suzuki vitara jlx komple ses yalıtımı ( DIY)

TAMAMLANMIŞ FOTOĞRAFLI ANLATIMLI YAPIM HİKAYELERİ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

suzuki vitara jlx komple ses yalıtımı ( DIY)

02 Ağu 2013 00:02

evet, daha önce de bahsetmiştim- ses yalıtımını memlekette vakit geçirmek amaçlı olarak tatile saklamıştım.

kısmetse yarın yolcuyum, bugün gidip karaköyden malzemelerimi aldım, başlığı da şimdiden açayım dedim, gidince yapım aşamalarını bol fotolu eklemeyi planlıyorum..

önce :arrow: ne aldık - neden aldık- neReden aldık ? ( toplam olarak bally de dahil 320 tl ödedim hepsine)

karaköyde galata hırdavatçılar çarşısında birkaç isolasyoncuya fiyat kontrolü için baktıktan sonra-dooğruca sevgili ekürim oğuz abinin de malzemelerini aldığı ve bana da önerdiği DERELİ İZOLASYON ( GALATA HIRDAVATÇILAR ÇARŞISI 29 NOLU DÜKKANDA ) kendi ismiyle web sitesi var-ürünlere bakmak isteyen olursa..
fiyatları makul- efendi bir çocuk, herşey var elinde..

1. 8 metrekare bitümlü membran (bitüself)
bu konuda uyarılar almış olmama rağmen- yapmaya karar verdim zira sacın üzerinde oluşturacağı tokluk etkisi- ses yalıtımında bana katkı sağlayacak diye düşünüyorum
kullanılacağı yerler:
kapı saclarının içine komple ( kapılara tokluk ve biraz daha ağırlık verecek- kapatırken oluşan zıngırtıyı epeyce kesecek)
ön davlumbaz içleri de dahil tabana komple uygulanacak ( su tahliye kısımları daire şeklinde kesilecek)
başarabilirsem amacım torpido dahil arabayı komple soyup bitüselfi ön cam altında başlayabildiğim en yüksek yerden başlayıp motor haznesinden gelen titreşimleri en aza indirmek, torpido arkasından aşağıya inip şaft tüneli de dahil tabanı bagaj bitimine kadar komple bitüself kaplayacağım ( bu malzeme kendineden yapışkanlı- şaloma kullanmadan sadece koruyucu bandını sıyırıp- hafifçe güneşte bekletip bastırararak yapıştırılıyor)
Resim

2.bitiüselfle kaplanan tabanın üstüne yine komplesine 1 cmlik ses yalıtım süngeri
( resimlerde sarımsı görünen malzeme, bunu oğuz abimin tavsiyesi üzerine denizin döşettiği siyah ses yalıtım süngerinden vazgeçerek aldım- suyu emebilen ve kuruyabilecek bir malzeme olduğu için süngeri tercih ettim- bildiğiniz kırpık süngerin preslenerek tabakalanmış hali...kataloğuna baktım- ses yalıtımında yeteri kadar iddialı bir malzeme- o siyah malzemenin altında su tutmasından endişelendim o yüzden vazgeçtim.
Resim
Resim

3.sacları içten bitüselfle kaplanan kapılara takviye olarak- pandizotlara içten bally ile yapıştırılmak üzere yanmaz-ısı ve ses yalıtım süngeri( bu da denizin kaput içine yapıştırttığı malzemenin aynısı ) çakmak tutttuk- yanmıyor hakkaten ( çok uzun süre tutunca az biraz iz yapıyor tabi)
Resim

4. aynı yanmaz malzemeden 7 tl ek ücret karşılığı folyo ile kaplanmış olarak 120 cm x100cm daha aldım- onunla da kaput altı izolasyonunu yapacağım ( önce kaputtaki iki küçük taş göçüğünü çekiçle düzeltip sonra malzemeyi folyo motora bakacak şekilde bally ile kaputa yapıştıracağım ( üstteki resimdeki topun dışına sarılı halde )

5. son olarak tavan döşemesini de söküp tavan sacına alttan bally ile yapıştırılmak üzere 3 mm kalınlığında 4 metrekare eva aldım, tabi önce tavandaki birkaç küçük göçük düzeltilecek ;)

