Suzuki Grand Vitara / Debriyaj Bilya Sesi

SUZUKI ARAZI, SANZUMANI VE AKTARMA HK. SORU VE PAYLAŞIMLARINIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

mst03
Er

Suzuki Grand Vitara / Debriyaj Bilya Sesi

17 Mar 2016 20:29

Suzuki Grand Vitara aracımda, ses oldugu için tam tarifi nasıl olur bilemedim ama kısaca olay şu..bol çamurlu bir gezi sonrası fark ettim debriyajdan ayagımı çektigimde tıkır tıkır ses geliyor, debriyaja tekrar basınca ses geçiyor..

kilometre saatim bozuk ilk önce ordan geliyor sandım ama araç dururkende bu ses dewam ediyor..özetle debriyaj basılı iken ses yok ayagımı çekince tıkır tıkır ses geliyor daha önce böyle bir olay yaşayanınız oldumu?

teşekkürler

Kullanıcı avatarı
micomico3
Er
İletişim:

Re: Tıkırtı sesi

17 Mar 2016 23:04

ustadlar daha iyi bilir ama debrıyaj rulmanı bozuk gibi.
93 VİTARA JLX HARDTOP 3K
2009 Suzuki SX4 manuel 107 hp.
2009 hyundai tucson crdi manuel 6 speed 150 hp
GÜN GELECEK...DEVRAN DÖNECEK.. İŞTE O ZAMAN SIÇAN DELİĞİ BEŞ KURUŞ...

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Suzuki Grand Vitara / Debriyaj Bilya Sesi

18 Mar 2016 09:23

Mustafa Debriyaj çatalı göbegindeki bilyeler veya prizdirek bilyan bozulmuş gibi, ikisinden biri gitmiş...Debriyaja basınca boşluklar gidiyor ve ses kesiliyor, bırakınca bozuk olan bilyadan biri boşluklarından dolayı tıkırtı sesi yapıyor... Şanzuman inince belli olur.. :idea:

Genelde debriyaj çatalı üzerindeki bozulur..Priz direk rulmanı çıkarsa çıkarsa(nadir) şanzuman açılır..vs..geçmiş olsun. ;)
Site Admin

mst03
Er

18 Mar 2016 14:11

Offroadpassion yazdı:Mustafa Debriyaj çatalı göbegindeki bilyeler veya prizdirek bilyan bozulmuş gibi, ikisinden biri gitmiş...Debriyaja basınca boşluklar gidiyor ve ses kesiliyor, bırakınca bozuk olan bilyadan biri boşluklarından dolayı tıkırtı sesi yapıyor... Şanzuman inince belli olur.. :idea:

Genelde debriyaj çatalı üzerindeki bozulur..Priz direk rulmanı çıkarsa çıkarsa(nadir) şanzuman açılır..vs..geçmiş olsun. ;)
Buyuk ihtimal sorun dedigin gibidir abi yine bize makinist yolu gorundu :) bunun olma sebebi nedir ? Ve maliyeti ne kadar tutar asagi yukari ? :)

mst03
Er

18 Mar 2016 17:51

Yine benim kuruntummus :) debrija basinca arabanin sesi degisirmis ben kac zaman muzik acik gezdigim icim bu sesi ilk defa duydum ve garibime gitti.. bozuk km saatide kendi cabasiyla arada islemeye kalktigi icin ikisinin sesi bana bosuna sanzuman acmaya patlayacakti :)

benkeremkarasu
Er

18 May 2021 21:38

Merhaba. 2004 3k G.vitaramda aynı şekilde debriyajdan ayağımı çektiğimde gelen bastığımda giden rulman sesi vardı. Debriyaj rulmanı ya da şanzıman grup bilyalarından (Priz direk) şüphelenmiş ve emin olamamıştım.

Bu gün o günmüş, şanzımanı indirdik. Grup bilyalardan 4 ü tamamen bozulmuş, 2 si bozulmak üzere, hepsi değişti. Şanzıman yağı simsiyah çıktı. Malesef benden önceki kullanıcı uzun yıllar kullanmasına rağmen değiştirmemiş. Şanzıman dişlileri kararmış. Yağ değişti, katkı eklendi. Baskı balata bitmiş nerede ise değişti, volant taşlandı.

