Suzuki Grand Vitara / Fren Işığım Yanıyor Arızamıdır.

SUZUKİ DİSK, BALATA, HORTUM WESTENHAUSE SORU VE PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Ermanhoca
Er

Suzuki Grand Vitara / Fren Işığım Yanıyor Arızamıdır.

05 Ara 2018 21:29

Öncelikle herkese merhaba. Aranıza yeni katıldım, tanışma böşümünde yazdım .2008 2.0 otomatik şanzuman lpgli bir grant vitaram var. 120.000 km de. Alırken herşeyine baktırdım sorun yok görünüyor, ben de motor yağı, bujiler, filitreler, lpg bakımı bütün rutinleri yaptırdım. Sorunum şöyle; aracımla dik yokuşları çııkarken malum gaza yükleniyorum km saatinin yannda kırmızı olarak (brake) yani fren işareti yanıyor. Sonra gaz kesince ve yavaşça gaza basınca sönüyor! Bunu sadece ani hızlanma yaptığımda yapıyor, gidişinde ya da çekişinde birley yok. Bu sorunu yaşayan varsa yardım edebilir mi lütfen? Şimdiden teşekkürler
Coğrafya öğretmeni
2008 2.0 otomatik Grant Vitara
Pulsar Ns 200
İnstagram #ermanhocam

Kullanıcı avatarı
zaferkucuk
Uzman Çavuş
İletişim:

Re: Nereye yazacağımı bilemedim bir yardım lütfen

05 Ara 2018 22:43

Genelde fren balatalarınin bitmesinden disklerin aşırı aşınmasından uyarı ışığı yanar.Birde düşük olasılık fren hidrolik yağının özelliğini kaybetmesınden kaynaklanır.Silindire yakin yerde fren hortumunda ki yağ fren balataları ısınınca yağın özelliği kayboluyor.Ondanda yapabilir.

SM-A9100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Zafer Küçük Arh+
Renault Clio 1.4 RT
SUZUKİ GRAND VİTARA 1999 2.5 V6
2. SUZUKİ GRAND VİTARA 1999 2.5 V6
Jeep cheroke 2.4 Kj 2003
3.Suzuki Grand Vitara 1998 2.5 V6

Ermanhoca
Er

05 Ara 2018 22:49

Fren balatalarına alırken baktırmıştım iyi durumdlar hatta fren testinde iyi değerler çıkmıştı. Hidrolik yapından olsa frene bastığımda tanmaz mı? Benim sorun gaza yüklendiğimde yanması! Sanki arabayı durdur mu diyor anlamadım ki?
Coğrafya öğretmeni
2008 2.0 otomatik Grant Vitara
Pulsar Ns 200
İnstagram #ermanhocam

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

06 Ara 2018 15:36

Üstad fren merkezindeki hidrolik seviyesi alt limitte, eksiği biraz tamamlayın söner. Çok doldurmayın fren balatalarınız bitmiş. Yeni balata takılınca fren hid. seviyesi eski yerine gelir. 3 4 yıllık ise tüm hidroliği değiştirin. Geçmiş olsun.
Site Admin

gvitara_ist
Er

Re: Suzuki Grand Vitara / Fren Işığım Yanıyor Arızamıdır.

07 Ağu 2019 08:37

Başlık açıp soru soran arkadaşlarımız, yaşadıkları sorunu giderdiklerinde forum çok daha faydalı olacaktır. Sorun yaşandığında soru sorulup yardım alınıyor, sorun çözülünce foruma uğranmıyor olması forumu ağlama duvarına çeviriyor :roll:

4 aylık suzuki kullanıcısıyım, hem ilk suzukim hem de ilk aracım, dolayısıyla birçok konuda deneyimlere ihtiyacım oluyor, merak ettiklerim genelde başka arkadaşların yaşadıkları sorunlar oluyor, ancak nasıl çözdüklerini yazmamış olmaları hiç hoş olmuyor.

Bu başlıktaki Brake ışığının yanması sorunu bu sabah başıma geldi, önümüzdeki hafta bayram yolculuğuna çıkacağım için bu hafta içerisinde halletirip çözümü ve maliyetini yazacağım.
2004 grand vitara 2.0

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Suzuki Grand Vitara / Fren Işığım Yanıyor Arızamıdır.

07 Ağu 2019 17:13

Burada sorunlarını yazan arkadaşlar dediğiniz gibi, sorunum şuydu, şu şekilde çözdüm şeklinde bilgi verirlerse tüm Suzuki kullanıcılarına çözüm yolları göstermiş oluruz ki forumun temel amaçlarından biri bu..Suzukiciler için Türkçe kaynak olmak.

Sizde umarım sorunu çözersiniz..genelde fren hidroliği eksilmesinde yanar o ışık..buda (kaçak yoksa) fren balatalarınız eskimiş (incelmiş) kaliper içindeki hidrolik pistonlar ileri konuma gidince hidrolik merkezden takviye edilmiş demektir.. Balatalar yeterli ise hidrolik ekleyin..Balatalar yenilenirse fren hidroliği (kaliper içi pistonlar geri gideceği için) eski yerine gelecektir.

Önerim fren hidroliği pahalı birşey değil 3-4 yılda bir komple yenileyin..freniniz çok fark eder..bu arada size dedim..aklıma geldi bende fren hid. yenileyeyim :P
Site Admin

“SUZUKI FREN SİSTEMLERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 49 misafir