Resim

6. kapı fitillerine serum desteği morgulus

bütün bunları yaptıktan sonra araba camlardan çok ses alacak- onu düşünüyorum morgulus morgulus morgulus

mercedes s-class ta kullanılan çift camlardan mı yaptırmalı yoksa :?: :idea: morgulus morgulus morgulus

ŞAKA BİR YANA -derhal klimayı onarmalıyım- cam açmadan gezmek için
kompresör buldum 450 liraya, kendim takacam dönüşte, sistem temziliğini de bi şekilde yapacaz artık SORA SORA utanma morgulus
gazını da bastırdık mı tamam işte, 600 lira maksimum maliyetle klima hazır ( maslakta 1200- seyrantepe sanayide 850 lira istendi syt )

vira bismillah, önce bu malzemeleri Zonguldak'a taşımalıyım,tavan sepetini de yapamadım elim değip te syt :roll: :roll:

şu bagajın haline bakar mısınız ?

3 kişilik eşya artı bir adet kedi kafesi ve bir adet guş gafesi girecek bu arabaya yarın- daha kendimize bir çorap bile koymadık- araba doldu syt syt

olmadı hanımı otobüse vereyim utanma utanma morgulus morgulus morgulus
Resim

Resim
En son reis67 tarafından 02 Ağu 2013 00:13 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Selçuk Engin / 43 / Bahçeşehir
1997 Nissan Pathfinder R50 3.3 V6 / PÖH
1999 İNFİNİTİ QX4 3.3V6/ LORD

Kullanıcı avatarı
e.deren
Albay
İletişim:

Re: suzuki vitara jlx komple ses yalıtımı ( DIY)

02 Ağu 2013 00:09

Selçuk hocam hayırlı yolculuklar senin elinden süper işler çıkacağı kesin ;) şimdiden kolay gelsin
İlker Kılıçkaya 39 (A rh+)
Ümraniye/İstanbul
2005 Grand Vitara AT/5K

Kullanıcı avatarı
othar
Ast Sub. Baş Çavuş
İletişim:

02 Ağu 2013 03:03

E takip o zaman. Bu arada iyi tatiller ve kolay gelsin kaplamalarda ;)
Othar Avarkan (A rh+) / D.Yili : 1982
Gokturk-İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
kaanka
MODERATOR
İletişim:

02 Ağu 2013 08:55

Hoca şimdiden kolay gelsin, bol bol resim bekliyoruz ona göre... ;)
Alper Kaan Ka...
Yaş / 41

Mitsubishi L200

Kullanıcı avatarı
ozdemirbrs
Albay
İletişim:

02 Ağu 2013 10:41

hadi sana kolay gelsin vede iyi yolculuklar.
yollarda arabanın hızını kontrol edecem diye 320 -330 yapma haaa... morgulus
gördüğün derelere tepelere dalayım deme akıllı uslu git.. morgulus yoldan ayrılma.. morgulus
bide bally ye dikkat et fazla koklama sonra senide kaybetmiyelimmm morgulus
hadi hayırlısı...
Hüseyin Özdemir
Bursa köyü ağası...
yaş = İzmir + Bursa
[/b]2007 suzuki Jimny JLX 1,3 MT Koçero
2012 ford fiesta 5k titanium 1,4 TDCI
0 RH (+)

Kullanıcı avatarı
TARDUK
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

02 Ağu 2013 15:03

Selçuk hayırlı olsun, aldığın malzemeleri görünce benim gözüm korktu her şeyi sök, yerine tekrar tak eski araba yorgun malzeme cesur adamsın :)
kazasız belasız iyi yolculuklar dilerim

Kullanıcı avatarı
TARDUK
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

02 Ağu 2013 15:06

"1. 8 metrekare bitümlü membran (bitüself)
bu konuda uyarılar almış olmama rağmen- yapmaya karar verdim zira sacın üzerinde oluşturacağı tokluk etkisi- ses yalıtımında bana katkı sağlayacak diye düşünüyorum"

uyarı derken?

Kullanıcı avatarı
emregc
Çavuş
İletişim:

02 Ağu 2013 15:23

Bitüm ile sac arasında su kalabiliyor denilen uyarıyı kast etti Selçuk sanırım...

