Suzuki Grand Vitara 2008 3k / Katalizör Sorunu

SUZUKI EMİŞ VE EKSOZ SİSTEMLERİ HK SORU VE PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
narcih
Er
İletişim:

Suzuki Grand Vitara 2008 3k / Katalizör Sorunu

22 Nis 2013 20:22

ARKADAŞLAR 2008 MODEL 3 KAPILI LPG-BENZİN YAKITLI GRAND VİTARA ARAÇ ALDIM VE İLK DEFA BU MARKAYI KULLANIYORUM.ARAÇ SÜREKLİ 4 ÇEKER Mİ
AYRICA YAPTIRDIĞIM KONTROLDE KATALİZÖR DE SORUN OLDUĞUNU SÖYLEDİLER KATALİZÖR FİYATLARI ATEŞ PAHASI 2000 TL DEN BAHSETTİLER ÇIKMASININ 1250 TL YE MAL EDİLEBİLECEĞİ SÖYLENDİ.
ÇIKMA PARÇAYA SICAK BAKMIYORUM ANCAK SIFIRINI TAKTIĞIM TAKDİRDE ÇEKİŞ GÜCÜNDE DEĞİŞİKLİK OLURMU AYNI ZAMANDA YAKIT DURUMU ŞU ANDA 350 CİVARINDA YAKIYOR BU MİKTARDA AZALMA OLACAK MI
BAZI ARKADAŞLAR KATALİZÖRÜ İPTAL ETTİRMEKTEN BAHSETMİŞLER BU NE KADAR ETKİLİ OLUR BANA BU KONUDA BİLGİSİ OLAN VARSA YOL GÖSTEREBİLİR Mİ
DAHA ÖNCEKİ BİNDİĞİM ARAÇ 155 BEYGİR TURBO DİZEL BİR ARAÇTI ACABA ONUN PSİKOLOJİK ETKİSİ Mİ VAR ÜZERİMDE SANKİ BU ARAÇ ÇOK VASAT HİSSİNİ VERİYOR BANA TEŞEKKÜRLER

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

Re: GRAND VİTARA KATALİZÖR SORUNUMU NASIL ÇÖZERİM

23 Nis 2013 00:47

narcih yazdı:ARKADAŞLAR 2008 MODEL 3 KAPILI LPG-BENZİN YAKITLI GRAND VİTARA ARAÇ ALDIM VE İLK DEFA BU MARKAYI KULLANIYORUM.ARAÇ SÜREKLİ 4 ÇEKER Mİ
AYRICA YAPTIRDIĞIM KONTROLDE KATALİZÖR DE SORUN OLDUĞUNU SÖYLEDİLER KATALİZÖR FİYATLARI ATEŞ PAHASI 2000 TL DEN BAHSETTİLER ÇIKMASININ 1250 TL YE MAL EDİLEBİLECEĞİ SÖYLENDİ.
ÇIKMA PARÇAYA SICAK BAKMIYORUM ANCAK SIFIRINI TAKTIĞIM TAKDİRDE ÇEKİŞ GÜCÜNDE DEĞİŞİKLİK OLURMU AYNI ZAMANDA YAKIT DURUMU ŞU ANDA 350 CİVARINDA YAKIYOR BU MİKTARDA AZALMA OLACAK MI
BAZI ARKADAŞLAR KATALİZÖRÜ İPTAL ETTİRMEKTEN BAHSETMİŞLER BU NE KADAR ETKİLİ OLUR BANA BU KONUDA BİLGİSİ OLAN VARSA YOL GÖSTEREBİLİR Mİ
DAHA ÖNCEKİ BİNDİĞİM ARAÇ 155 BEYGİR TURBO DİZEL BİR ARAÇTI ACABA ONUN PSİKOLOJİK ETKİSİ Mİ VAR ÜZERİMDE SANKİ BU ARAÇ ÇOK VASAT HİSSİNİ VERİYOR BANA TEŞEKKÜRLER
bir emsal araç bulup kullanmaya çalış- hatta onun sahibi de senin aracı kullansın derim

bence kuruntu yapmış olma ihtimalin yüksek- performans arabası değil araban ( asfalt performansından söz ediyorum )
arabandan şüphen varsa , gir araziye- çamura , aracının yapısına uygun olarak girebileceğin yerlere yani, performansını öyle değerlendir...arazi taşıtına biniyoruz sonuçta,yolda beklentini az tutmalısın.

