Suzuki Grand Vitara 1.6 / Tekleme ve Bobin Sorunları Çözümü

SUZUKI ELECTRICAL - ELECTRONICAL ISSUES

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
cmass
Onbaşı
İletişim:

Suzuki Grand Vitara 1.6 / Tekleme ve Bobin Sorunları Çözümü

18 Ara 2014 15:09

Merhaba arkadaşlar, sorunum başlıktan da anlaşılabileceği gibi bobinlerde idi. Son 1 haftadır araçta çekiş düşüklüğü (ilk etapda lpgde sonrasında benzinde) ile rölantide dalgalanma baş göstermişti. İlk anda sorun lpgden kaynaklandığı için lpg filtrelerini değiştirmeye karar verdik. Filtreleri değiştirdik fakat herhangi bir değişik olmadığını görünce sorunun bobin ya da bujilerden kaynaklandığını düşündük. Bujileri 4-5 ay öncesine kadar değiştirmişti. Bosch'un lpg bujisini (HR 6 KI 332 S) takmıştım fakat benim usta orjinal tak bunlar sorun yaratır dediğinden ilk olarak bujileri kontrol etmeye karar verdim. O nedenle bujilerin yerini değiştirerek missfire yapan silindirin değişip değişmeyeceğine baktım. Sök-tak işleminin ardından sorunun bujiden değil bobinden kaynaklandığını anladım.

Sağolsunlar Deniz ve Hüseyin abi bobin konusunda destek oldular ve dün Ankara'da Çin malı (wap marka-06 model ve sonrası geçiyor, satıcı bunlar seninki uyar diye ısrar etti. ben de uymazsa geri getiririm diyerek aldım ) bir bobin aldım. Ardından gece bobini taktım.. İyi işim 5 dk'da halloldu derken, test sürüşünde sorunun devam ettiğini gördüm.

Sonra aklıma (Deniz bahsetmişti.) forumdan Oğuz abinin buji konusunu aratmak geldi. Oğuz abi bobinin içindeki yayların paslanma durumundan bahsediyor ve bu yayların temizlenmesi ile missfire sorununun çözüldüğünü belirtiyordu. Ben de aldım elime wd40'ı bobindir buji kablosudur ne var ne yok wd40ladım. morgulus İnce metal fırca bulamadığımdan paslı kısımları temizleme şansım olmadı ama parçaları biraz bekleterek yerine takınca aracın düzeldiğini gördüm.

Haftasonu yağmur olmazsa bu sefer parçaları sökerek tel fırça ile temizlemeyi planlıyorum. İşler planladığım gibi giderse bu sefer fotograf da çekerek buradan paylaşacağım.

Uzun lafın kısası missfire sorunu ile karşılaşınca direk bobin almak yerine yayların paslanıp paslanmadığını kontrol edin. :roll:

Resim
Selim Karatepe / Ankara
05 Suzuki Grand Vitara 1.6

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

Re: (2004) G. Vitara Bobin Sorunları ve Çözümü

18 Ara 2014 15:14

Selim öncelikle geçmiş olsun,
Umarım sorun devam etmez.
Hakan abinin lafı "Bakım CANDIR" bence mümkün olan bir çok parça temizlenmeli bakım görmeli der, Oğuz abimize de buradan tekrar selam ederim.
Geçmiş olsun.
Facebook / Suzuki4x4Turkiye.com

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL
Mitsubishi L200 2009 Instyle AT
KARAKTERİM VE TAVRIMI BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYINIZ
KARAKTERİM KİM OLDUĞUMLA İLGİLİDİR; TAVRIM "SİZİN" KİM OLDUĞUNUZLA

Kullanıcı avatarı
ozdemirbrs
Albay
İletişim:

18 Ara 2014 15:19

hadi bakalımm işallah öyledir. bobini geri verdin mi merak ettim.
bi de wd40 ladıktan sonra sıvıyı temizleme imkanın oldumu hava ile , eğer temizlemediğsen
ıslak kalan yerlerden ateşleme dağılır belkide düzelmesinin sebebi olabilir. biraz dene
öyle karar ver... işallah çözülür..
Hüseyin Özdemir
Bursa köyü ağası...
yaş = İzmir + Bursa
[/b]2007 suzuki Jimny JLX 1,3 MT Koçero
2012 ford fiesta 5k titanium 1,4 TDCI
0 RH (+)

Kullanıcı avatarı
cmass
Onbaşı
İletişim:

18 Ara 2014 15:23

DERKMEN yazdı:Selim öncelikle geçmiş olsun,
Umarım sorun devam etmez.
Hakan abinin lafı "Bakım CANDIR" bence mümkün olan bir çok parça temizlenmeli bakım görmeli der, Oğuz abimize de buradan tekrar selam ederim.
Geçmiş olsun.
Teşekkürler Deniz, pası tam olarak temizleyemediğim için geçici bir çözüm olarak görüyorum ben de :) Ama hafta sonu tam temizliği yaparsam biraz daha idare eder gibi gözüküyor ama ilerleyen süreçte bobin değil de bobin cubuklarını (tam ismini bilemedim, bobinin altına ve 1 ile 3 silindire takılan cubuklar :D) değiştirmenin faydalı olacağını düşünüyorum.
Selim Karatepe / Ankara

Kullanıcı avatarı
cmass
Onbaşı
İletişim:

18 Ara 2014 15:24

ozdemirbrs yazdı:hadi bakalımm işallah öyledir. bobini geri verdin mi merak ettim.
bi de wd40 ladıktan sonra sıvıyı temizleme imkanın oldumu hava ile , eğer temizlemediğsen
ıslak kalan yerlerden ateşleme dağılır belkide düzelmesinin sebebi olabilir. biraz dene
öyle karar ver... işallah çözülür..
Hüseyin abi bobini geri verdim sorun çıkarmadı arkadaşlar. Çok iyi temizlediğim söylenemez, biraz havayla biraz saç kurutma makinesiyle tam anlamı ile temizlenmemişti wd40.
Selim Karatepe / Ankara

Kullanıcı avatarı
e.deren
Albay
İletişim:

18 Ara 2014 15:31

Selim geçmiş olsun aynı sorun kardeşimin araçta başımıza geldi bobinler gitti diye korkmuştuk bakımlarının yapıldığı grand oto da Battal usta sağolsun hepsini söktü zamanla ve motor yıkamalardan kaynaklı pas ve oksitleri wd40 ile güzelce temizleyip iyice hava ile kurutarak yerine taktı araba maşallah saat gibi oldu vallahi 15.000 km oldu tık demedi inşallah sende bu yöntemle kurtulursun kolay gelsin
İlker Kılıçkaya 39 (A rh+)
Ümraniye/İstanbul
2005 Grand Vitara AT/5K

Kullanıcı avatarı
cmass
Onbaşı
İletişim:

18 Ara 2014 15:35

e.deren yazdı:Selim geçmiş olsun aynı sorun kardeşimin araçta başımıza geldi bobinler gitti diye korkmuştuk bakımlarının yapıldığı grand oto da Battal usta sağolsun hepsini söktü zamanla ve motor yıkamalardan kaynaklı pas ve oksitleri wd40 ile güzelce temizleyip iyice hava ile kurutarak yerine taktı araba maşallah saat gibi oldu vallahi 15.000 km oldu tık demedi inşallah sende bu yöntemle kurtulursun kolay gelsin
Teşekkürler İlker inşallah ben de öyle umut ediyorum. Maalesef bizim bu Ankara'da içime sinen bir Suzuki ustası bulamadım. Götürdüklerim de pas oksit hiç bahsetmedi tek söyledikleri bobin değişecek oldu. Neyse ki, böyle bir foruma sahibiz. Buna benzer sorunların nelerden kaynaklanabileceğini buradan öğrenebiliyoruz.
Selim Karatepe / Ankara

Kullanıcı avatarı
e.deren
Albay
İletişim:

18 Ara 2014 15:39

cmass yazdı:
e.deren yazdı:Selim geçmiş olsun aynı sorun kardeşimin araçta başımıza geldi bobinler gitti diye korkmuştuk bakımlarının yapıldığı grand oto da Battal usta sağolsun hepsini söktü zamanla ve motor yıkamalardan kaynaklı pas ve oksitleri wd40 ile güzelce temizleyip iyice hava ile kurutarak yerine taktı araba maşallah saat gibi oldu vallahi 15.000 km oldu tık demedi inşallah sende bu yöntemle kurtulursun kolay gelsin
Teşekkürler İlker inşallah ben de öyle umut ediyorum. Maalesef bizim bu Ankara'da içime sinen bir Suzuki ustası bulamadım. Götürdüklerim de pas oksit hiç bahsetmedi tek söyledikleri bobin değişecek oldu. Neyse ki, böyle bir foruma sahibiz. Buna benzer sorunların nelerden kaynaklanabileceğini buradan öğrenebiliyoruz.
Usta işi ne yazık ki sıkıntı haklısın, vallahi birader Ankaraya tayin oldu bakım ve araç takibini burada yapmaya devam ediyoruz galiba istanbulda yaşamak en çok suzukiye yarıyor morgulus
İlker Kılıçkaya 39 (A rh+)
Ümraniye/İstanbul
2005 Grand Vitara AT/5K