Yalnız birşey de ben eklemek istiyorum, ses yalıtımını su yalıtımı gibi düşünmek lazım, eğerki bir yer açık kalırsa ses aynen ordan girer , dolayısıyla her yeri dikkatlice kapatmalı mutlaka...

Würth veya benzeri pütürlerde aracın plastik davlunmazlarını söküp , buradaki sac kısımlara, amortisör yuvaları, teker boşluklarına sıkılırsa buda tokluk hissi verir... Yani Ziebart ses izolasyonu gibi bişey de yapılabilir kendi imkalarımızla alınacak pütürlerle... Sesi kaynağında kesmek yapılan işin kalitesini daha da artırır deniyor ..

Yalnız işin sonunda aracın ağırlık merkezinin düştüğünü ve viraj yeteneğinin arttığını da göreceksin...Kolay gelsin :) ...
Emre Güç A rh(+) Yaş: 34 Ümraniye-İSTANBUL

Hatalıysam, aramızda kalsın...

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

02 Ağu 2013 19:50

TARDUK yazdı:"1. 8 metrekare bitümlü membran (bitüself)
bu konuda uyarılar almış olmama rağmen- yapmaya karar verdim zira sacın üzerinde oluşturacağı tokluk etkisi- ses yalıtımında bana katkı sağlayacak diye düşünüyorum"

uyarı derken?
ses yalıtımına yaramaz boşuna takma dedi oğuz abim ama -kendisinden özür diliyorum- aldım..

bundan en Büyük beklentim kapılarda..tabana laf olsun diye aldım, kapı saclarını içten komple bununla kaplayınca eminim hem titreşim hem de dışarıdan ses alma seviyesi fark edecektir

bu arada aldığım malzemelerden biraz da artacak ( tedbiren az buçuk fazlalıkları var alırken )

ve hepsi toplam yaklaşık 10-12 kg geliyor- tamamını kullansam bile ilave ağırlık bu kadar... KONFOR İÇİN BU AĞIRLIK TAŞINIR BENCE..

Kullanıcı avatarı
PIXELYUS
Uzman Çavuş
İletişim:

02 Ağu 2013 20:57

Selçuk nasıl bir adamsın sen kardeşim :) Android falansın da bizden mi saklıyosun, insan hiç yorulmaz mı?
Ama tebrik ve takdir ediyorum.
ilker Konuk (36)
<< G. Vitaracısın dediler kız vermediler >>
(0Rh+)

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

03 Ağu 2013 03:00

PIXELYUS yazdı:Selçuk nasıl bir adamsın sen kardeşim :) Android falansın da bizden mi saklıyosun, insan hiç yorulmaz mı?
Ama tebrik ve takdir ediyorum.
eyvallah dostum- bu akşamki zonguldak seyahati 3 gün rötara uğradı son anda- bu durumda yarın sabah tavan sepeti yapımına başlıyorum demektir- akşama takılmış olur- yapım ve montajdan foto eklerim

bagajın o hali hiç hoşuma gitmemişti zaten dün akşam, valiz koyamadan ağına kadar doldu bile..

rötarı fırsat bilip yarın sepeti yapıyorum inşallah.. izolasyon malzemeleri tavanda seyahat edecek bu durumda ;)

Kullanıcı avatarı
MudMonster
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

03 Ağu 2013 10:16

hocam sana hayırlı yolculuklar. hüseyin abimin dediklerini unutma sağa sola dalma. morgulus morgulus morgulus
dışardan gelen sesler için de ayrıca davlumbazlara teker boşluğu kısmından pütür at daha verimli olur.
Selçuk TAVŞAN A Rh(+)
2000 Suzuki Grand Vitara 2.5 V6 Otomatik
Memleket: HATAY/Payas
İSTANBULA DÖNÜŞ HAZIRLIĞI YAPIYOR