araandan zevk almak istiyorsan fırsat buldukça standart olarak bile olsa girilebilecek arazilere gir, hayatını yaşa, suzukiden de 4x4 ten de zor vazgeçersin bir daha..

keyifli günler dilerim..katalizöre de ence o kadar para bayılma boşuna- eğer arızaya neden olmuyorsa ( arıza kaydı-lambası- lambda sensörü bozma falan yoksa devam... tüvden de geçiliyor diye biliyorum artık kat yoksa, ki geçilmese bile-muayene günü için 100 liraya- 150 liraya takıp kiralayan egzozcular var, muayeneden çıkınca söküyor yeniden ( BURASI TÜRKİYE DOSTUM-BİZ BU MEMLEKETE "DENİZ ULAŞIM VASITASIYLA KARADAN GELMİŞ MİLLETİZ morgulus HERŞEYİN ÇARESİNİ BULURUZ SORUN YOK morgulus morgulus morgulus

KAÇIRMA KEYFİNİ BOŞVER..
Selçuk Engin / 43 / Bahçeşehir
1997 Nissan Pathfinder R50 3.3 V6 / PÖH
1999 İNFİNİTİ QX4 3.3V6/ LORD

Kullanıcı avatarı
nickmikyoq
Onbaşı
İletişim:

Re: GRAND VİTARA KATALİZÖR SORUNUMU NASIL ÇÖZERİM

24 Nis 2013 11:41

( BURASI TÜRKİYE DOSTUM-BİZ BU MEMLEKETE "DENİZ ULAŞIM VASITASIYLA KARADAN GELMİŞ MİLLETİZ morgulus HERŞEYİN ÇARESİNİ BULURUZ SORUN YOK morgulus morgulus morgulus

KAÇIRMA KEYFİNİ BOŞVER..[/quote]
morgulus morgulus morgulus morgulus morgulus
Murat Keleşoğlu (A RH+)
üsküdar/istanbul
GRAND VİTARA 2.5 V6 ( soba)
...BU TOPRAKLAR ÇOK HAİN GÖRDÜ AMA ŞURASI DA KESİN,TÜRK MİLLETİ HEPSİNİDE GÖMDÜ....!!!!

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Suzuki Grand Vitara 2008 3k / Katalizör Sorunu

06 May 2013 12:44

Katalitik konvertörlerin ömürleri 80000 ila 100000 km olarak bilgim var, Benim Araç Suzuki Vitara 1.6 100000Km'de katalatik iptal edip yerine alev kesici koyduk, araç alt devirlerde rahatladı çok az bir miktar yakıt düştü. Ses yapıyorsa veya çekişte düşme varsa zamanı gelmiş demektir, kesip atın, Oksijen sensörü için uygun dişli bir somun kaynattırın, 150-200 TL'ye konu bitsin.

Tüv bunlara şimdilik bakmıyor, geçen haftalarda bu şekilde Kat.Konv olmadan muayneden geçtim. Haa bakıyorsada zaten mecburen alacaksınız o ayrı.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
serdarhappy
Er
İletişim:

29 Ara 2013 22:23

Merhaba, bir süredir benimde 2007 Grand Vitara 142bin de, motor arıza ışığı yanıyordu, bugün servise gittim ve cihaza bağladılar. Hata kodu P04020 olarak Katalitik Konvertör olarak belirlendi. Fiyat konusunda birşey bilmiyorum ama tavsiyelerinize açığım. Bir eksozcuya gidip bu işi kesip atmalı mı? Yoksa çıkma veya yenisini mi takmalı ne dersiniz? Genel performansa etkisi ne olur? Cevaplar için şimdiden teşekkürler
--------------------------------------
Serdar Mutlu
Bilkent Erbil Koleji
2007 Grand Vitara 5K-Ankara
2014 Grand Vitara 5K-Erbil

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

30 Ara 2013 09:43

Neyi yaparsanız genel performansa katkısı olur ? anlamadım.. Önerim normal şartlarda kullanıyorsanız kat.konv. yerine düz bir boru ve alev kesici yaptırın, Lambda sensörü içinde bu boru üzerine aynı diş somun kaynattırıp vidalayın iş bitsin..bende bu şekilde 2,5 yıldır kafam rahat..arıza ışığı yanmaz..Ha yok ilaa orjinalliği bozulmasıncılardansanız..ozaman bir katalitik konvertör alıp yerine koyun, aynen devam edin..İptal ederseniz performas biraz hafif düzelme olur, dünyalar değişmez bilginiz olsun. 8-) karar sizin..
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Berzah_8125
Er

