Suziki Grand Vitara 07 / Tekleme Çekiş Düşüklüğü

SUZUKİ MOTOR HAKKINDA SORU VE PAYLAŞIMLAR

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

gezginiz
Er
İletişim:

Suziki Grand Vitara 07 / Tekleme Çekiş Düşüklüğü

01 Mar 2017 14:56

Arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım. Karaman ilinde yaşıyorum. Aracım Suziki Grand Vitara 2007 Model 3 Kapı 1.6 benzin + Lavato marka tüplü. Aracı 35.000Km de satın aldım ve tüp taktırdım şuan 65.000 Km de tam bir yıl oldu.Araç ile zorlu karlı yollarda ,arazide aşırı zorlamadan ayda bir iki sefer girebiliyorum. Araç ile bir de Caretta Karavan çekiyorum 450 Kg fakat hareket halindeyken etkisi 100Kg civarı.

ASIL GELİM PROBLEME!
Yaklaşık olarak bir aydır arıza lambam hiç sönmedi iki sefer sıfırlamama rağmen üç gün aralıklar ile tekrar tekrar yandı. Arıza kaydı 1-3 ve 2-4 buji ateşleme arızası, rasgele ateşleme sorunuydu.Ustanın yönlendirmesi ile orjinal 4 adet bujileri değiştirdik. Fakat aynı arızayı tekrar verinde bobinleri değişmemiz gerektiğini söyledi. Ve iki adet bobini değiştirdik.

Hafta sonu karavan ile araziye giderken aracımın çekişinin aşırı düştüğünü ve ikinci vitese attıktan sonra gaza basınca araç bir iki sefer tekliyor ve hızlanıyordu. Araziden dönerken eğimli bir yerde yüksek gazda arabayı biraz zorladım.Daha sonra arıza lambası tekrar yandı. Karaman'a geldiğimde elektrik ustası buji kablolarında arıza olabileceğini söyledi fakat ben yaklaşık 1000tl ye yakın masraf yapıp sağlam parçaları boş yere değiştirdiğim için epey canım sıkıldı ve bir motor ustasına götürdüm.

Motor ustası Triger zincirinin esneme yaptığını ondan kaynaklı bir problem olduğunu söyledikten sonra kan beynime çıktı.Zincir bu ses yapar,çat kopar ne biliyim böyle tekleme yapıp ateşleme arızası verir mi araca.Dayanamadım başka bir ustaya gittim oda aracımın motordan çıkan egzos kısmım kırmızı turuncu renkten kararmış çok ısınmış çok zorlamışın dedikten sonra katalizör kısmının içindeki seramik kırılıp arabanı boğuyor çekişi düşüyor yakıt artıyor dedi. İçindeki seramiği temizleyip atacaz yada 2000-3000 tlye yenisini takacaz dedi.

Ben dayanamadım başka bir ustaya gittim bu sefer bu ustada subap ayarın bozulmuş araç tüplü dibine kadar çökmüş sabah gel motor soğusun bunları ölçüp 30-35 yapacaz falan dedi.ANLAYACAĞINIZ KAFAM ALLAK BULLAK YARDIM EDERSENİZ SEVİRİM.
Suzuki Grand Vitara 2007 3K + Caretta Karavan

Kullanıcı avatarı
reis67
Yüzbaşı
İletişim:

Re: Lütfen Yardım Edin! Tekleme,Ateşleme sorunu,Çekiş düşükl

02 Mar 2017 12:13

buji kablo sıralamanız yanlış olabilir mi acaba ?
Selçuk Engin / 43 / Bahçeşehir
1997 Nissan Pathfinder R50 3.3 V6 / PÖH
1999 İNFİNİTİ QX4 3.3V6/ LORD

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Suziki Grand Vitara 07 / Tekleme Çekiş Düşüklüğü

02 Mar 2017 13:41

Okurken way be dedim..bir anda arabada buzulmadık yer kalmamış, trigerden, katalizörden sizboplara, oradan bujilere, buji kabloları bobinler vs arızalar havada uçuşmuş, yok böyle bir teşhis böyle bir arıza bulma yöntemi. morgulus en güzeli komple sıfır motor atın herkes rahatlasın.