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

04 Ağu 2013 00:32

MudMonster yazdı:hocam sana hayırlı yolculuklar. hüseyin abimin dediklerini unutma sağa sola dalma. morgulus morgulus morgulus
dışardan gelen sesler için de ayrıca davlumbazlara teker boşluğu kısmından pütür at daha verimli olur.
sağol adaş- pütür aklımda boya esnasında yapılacak-ama arabayı boyama işini seneye yaza bırakmak zorunda kaldım maalesef ( kendim boyayacağım da söylemesi ayıp morgulus morgulus morgulus )

zaman ve mekan sorunundan kaldı yoksa maliyeti bişe değil-komple boyayacağım- maksimum 400 tl maliyetle :roll: :?: :idea: :idea:

bu kışa girmeden yükselecez inşallah- biraz donanım faln yapacaz- sonra seneye yazın tertemiz boyanacaz inşallah

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

05 Ağu 2013 13:16

Do It Yourself (DIY) Selçuk Hocam,

Kolay gelsin ve iyi yolculuklar diliyorum.
Eminm bu işide alnının akı ile tamamlayacaksın.
Malzeme ve azmini takdir etmemek mümkün değil.
DIY Selçuk diyorum başka da birşey demiyorum morgulus morgulus
Facebook / Suzuki4x4Turkiye.com

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL
Mitsubishi L200 2009 Instyle AT
KARAKTERİM VE TAVRIMI BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYINIZ
KARAKTERİM KİM OLDUĞUMLA İLGİLİDİR; TAVRIM "SİZİN" KİM OLDUĞUNUZLA

Kullanıcı avatarı
ozdemirbrs
Albay
İletişim:

05 Ağu 2013 13:35

reis67 yazdı:
MudMonster yazdı:hocam sana hayırlı yolculuklar. hüseyin abimin dediklerini unutma sağa sola dalma. morgulus morgulus morgulus
sağol adaş- pütür aklımda boya esnasında yapılacak-ama arabayı boyama işini seneye yaza bırakmak zorunda kaldım maalesef ( kendim boyayacağım da söylemesi ayıp morgulus morgulus morgulus )

zaman ve mekan sorunundan kaldı yoksa maliyeti bişe değil-komple boyayacağım- maksimum 400 tl maliyetle :roll: :?: :idea: :idea:

bu kışa girmeden yükselecez inşallah- biraz donanım faln yapacaz- sonra seneye yazın tertemiz boyanacaz inşallah
yokkkkk dahaaaa nelerrr tövbe estafurrulahhhh.... tövbe estafurrulahhhh....
morgulus morgulus
Hüseyin Özdemir
Bursa köyü ağası...
yaş = İzmir + Bursa
0 RH (+)

Kullanıcı avatarı
MudMonster
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

06 Ağu 2013 00:31

Vallaha yapar benim adaşım. Hocam seneye boya işin benim senelik izine denk gelirse yardıma gelirim.
Selçuk TAVŞAN A Rh(+)
2000 Suzuki Grand Vitara 2.5 V6 Otomatik
Memleket: HATAY/Payas
İSTANBULA DÖNÜŞ HAZIRLIĞI YAPIYOR

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

30 Kas 2013 18:29

evet yazın memlekette ses yalıtımını komple yapmıştım fakat forolar sd card arızası nedeniyle buharlaşmıştı

bu akşam arabanın döşemesini sererken yazın yaptığım ses ve su yalıtımını da çektim birkaç tane,

fotolar tabandaki uygulama olup :arrow: 5 kapı içi de aynı şekilde bitüself ile kaplandıktan sonra- pandizot içleri de siyah- yanmaz ses yalıtım malzemesiyle kaplandı

ayrıca tavan döşemesi de sökülerek tavan altına 3mm eva yalıtım malzemesi yapıştırıldı..

arka çamurluklar hoparlör kapakları sökülerek bitüselfle kaplandı ve iç kısmına da yanmaz ses yalıtım malzemesinden uygulama yapıldı..

sonuç oldukça başarılı oldu , yamuk manifoldumu da tamir ettirebilirsem bi ara- bu emeğin sonucunu tam anlamıyla göreceğim..

3 gündür döşemesiz gezdiğim için- ses yalıtımının önemini çok daha iyi anladım :roll: :roll: motor sanki kabinin içinde çalışıyor döşemeler yokken morgulus morgulus

işte resimlerim :

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
ozdemirbrs
Albay
İletişim:

30 Kas 2013 21:00

Hoca eline sağlık hasta hasta ugraşıp duruyon bi tel kadar yakınız sana hepimizi arasan gelir yapardık ,
Ama sen yapmışsın bile, bizim buralarda bi laf vardır " dotünde kurt var " sen yerinde oturmazmısın kardeş, ne güzel dört gün tatil yat uyu sineklen göbegini kaşı yok yok sende kurt var anladımm ;) morgulus
Hüseyin Özdemir
Bursa köyü ağası...
yaş = İzmir + Bursa
0 RH (+)

Kullanıcı avatarı
emregc
Çavuş
İletişim:

02 Ara 2013 10:07

Hayırlı uğurlu olsun Selçuk , kalın kalın kaplamışsın gayet güzel olmuş güle güle binin :) ..
Emre Güç A rh(+) Yaş: 34 Ümraniye-İSTANBUL

Hatalıysam, aramızda kalsın...

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

02 Ara 2013 10:30

evet kalın sayılır ama- döşeme yerine oturuyorsa ve koltuk vb. donatının bağlantı yerlerinde sorun çıkmıyorsa bence kalın olmasında sakınca yok hatta daha iyi yalıtım sağlar diye düşünüyorum ;)

Kullanıcı avatarı
cavitpekdemir
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

02 Ara 2013 12:01

Hocam daha iyi yalıtım ama senin gibi suya girersek KURUTMAK çok zor en üste MUŞAMBA halı gibi RENKLERİ VAR OLMAZMI syt :idea: :?:
Duymak istemediğini başkasına söyleme
10-09-1955-SAKARYADA DOĞDU
30-12-2002-EMEKLİ OLDU
ŞİMDİ O SUZİKİCİ
2005-1600-GRANT VİTARA

Kullanıcı avatarı
TARDUK
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

02 Ara 2013 13:44

güle güle kullan kapılardan resim varmı?

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

02 Ara 2013 14:47

İçilik anlatım vs güzel on numara, eline sağlık. Sonuç olarak nereye vardın, kabin içi ses nasıl oldu, motor sesi, yol lastik sesi, genel ses durumu nasıl bunlarda düşüş tatminkarmı 8-)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

02 Ara 2013 15:23

TARDUK yazdı:güle güle kullan kapılardan resim varmı?
bak yaa, bak bana pandizot söktürecek illa morgulus morgulus
tabandakinin aynısı işte ( neyse deri kaplamak için sökülünce eklerim onu da ;)
Offroadpassion yazdı:İçilik anlatım vs güzel on numara, eline sağlık. Sonuç olarak nereye vardın, kabin içi ses nasıl oldu, motor sesi, yol lastik sesi, genel ses durumu nasıl bunlarda düşüş tatminkarmı 8-)
eski haline göre çoook belirgin azaldı sesler - motoru çok az duyuorum özellikle 3000 devire kadar - kaçıran egzos manifoldumu ise malesef halen yaptıramadım syt

şöyle söylemeliyim, 3 gün döşemesiz gezdim ya bunları yıkayıp kuruturken :

sanki motor arabanın içinde çalışıyordu... şanzımanı- yoldaki taşları- her şeyi ayrı ayrı duyuyorsunuz resmen döşeme yokken

demek ki orjinal döşemeye ilaveten bu kadar malzeme mutlaka hissedilir derecede düşüş sağlayacaktır ses seviyesinde..

manifoldu da düzelttireyim de bir gezide sen de dener bakarsın başkan- nasılsa elinden epey jlx geçti- mukayese şansın olur

( bu arada- geçen gün bi tane 98 3 kapı jlx sürdüm arkadaşa alacaktık, orjinal döşemesi vardı- benim arabaya göre belirgin şekilde kabin içi gürültüsü vardı ( tabi motoru biraz ısınınca eminim sesler daha azdır-zira bende de öyle...

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

02 Ara 2013 15:43

Hocam güle güle kullan be yaaa,
Hey SU, sen nelere kadirsin morgulus morgulus morgulus
Facebook / Suzuki4x4Turkiye.com

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL
Mitsubishi L200 2009 Instyle AT
KARAKTERİM VE TAVRIMI BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYINIZ
KARAKTERİM KİM OLDUĞUMLA İLGİLİDİR; TAVRIM "SİZİN" KİM OLDUĞUNUZLA

“SUZUKI MODİFİKASYON VE YAPIM HİKAYELERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 60 misafir