Usta sesin azaldığını ama gaza yüklendikçe şanzımanın gaza basdıkça ses verebileceğini, ama normal kullanımlarda çok zorlamaz isem bir sıkıntı çıkarmayacağını söylüyor. Şanzıman dişlilerin de yorulma, deformasyon olmamasına rağmen kararmadan dolayı böyle ses gelmesi normal midir acaba? Uzun vadeli şanzıman değişimi tavsiye etti.

Görüş ve tavsiyelerinizi alabilir miyim acaba?

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

19 May 2021 07:33

Aynı şeyler 2010 gibi benimde başıma gelmişti, Suzuki Grand Vitara 1.6 3K manuel araç, 3 sene ağır offroad ve extrem lastikler..sonrası şanzuman iflas etti hatta en son vites kitlendi girdiği viteste kalıyordu vs.. Battal usta ile bir akşam söktük şanzuanı..dibi resmen 0,5 cm kahve telvesi gibi çamur kaplıydı. Son değişen yağda iyice çamurlamış..vs ..

Tüm rulmanlar, masurabiyalar, 1.2. vites senkomeçler ve ana prizdirek milini ve Japonya'dan getirdiğim diğer parçaları vites seçi mili vs değişti..diğer iki ana milde sizdeki gibi kararma vardı..bir iki tanede masura igne rulmanı bulamadık..neyse topladık..

Şanzuman eski haline göre baya baya iyileşti tereyağ gibi oldu..ama sıfırı gibi asla olmadı..bazı viteslerde hafif inilti derinden sesler kaldı..Battal ustada tam olarak yeni şanzuman gibi olmaz dedi..yapmaya çalışırsak maliyeti uçar demişti..
Site Admin

benkeremkarasu
Er

19 May 2021 21:46

Sizde bayağı bayağı uğraşmışsınız ama değmiştir büyük ihtimal. Bakalım yarın teslim alacağım dediğiniz gibi sesler bende bekliyorum. Ustanın eli değmişken kronik yanıp sönen 4 x 4 ışığı, kitlenen şaft istavrozu ve ufak tefek işler vardı onları da aradan çıkaralım dedik Ne diyelim Battal ustanın ellerine sağlık.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

20 May 2021 09:49

Aynen topladıktan sonra eski haline göre inanılmaz güzel oldu, herşey tereyağ gibi oldu (buda nasıl bir tabirse ama uyuyor işte) morgulus sonuç şıkır şıkır bir şanzuman oldu..ama bazı viteslerde hafiff derinden sessiz ortamda dikkatli dinleyince inilti oluyordu. Yolda ve müzik açıkken kimse kimseyi duymuyor..sizinde inşallah güzel olur..sonucu merak ettim.
Site Admin

benkeremkarasu
Er

25 May 2021 10:43

aracı teslim aldım en sonunda1 haftadır kullanıyorum. dediğiniz gibi tereyağı gibi oldu. çekişi yürümesi çok iyileşmiş. yakıt %20 daha az yakıyor. ses %30 kesilmiş malesef kalanı şanzımanın kendinden geliyor dedi Battal Usta. Yolda ve müzik açıkken ses rahatsız etmiyor ama diğer durumlarda uğultu mevcut. bazı vites geçişlerinde bazen vuruntu ile beraber yığılma yapıyor daha önce yoktu acaba baskı balata yenilenince mi tetikledi ? bunun için Ustaya tekrar uğrayacağım. Ama Battal Usta eğer uzun yıllar kullanmayı düşünüyorsanız dedi şanzımanı değiştirmekte fayda var diye de ekledi. Keşke zamanım olsaydı da fotoğraflayabilseydim.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

28 May 2021 15:18

Geçmiş olsun, güle güle kullanın.
Site Admin

“SUZUKİ ŞANZUMAN / SUZUKI TRANSMISSION” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 64 misafir