Bunların hepsini toplayınca sizin orada Suzukiden anlayan usta yok diyebiliriz..Öncelikler ECU (Beyin) üzerinden hata veren yer neresi onu tespit edin. O sorunu çözün. hata kodu durup dururken çıkmaz..resetlemek bir hata kodunu silmek geçici olarak belli bir süre lambayı söndürür hata varsa Check Engine ışınız yine yanar..O sorun ne ise ODB soketinden beyine bağlanıp onu çözün..yada en yakındaki yetkili servise gidin onlarda TECHII cihazı var arızayı detaylı olarak okuyabilirler.

Arızanın devamı halinde buradan gelişmeleri paylaşın, bizde elimizden gelen yardımı, bilgimizi paylaşırız.Geçmiş olsun.

Ayrıca sitemize üye olanlar için en üstde site giriş kapımız var üyeler kendilerini tanıtırlar, orada kendinizi aracınızı tanıtmanızı bekleriz. Konu acil olduğu için başlığınızı silmedik, yol usül böyledir burada. Aramıza hoş geldiniz. :)
Site Admin

Demirhan
Çavuş
İletişim:

03 Mar 2017 08:15

Sadece çekiş düşüklüğü ve çok yakma deseydiniz sübap ayar zamanı gelmiş diyecektim fakat tekleme de işin içine girince ateşleme de bir sıkıntı var diye düşünüyorum.

Redmi Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Demirhan ÜNLÜ / 1986
Grand Vitara 2.0 jlx-al / 2006
Ankara

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

04 Mar 2017 19:23

https://www.ngk.de/nc/tr/ueruen-bulma-a ... 008/12048/

https://www.ngk.de/nc/tr/ueruen-bulma-a ... J11/14001/

bobin ve bujinin orjinal noları..

bobin olanda buji kablosu olmaz...

kablolu ise kablosu .. :arrow: https://www.ngk.de/nc/tr/ueruen-bulma-a ... SE45/8175/

komprosyon testi yaptırın saat ile siboblar cıvıttı ise belli eder.. ;)
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

08 Mar 2017 13:17

Demirhan yazdı:Sadece çekiş düşüklüğü ve çok yakma deseydiniz sübap ayar zamanı gelmiş diyecektim fakat tekleme de işin içine girince ateşleme de bir sıkıntı var diye düşünüyorum. Redmi Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Aynen ateşleme fabrika çıkış standartlarında olmalı. Herşeyden önce iyibir usta önemli..habir sök tak obu demeden nokta atışı yapabilien bir usta.
Site Admin

gezginiz
Er
İletişim:

08 Mar 2017 20:07

arkadaşlar aranıza hoop daldım kusura bakmayın kendimi tanıtmam gerekirdi. Birazdan kendimi ve aracımı tanışma bölümünde yazacağım.
Değer verip geri dönüş yaptığınız için teşekkür ederim.Ben Karaman ilinden yazıyorum ismim İbrahim Küçük. Bulunduğum ilde suzuki servisi gibi imkanlar yok.

Size yazdığım gün subapları ölçtüğümüzde 20mmlik ölçü demiri girmedi usta dedi ki senin subaplar horoz değil yüzük,halka dedi.
Yani dedim o yüzükler elimizde yok kimsede bulamazdın ancak Ankara, Konya , Antalya gibi şehirlerdeki servislerde bulursun dedi.
Usta ben bunları sökerim motorcuya götürürüm dedi sonra aradı taşlama yaptırmış. Fakat fazla taşlama yapamayız yüzükler atar demiş rektefeci.
Bizim ustada alabildiğin kadar al demiş ve tekrar yüzükleri takmış.Daha sonra ölçtüğünde egzos çıkışları 35mm girişleri 25-30 arası yaptığını söyledi.
Daha sonra böyle bir şey olursa servise gitmen lazım yüzükler değişmesi gerekecek dedi.Biz taşlayabildiğimiz kadar yaptık dedi.

Ben bir sevinçle marşa bastım (daha önce ilk marşta almaz ikinci marşta çalışırdı o problem geçmiş) motor sesi saat gibi tıkır tıkır çalışıyor.
Mutlu mesut evime döndüm. Taki ertesi güne kadar. Ertesi gün 2. ve 3. vites geçişlerinde tekleme yaşadım.
90-100 km hızla giderken mesela göbekten döneceğiz yavaşlıyorum vitesi 2 ye atıyorum debrajdan ayağımı kaldırdığımdan 3-5 saniye sonra araç tekliyor gibi boğuluyor gibi bişey oluyor ve bişey olmamış gibi hızlanmaya devam ediyor.
Aracın çekiş problemi tamamen ortadan kalktı.Eski gibi buji ateşleme arızası veya rasgele ateşleme arızaları da vermiyor. Tek problemim teklemesi. Bugün eski aracın orjinal bobinlerini taktırdım.Yenilerini iade alırsa vereceğim. Bu tekleme probleminin çözemez isem Ankara veya Konya da önereceğiniz bir servis usta var ,se oraya götüreceğim.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

09 Mar 2017 13:20

Haftaya Perşembeden sonra ilk güneşli günde Konya/Karamana gelicem bir işim var..geldiğim yere gelirseniz hem tanışmış oluruz..vakit olursa aracınızada bakar fikir veririm.
Site Admin

gezginiz
Er
İletişim:

13 Mar 2017 15:42

Evet hocam sorunu çözemedik hala tekleme devam ediyor. Geldiğinizde görüşelim tanışır Bi çay içeriz.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

14 Mar 2017 00:43

Bu arada hiç bir arabada Sibop ayarı ustanın kafasına göre yapılmaz..Yetkili Suzuki bayini arayıp doğru sibop boşluğu değerlerini öğrenin derim. Grand ve JLX de 10/12 gibi ayar var..örnek..bunu herhangi bir ustaya söylediğinizde olurmu öyle şey derler..yılların japon araba üreticinden mühendisinden daha iyi bilirler..özet fabrika ayarı ne diyorsa mm olarak uygulayın..sipoplar yeni modelse yüksük altındaki pul ile boşluk ayarı olur..o pullar kesikle taşlanmaz..yüksük altı pul seti ile sibop ayarı yapılır (aman dikkat) pul setide orjinal Suzuki olmalıdır..bunun harici işlemde ne dediniz biter nede sorun.. dikkatli ve fabrika ayarlarını unutmayın.
Site Admin

gezginiz
Er
İletişim:

16 Mar 2017 13:18

Karamana en yakın servis hangisine gitmeliyim?

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

16 Mar 2017 16:19

Valla ben istanbuldayım, Suzuki web sayfasından bakın derim.
Site Admin

gezginiz
Er
İletişim:

23 Mar 2017 19:06

Arkadaşlar problemi çok şükür çözdük. Sibop ayarlarından sonra çekiş gücü arttı fakat tekleme problemi devam ediyordu. İlk yapmamız gerekeni son yaptık buji kablosunu değiştirdik. Tekleme olayı tamamen çözüldü. Şuan için tekleme ve çekiş düşüklüğü ile ilgili problemim kalmadı.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

24 Mar 2017 00:40

Bende de 1.6 3K grand var tekleme vardı..artınca gece karanlık buji kablolarına sprey su sıktım baktım çıtır çıtır sağa sola atlama yapıyor..iki kabloyu orjinali ile degiştrimiştim..çözülmüştü.
Site Admin

gezginiz
Er
İletişim:

02 Nis 2017 23:55

Orijinal olmak koşuluyla dört adet buji-bobinler-buji kablosu bu arada debraj balatamıda yeniledim.bir haftadır birşey yok gibiydi önce ikinci vites dönüşlerde falan titreme ile başladı. Bir iki gündür bir iki kere tekleme vuruyor araba ikinci vites gaz verirken. Forumda 2008 model aracın birinde de aynı problemde arkadaş gaz kelebek temizliğinden bahsetmiş. Dayanamadım bende yaptırdım. Sonuç mükemmel problem puan için ortadan kalktı. Fakat ustam bu arabanın aküsü değiştimi elektrik kesildiğinde bilmem o gaz kelebeği ayarı bozuluyormuş, bilgisayardan bağlayıp ayarlamak lazım dedi. Bu konu hakkında fikirleri olan varmıdır?

“SUZUKI MOTOR / SUZUKI ENGINE” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir