Suzuki Grand Vitara 2008/Klima tahliye borusunun tıkanması

SUZUKI ISITMA SOGUTMA SISTEMLERI SORU VE PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

blghntfn
Er

Suzuki Grand Vitara 2008/Klima tahliye borusunun tıkanması

04 Ağu 2016 17:40

Herkese merhabalar;

Aracımın kliması yarım saat çalıştıktan sonra klimanın içinden virajlarda su sesi gelmesi, ön yolcu koltuğunun paspasına torpidonun alt kısmından su akması, klima kapatıldıktan bir müddet sonra havalandırma deliklerinden yosunu andıran kötü bir nem kokusu gelmesi gibi sorunlarım meydana geldi. En son bir Edirne yolculuğumda ön yolcu koltuğunun paspasını bildiğin sel bastı.

Araştırmalarım neticesinde klima tahliye borusunun tıkandığını tespit ettim. Klima çalıştığında normalde aracın altından dışarı akıp gitmesi gereken su akmıyor ve bir yerden sonra da içeri akıtıyor. Ama acaba nerede bu tahliye borusu? :)
Altına yatıp şöyle bir bakındım ama boru, hortum vb bir şey göremedim. Önümüzdeki hafta tatile çıkacağım için mecburen aracı bir sanayiye götüreceğim.
Sanayide dürüst çalışan bir klimacı öneriniz var mıdır? Zira basit bir sorun ama tutup da bana gereksiz meblağlar çıkarabilirler, huylarıdır.
Ya da tahliye borusunun nerede olduğu tarif edebilen olursa kendim de bir deneyebilirim. Saygılar.

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

Re: Suzuki Grand Vitara 2008/Klima tahliye borusunun tıkanma

04 Ağu 2016 17:48

blghntfn yazdı:Herkese merhabalar;

Aracımın kliması yarım saat çalıştıktan sonra klimanın içinden virajlarda su sesi gelmesi, ön yolcu koltuğunun paspasına torpidonun alt kısmından su akması, klima kapatıldıktan bir müddet sonra havalandırma deliklerinden yosunu andıran kötü bir nem kokusu gelmesi gibi sorunlarım meydana geldi. En son bir Edirne yolculuğumda ön yolcu koltuğunun paspasını bildiğin sel bastı.

Araştırmalarım neticesinde klima tahliye borusunun tıkandığını tespit ettim. Klima çalıştığında normalde aracın altından dışarı akıp gitmesi gereken su akmıyor ve bir yerden sonra da içeri akıtıyor. Ama acaba nerede bu tahliye borusu? :)
Altına yatıp şöyle bir bakındım ama boru, hortum vb bir şey göremedim. Önümüzdeki hafta tatile çıkacağım için mecburen aracı bir sanayiye götüreceğim.
Sanayide dürüst çalışan bir klimacı öneriniz var mıdır? Zira basit bir sorun ama tutup da bana gereksiz meblağlar çıkarabilirler, huylarıdır.
Ya da tahliye borusunun nerede olduğu tarif edebilen olursa kendim de bir deneyebilirim. Saygılar.
2008'lerde aynı mı bilmiyorum ama 2005'lerde sağ ön yolcu bölümünde torpidonun altında siyah kauçuk bir boru. tıkanınca aynen ortalığı berbat eder. yılda 1 temizlenmesi iyi olur. söküp takması çok kolaydır. musluğa takarak kendiniz temizleyebilirsiniz. kesinlikle ustaya gerek yok.
Barış Balta / 38
2005 Grand Vitara 1.6 AT 3K / Gently tuned.
Şişli / İstanbul

blghntfn
Er

04 Ağu 2016 18:31

Resim

Torpidonun altını sökünce vaziyet böyle. Şu an oralardan damla damla su akıyor, ama suyun nereden geldiğini tespit etmek zor. Hortuma benzer bir şey de göremedim.

blghntfn
Er

05 Ağu 2016 13:46

Bugün sanayiye gittim. İşinin ehli bir usta vardı. Bu modellerde tahliye borusuna içerden erişmek mümkün değilmiş. Göğüsün sökülmesi gerekiyormuş. O yüzden motor kaputunu açarak, tahliye borusunun yere yakın kısmında yeni bir delik açtı, o delikten de kompresörle basınçlı hava üfledi. İlk başta o hava aracın içine giremedi tıkanıklıktan dolayı ama birkaç saniye sonra hava aracın içine girince tıkanıklığın açıldığını anladık. Klima suyu ustanın yeni açtığı delikten dışarı akacak ama yine de koku olmasın diye o tıkanıklığı açtı. Bilginize.

guluctr
Er
İletişim:

28 Ara 2017 23:40

Konu geçmiş, usta çözümü bulmuş. Aynı sorunu bende yaşadım ve ustanın dediği gibi göğüsün sökülmesinin gerekmediğini birkaç 5-10 dakikada buldum :)

Bu modellerde su tahliye hortumu bildiğimiz manada yok onun yerine "meme" var. Aracın altına yatıp debriyajın üst tarafına denk gelen yerden yukarıya doğru -motor bloğu ile kaporta arasına- baktığınızda kaporta tarafından çıkan bebeklerin biberon başlığına benzer ancak siyah bir lastik göreceksiniz. Şiş veya uzun bir malzeme ile onu sıkıştırdığınızda ucunda bulunan delik açılıyor ve biriken su dışarıya boşalıyor.

Tecrübe ile sabittir. Saygılar.
Grand Vitara 1.9
V-Strom DL650
İZMİR

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

30 Ara 2017 13:56

Waywayy süper çözüm güzel bir bilgi..elinize sağlık.. 8-)
Site Admin

Kullanıcı avatarı
sadem
Onbaşı
İletişim:

05 Ağu 2018 13:23

Herkese merhaba
Bende 2010 model grand vitaramda aynı sorunu yaşadım ve buradan edindiğim bilgi sayesinde sorunu çözdüm.Ek bilgi olarakta ben oradaki emzige benzeyen kısmı pense yardımıyla çektim ve tamamen çıkardım. Böylece sorunu tamamen ortadan kaldırdığımı düşünüyorum. Çıkarma sebebimde parça plastik ve uc kısım suyun çıkış yeri çok küçük ve tıkanmaya müsait bu yüzden parçayı söktüm ve bir sorun yaşamıyorum. Bilginize
Samet KARAKOCAOĞLU
2010 Model Grand Vitara JLX AL
Memleket: ADANA
A RH(+)

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

06 Ağu 2018 10:52

Klima borusunun çıkış ucu emzik gibi eziktir, tersten su girmesin diye..süratli giderken ıslak yol ve hava basıncı sayesinde tersten su girebilir, takip edin kışın su sorunu olursa o nokta aklınızda olsun..
Site Admin

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

13 Ağu 2018 16:58

Boruyu tamamen söktüğünüzde 100+ süratte içeri fazla motor ve rüzgar sesi alabilir. Geçmişte Corsa aracımda başıma gelmişti, geri takmıştım.
Barış Balta / 38
2005 Grand Vitara 1.6 AT 3K / Gently tuned.
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
sadem
Onbaşı
İletişim:

15 Ağu 2018 20:50

Rüzgar veya motor sesi gelmiyor ama su geçişlerinde deneyimlerimi paylasacagim
Samet KARAKOCAOĞLU
2010 Model Grand Vitara JLX AL
Memleket: ADANA
A RH(+)

“SUZUKI ISITMA SOGUTMA SISTEMLERI” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 43 misafir