13 Nis 2017 10:18

Merhabalar;
Benim 2006 (5k) Grand vitaramda aynı sorunu yaşıyorum katalizörü devre dışı bırakmayı düşünüyorum fakat muayenede veya Egzoz emisyonda sorun yaşarmayım ...Teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

14 Nis 2017 13:14

Berzah_8125 yazdı:Merhabalar;
Benim 2006 (5k) Grand vitaramda aynı sorunu yaşıyorum katalizörü devre dışı bırakmayı düşünüyorum fakat muayenede veya Egzoz emisyonda sorun yaşarmayım ...Teşekkürler.
Merhaba, katalitik konvertör olmadan muayenede sorun yaşarsınız.
Emisyon testini TÜVTÜRK'de değil dışarıda yaptırın. Bir şekilde çözülür.
Konvertör olduğu yerde kalsın, içini iyi bir egzozcuya boşalttırıp düz boru koydurun. Aracın altından bakıldığında da görülmeyecek tarafından işlem yapılsın. Oksijen sensörlerini de uzatma ile 1.5cm dışa aldırın.

Ya da artık universal katalitik konvertörler var. Bunlardan biri ile değişim düşünebilirsiniz.
Barış Balta / 38
2005 Grand Vitara 1.6 AT 3K / Gently tuned.
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
Berzah_8125
Er

15 Nis 2017 09:14

Teşekkürler Barış Bey.. Çok Yardımcı oldunuz..

hepyek53
Er
İletişim:

27 Nis 2017 14:32

Merhaba,
Aynı sorun benim araçta da var. Aracım 2006 Model Suzuki GV.
Universal Katalizör de sorun yaşar mıyım? ve Maliyeti hakkında bilginiz var mıdır?
Son olarak boru koyduğumuz gürültü ve çevre kirliliğinde artış olur mu?
Biraz çok soru sordum kusra bakmayın, çünkü henüz öğrenme aşamasındayım.. utanma
Teşekkürler, iyi günler..
Yunus Kaya
2000 1.6jlx
Kurtkoy,Daglar,Bayirlar ve Yollar...

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

28 Nis 2017 14:57

hepyek53 yazdı:Merhaba,
Universal Katalizör de sorun yaşar mıyım? ve Maliyeti hakkında bilginiz var mıdır?
Biraz çok soru sordum kusra bakmayın, çünkü henüz öğrenme aşamasındayım.. utanma
Universal katalizor ile sorun yaşayacağınızı pek sanmıyorum. Motor hacmine göre doğru bir modelin seçilmesi gerekiyor kanısındayım. İyi bir egzozcu bu konuda sizi yönlendirir. Maliyetleri ucuz değil diye biliyorum. 500-1500 arası oynuyor internet üzerinde gördüğüm rakamlar.

Düz boru koyarsanız gürültü konusunda sorun olacağını sanmıyorum. Çevre kirliliğinde tabi ki artış olacak. Katalizörün görevi tam olarak yanmamış hidrokarbonlara ikinci bir yanma ve kirletici gazlara bir indirgenme ortamı sağlamaktır. Katalizörü aradan çıkarınca bu tam olarak yanmamış gazları olduğu gibi dışarı atıyorsunuz. :)
Barış Balta / 38
2005 Grand Vitara 1.6 AT 3K / Gently tuned.
Şişli / İstanbul

hepyek53
Er
İletişim:

03 May 2017 22:45

bbalta yazdı:
hepyek53 yazdı:Merhaba,
Universal katalizor ile sorun yaşayacağınızı pek sanmıyorum. Motor hacmine göre doğru bir modelin seçilmesi gerekiyor kanısındayım. İyi bir egzozcu bu konuda sizi yönlendirir. Maliyetleri ucuz değil diye biliyorum. 500-1500 arası oynuyor internet üzerinde gördüğüm rakamlar.

Düz boru koyarsanız gürültü konusunda sorun olacağını sanmıyorum. Çevre kirliliğinde tabi ki artış olacak. Katalizörün görevi tam olarak yanmamış hidrokarbonlara ikinci bir yanma ve kirletici gazlara bir indirgenme ortamı sağlamaktır. Katalizörü aradan çıkarınca bu tam olarak yanmamış gazları olduğu gibi dışarı atıyorsunuz. :)
Barış Bey,
Bilgilendirmeniz icin tesekkurler..
Yunus Kaya
2000 1.6jlx
Kurtkoy,Daglar,Bayirlar ve Yollar...

“SUZUKI EMME EKSOZ VE YAKIT SİSTEMLERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 46 misafir