Suzuki Vitara 4x4'ten Çıkınca Geri Gitmek Lazımmı

SUZUKICİLERİN EĞİTİM VE ARAÇLAR HK BİLGİ PAYLAŞIM PLATFORMU

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

expertfcr
Er

Suzuki Vitara 4x4'ten Çıkınca Geri Gitmek Lazımmı

03 May 2017 18:21

merhaba arkadaşlar aracım 2010 g vitara genel konulara baktım fakat arazi konumundan çıkarken geri geri gitmek gerekirmi !!!?? teşekkürler

Kullanıcı avatarı
oruga
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

Re: 4x4 ten çıkınca geri geri gelmek lazımmı

04 May 2017 15:11

arazi vitesinden çıktığında geri gitmek manuel olan hubların kilidi bırakması içindir. sizin araçta böyle bir durum söz konusu değil.
manuel hubda araziye taktıktan sonra arabadan inilip öndeki tekerlerin hublarını açmak gerekir aynı şekilde araziden çıkıncada yine araçtan inip kapanması gerekir ve yaklaşık 3 4 mt geri giderek hubların kilidi bırakması sağlanır.
Cemal ÖZKAN (oruga) / 1988 / Gebze / Arh+
ES ES 'li

2006 Grand Vitara DEV GRAND
traxxas summit 6x6
2016 Kral LX200

expertfcr
Er

04 May 2017 17:25

teşekkür ederim cevabınız için

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

05 May 2017 11:24

1988<>2003 arası 1.6 jlx vitara ... 2.0v6 vitara .. hublu sistemdir..standart fabrikasyon otomatik hub'ludurdar.. bu hub la 1-2 arac boyu geri gidilir tık sesi duyulunça iş bitmiş olur..tık - tık sesi işin püf noktasıdır..direksiyon düz geri gidilmeli... ;)
ufak vites kolu hareket halinde iken ellenmez.. :!:

-----------------------------------------------------------------------

1998<>2005 grand vitara ,vakum motorlu hareketli akslara sahipdir..
2002<>2006 grand vitara - xl-7 , xl-7 TD. , elektirik tahrikli aksları vardır..
50km sürate kadar 4H vitese yürürken geçebilir..
4L vitese durup geçirilir..
hub olmadığından geri gidilmez..

--------------------------------------------------------------------------
2006 >+ yeni grand larda hub suz dur..
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

hepyek53
Er
İletişim:

06 May 2017 11:29

Merhaba. 4L modundan normal moda gecerken bazen geri geri gitmezsem normal moda gecmiyor. (Indikator isigi yanip yanip sonuyor)
3-4 metre geri gelince hemencecik duzeliveriyor.
Yunus Kaya
2000 1.6jlx
Kurtkoy,Daglar,Bayirlar ve Yollar...

Gofrettin
Er

21 May 2019 11:09

Açtığım konuyla ilgili daha önceden açılan başlık var demişsiniz sorduğum soruların hepsi için ayrı ayrı başlığa mı yazmalıyım ? En azından başlık ile son sorum uyumlu sanırım..
2 gün önce 2000 model 1.6 jlx (santana) araç aldım. Aldığım kişi bütün yağ sıvı ağır bakımlarını yaptırdığını belirtti fakat güvenemedim. İleri de daha büyük sıkıntı olmaması adına bir kaç sorum var.

- otomatik şanzuman ve diferansiyel yağlarının değişip değişmediğini nasıl anlarım.

- triger setinin değişip değişmediğini nasıl anlarım.

- ayrıca bütün alt takım bakımlarının yapıldığını söyledi fakat direksiyonu tam tur çevirip sona getirdiğimde bi tızzz sesi geliyor ve küt diye bir ses geliyor bu normal midir ?
Adama sorduğumda oynar başlı aks olduğu için yerine giriyor falan dedi vitaralardan anlamadığım için tamam dedim geçtim ama böyle mi normalde yoksa sıkıntı mı var.

-Bir de direksiyonda haddinden fazla bir boşluk var uzun yolda çok zorladı.

-son olarak arazi viteslerinde okuduğum kadarıyla 4x4'ten 4x2'ye gecerken bi miktar geri gitmek gerekiyormuş, aldığım kişi ise öyle birşey olmadığını söyledi. Muhtemelen 4 ten 2 ye geçişlerde geri gitmeden kullandı normali hangisidir ve şayet buna rağmen böyle kullandıysa hangi parça arızalanmıştır bunu nasıl anlarım.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

22 May 2019 14:29

Gofrettin Üstadım, bir başlık altında bir konu konuşulur ve sorunu olanlar aynı sorun hk bilgi edinirse o başlık işe yarar. Konu başlığı 4x4'ten çıkış Konusu.

Senin soruların ise 1-Otomatik Şanzuman Yağı, 2-Triger Seti Tarihi 3-Alt Takım Sesi 4-Direksiyon Boşluğu 5-Nihayet bu başlık ile ilgili bir soruya denk geldik.

Forum içerisinde tüm bu sorunlara ait başlıkları var ve lütfen inceleyip altlarından devam et. Herkes her sorununu karmaşık olarak bir yere yazarsa ne başlık ne forum adam olmaz.

Her sorunun cevabı belli, forumu araştırıp bulmak zahmeti size ait.

5. Sorunuzun cevabı AutoWhell Hub sistemlerinden (Yani Otomatik Kilit Sistemi) Vitara JLX modellerinde fabrika çıkışı olup. Sadece arazi vitesinden 4x4 moda aldığınızda (Dururken) ilk hareket ile 1-2 Metre içinde devreye girer. Durup 4x2 konuma geçtiğinizde 2-3 Mt kadar geri gidip, hublardan çıt/çıt veya tık gibi boşa çıkma sesi duymalısınız. Bunu duyduğunuzda Kilit sistemi Aks'ın ucu ile jantın bağlantısını keser.

Arızalı ise sadece altına 1-1.5 mm pul takviyesi ile deneyin olmassa hiç uğraşmayın tamiri mümkün değildir.

Diğer sorularınızı ilgili başlıkların altında yazarsanız cevaplarız..selamlar Hakan
Site Admin

Gofrettin
Er

Re: Suzuki Vitara 4x4'ten Çıkınca Geri Gitmek Lazımmı

23 May 2019 03:44

On tekerlerde manuel olarak ayarlanan kilit sistemi varmis yeni farkettim birkac denemem oldu calisiyor 4ceker sanirim otomatik iptal edilip manuele gecmisler. Manuelde de geri gitmeye gerek yok sanirim. Cevap icin tesekkurler

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Suzuki Vitara 4x4'ten Çıkınca Geri Gitmek Lazımmı

23 May 2019 08:01

Manual ise kafanız rahat olsun, içleri iyi durumda ve yağlı ise uzun yıllar sorunsuz kullanırsınız. Manualde olsa yinede biraz geri gidip kilit içi dişlilerin tam ayrılmasına müsade etmek gerekir.Çevirdiğiniz anda boşa çıkmaya bilir bilginiz olsun.
Site Admin

“SUZUKI KULANICI EĞİTİM BİLGİLENDİRME” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 48 misafir