş ,İzmir
2015 Renault Kadjar 1.6 dci

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

26 Ara 2012 11:30

Sorunun çözülmesi güzel, güle güle kullanın.
Site Admin

“SUZUKI FREN SİSTEMLERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 41 misafir