Kullanıcı avatarı
cmass
Onbaşı
İletişim:

18 Ara 2014 15:44

e.deren yazdı:
cmass yazdı:
Usta işi ne yazık ki sıkıntı haklısın, vallahi birader Ankaraya tayin oldu bakım ve araç takibini burada yapmaya devam ediyoruz galiba istanbulda yaşamak en çok suzukiye yarıyor morgulus
En mantıklısı bence o morgulus Burada araç farklı plaka bir de off road aracı ise bakım fiyatları birden %50 artış gösteriyor.
Selim Karatepe / Ankara

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

18 Ara 2014 19:11

cmass yazdı: Teşekkürler Deniz, pası tam olarak temizleyemediğim için geçici bir çözüm olarak görüyorum ben de :) Ama hafta sonu tam temizliği yaparsam biraz daha idare eder gibi gözüküyor ama ilerleyen süreçte bobin değil de bobin cubuklarını (tam ismini bilemedim, bobinin altına ve 1 ile 3 silindire takılan cubuklar :D) değiştirmenin faydalı olacağını düşünüyorum.
O zımbırtının adı pipo. buji piposu.. ;)
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
cmass
Onbaşı
İletişim:

18 Ara 2014 19:57

oguz1134 yazdı:
cmass yazdı: Teşekkürler Deniz, pası tam olarak temizleyemediğim için geçici bir çözüm olarak görüyorum ben de :) Ama hafta sonu tam temizliği yaparsam biraz daha idare eder gibi gözüküyor ama ilerleyen süreçte bobin değil de bobin cubuklarını (tam ismini bilemedim, bobinin altına ve 1 ile 3 silindire takılan cubuklar :D) değiştirmenin faydalı olacağını düşünüyorum.
O zımbırtının adı pipo. buji piposu.. ;)
Aynen Oğuz abi ondan. morgulus
Selim Karatepe / Ankara

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

19 Ara 2014 13:10

Aramıza bir tamirci daha katıldı :P Kendi işini kendi çözen adamı severim, her zaman destek veririz..kolay gelsin.. ;)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
cmass
Onbaşı
İletişim:

19 Ara 2014 17:55

Offroadpassion yazdı:Aramıza bir tamirci daha katıldı :P Kendi işini kendi çözen adamı severim, her zaman destek veririz..kolay gelsin.. ;)
teşekkürler Hakan abi, aslında hep içimde vardı tamirci çırağı olmak ama eski evin otorpark pek müsait değildi. Yeni evin otoparkı fotografta görüldüğü gibi bol aydınlatmalı gece tamirleri için uygun ortam hazır morgulus morgulus
Selim Karatepe / Ankara

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

22 Ara 2014 13:42

Selim yeni ev TTARENA stadı gibin galiba,

O nasıl büyük bir otopark be aaa morgulus morgulus morgulus

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
prodrive
Er
İletişim:

22 Ara 2014 15:33

aynı sorunu benim ve arkadaşımın aracında yaşadık bundan bir kaç sene önce bizde aynı işlemleri yaptım yaylarını çekerek biraz daha uzattık baskıyı arttırmak için sorun giderilmişti.. :)
İbrahim KURT - 1985 Lüleburgaz - A Rh+
SUZUKİ Grand Vitara 2.5 V6 - c180 amg- Aprilla Capanorde 1000

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

23 Ara 2014 09:30

Sanırım bir gün her Grand Vitara kullanıcısının başına gelebilecek bir olay, güzel örnek bir başlık oldu bence, paylaşım ve emek verenlere teşekkürler. :arrow: Bir çok Suzukici dostumuzun işine yarayacaktır. :)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
AKTOLGALI
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

23 Ara 2014 13:08

granlar da bu pipolar genellikle benzinde sorun çıkarmaz temizlikle falan bayağı gider ama araç LPG de çalışıyorsa mutlaka yenilenmeli derim çün ki çekiş düşer yakıt artar lpg de ateşleme sistemi tam olmalı yani sıkıntı başlar önceden tedbir almak lazım
Tolgay ayvaz
Nissan Terrano II 2.7 A/T 99 Model ile sahalara geri dönüş

Kullanıcı avatarı
cmass
Onbaşı
İletişim:

23 Ara 2014 14:42

DERKMEN yazdı:Selim yeni ev TTARENA stadı gibin galiba,

O nasıl büyük bir otopark be aaa morgulus morgulus morgulus
Deniz bakma öyle büyük durduğuna açı oyunu yaptım. Bizim buranın emlakçıları çok şey öğretti bana morgulus morgulus
Selim Karatepe / Ankara

Kullanıcı avatarı
DERKMEN
Albay
İletişim:

