Suzuki Virata JLX Hararet Münşürü, Hararet İbresi ve Fan

SUZUKI ELECTRICAL - ELECTRONICAL ISSUES

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

Suzuki Virata JLX Hararet Münşürü, Hararet İbresi ve Fan

08 Eyl 2017 10:47

Dün biraz eğimli bir rampadan inerken birden bire hararet ibresi çıldırdı. Bir dibe vuruyor bir tepeye. İbre iki tarafa da kırılacak gibi çarpıyor. Hemen sağa çektim, kaputu açtım. Motor o kadar sıcak değil. antifiriz normal. Herşey normal gözüküyor derken kopuk bir kablo ucu gördüm motorun yanına düşmüş. Allahtan kayışların arasına değil ters tarafa düşüp motora dayanmış. Hararet münşürünün ucu kopmuş, içi sokette kalmış, motora dayanınca da sarsıntıdan ibrenin feleği şaşmış.
munsur1.jpg
munsur1.jpg (29.55 KiB) 246 kere görüntülendi
Ucu çıkarıp ibre dipte eve geldim, Şile de olduğum için sipariş vermek zorundayım, internetten ümraniye de bir yer buldum, 30 TL diyor, komşuya rica ettim gelirken getirdi. Eskisini çıkartıp yerine yenisini takana kadar yarım bardak kadar antifiriz boşaldı borudan, onu da tamamladım sonra.

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

Re: Hararet Münşürü, Hararet İbresi ve Fan

08 Eyl 2017 10:50

Bu münşür 2 çeşitmiş. biri tek uçlu diğeri çift uçlu. 99 model vitara 1.6 için diyorum anlamıyor. Tek uçlusundan getirtip taktım.
m2.jpg
m2.jpg (42.97 KiB) 245 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

08 Eyl 2017 10:57

Sürekli konuşuluyor, Vitara'larda termometre kronik sorun diye. Bizim ibre normalde motoru çalıştırdığın anda ortaya gelir, ısınsa da soğusa da yerinden kıpırdamazdı. 5 yıldır böyle kullanıyordum. Münşür değişince herşey düzeldi. Hararet ibresi sıfırdan başlıyor ısındıkça yükseliyor. Artık hararet göstergem çalışıyor. Bizim araçtaki sorun termometrede değil, kıçıkırık münşür yüzündenmiş. Demek ki ara sıra çıkartıp oksitlenen ve yağlanan iç kısmı temizlemekle bu sorun çözülüyor. Çünkü antifriz iç kısmı kaplıyor.
i1.jpg
i1.jpg (26.31 KiB) 245 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

08 Eyl 2017 23:40

Şimdi şöyle bir sorun var. Fan sürekli çalışıyor. Sabah anahtarı çevirir çevirmez başlıyor çalışmaya. Hatta yola çıkınca bir süre sonra klimayı da devre dışı bırakıyor, hava veriyor ama soğuk hava gelmiyor.

Klima gazı yeni değişti onda sorun yok.

Klima beynini geçen sene Grand Oto da Ahmet usta yeniledi. Beyinde bir sorun yok.

Bu fanın çalışmasını ayarlayan başka bir münşür daha var mı?

Araç: 1999 Vitara JLX 1.6 Valve

Kullanıcı avatarı
Kuzey
Onbaşı
İletişim:

08 Eyl 2017 23:59

Sanırım ben yanlış yere açtım konuyu. Elektronik derken direk klima bağlantılı çıktı. Forum sayfalarını araştırırken cevapı burdaymış

http://www.suzuki4x4turkiye.com/viewtop ... =82&t=5047

“SUZUKI ELEKTRİK - ELEKTRONİK” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 25 misafir