23 Ara 2014 14:50

8-) 8-) 8-)

Emlakçı deyip geçme diyorsun yani morgulus
3 Kapıyı XL 7 olarak sunarlar mı SUNARLAR syt

Deniz ERKMEN Yaş / 32
Göktürk / İSTANBUL

Kullanıcı avatarı
cmass
Onbaşı
İletişim:

23 Ara 2014 22:09

Evet arkadaşlar tahmin ettiğimiz gibi sorun tekrar baş gösterdi. Bu sefer hazırlıklı giriştim sök-tak işlemine. Bobinleri söküp, bobinin pipo ile birleştiği kısmı (foto 2)ve piponun içindeki yayı zımpara le temizledim. Yay tam olarak temizlense de bobinin içindeki kısım tam anlamı ile temizlenmedi. Sonrasında wd40 kalıntılarını temizleyerek ve ıslak yerleri kurutarak bobinleri yerine taktım.

Sonuç lpg'de sorun devam ediyor öte yandan benzinde çekiş normale döndü. Hava baya bir soğuk olduğundan öyle bıraktım. Cumartesi daha kapsamlı onarıma girişeceğim. Sonuçları yine buradan paylaşacağım.
G. Vitara Bobin Sorunları ve Çözümü 1
Resim
G. Vitara Bobin Sorunları ve Çözümü 2
Resim
Selim Karatepe / Ankara

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

23 Ara 2014 23:19

resimdeki yay ların her 2 ucu zımparayla tertemiz yapın..cok paslı..yayları cekip bi yarım santim uzatın..

:arrow: https://hobielektronigi.wordpress.com/2 ... y-bensu-4/

ceyran geçirmemezliği bu ve bunun gibim şeyler çözer.. ;) bunun yagsız olanı.. ;) 10 numaradır.. qaz4

wd 40,,balata temizleme ,gaz,mazot vs pası giderip ceyran iletmeyi saglamaz.. ;)

anti kontak spreyin özeti = :arrow: orda kıvılcım var dikkat aracınız yanar bi kiloluk tüp de söndüremez oturup seyredersiniz..fazlaça dikkat didim.. yuhh :)
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
AKTOLGALI
Ast Sub. Üst Çavuş
İletişim:

23 Ara 2014 23:32

Benzinde pek belli etmez ama LPG de idare etmez havalar soğuk yine sorun yaparrrrr
Tolgay ayvaz
Nissan Terrano II 2.7 A/T 99 Model ile sahalara geri dönüş

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

24 Ara 2014 16:34

Fotoğraf çok başarılı tam nokta atışı eline sağlık, müsadenle iki küçük ilave yaptım..bu fotoğraf sonrası bende benim bobinleri sökmeye karar verdim..sorun yok ama söküp bakıcam teşekkürler. ;)
Suzuki Grand Vitara Bobin Sorunları ve Çözümü;
BR66LG.jpg
BR66LG.jpg (267.02 KiB) 1068 kere görüntülendi
Site Admin

Kullanıcı avatarı
cmass
Onbaşı
İletişim:

24 Ara 2014 17:47

oguz1134 yazdı:resimdeki yay ların her 2 ucu zımparayla tertemiz yapın..cok paslı..yayları cekip bi yarım santim uzatın..

:arrow: https://hobielektronigi.wordpress.com/2 ... y-bensu-4/

ceyran geçirmemezliği bu ve bunun gibim şeyler çözer.. ;) bunun yagsız olanı.. ;) 10 numaradır.. qaz4

wd 40,,balata temizleme ,gaz,mazot vs pası giderip ceyran iletmeyi saglamaz.. ;)

anti kontak spreyin özeti = :arrow: orda kıvılcım var dikkat aracınız yanar bi kiloluk tüp de söndüremez oturup seyredersiniz..fazlaça dikkat didim.. yuhh :)
Teşekkürler Oğuz abi, Erken çıkabilirsem işten bir de onunla temizleyeceğim.
Selim Karatepe / Ankara

Kullanıcı avatarı
cmass
Onbaşı
İletişim:

24 Ara 2014 17:48

Offroadpassion yazdı:Fotoğraf çok başarılı tam nokta atışı eline sağlık, müsadenle iki küçük ilave yaptım..bu fotoğraf sonrası bende benim bobinleri sökmeye karar verdim..sorun yok ama söküp bakıcam teşekkürler. ;)
Suzuki Grand Vitara Bobin Sorunları ve Çözümü;
BR66LG.jpg
Eline sağlık Hakan abi.. ;) ;)
Selim Karatepe / Ankara

“SUZUKI ELEKTRİK - ELEKTRONİK” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir