Suzuki Vitara JLX / Arka Yay Bel Verme Sorunu

SUZUKI SÜSPANSİYON SİSTEMLERİ HK SORU VE PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Karamanoglu
Er
İletişim:

Suzuki Vitara JLX / Arka Yay Bel Verme Sorunu

05 Haz 2020 21:29

Geçenlerde kapanan arka yaylarımı değiştirdim. Mercedes E200 yay taktım. Amartisörlerden biride patlak çıkınca onları da değiştirdim.

Kullandığım yay Sachs (orjinal diye geçiyor daha ucuz) alternatifi lesjöförs (Yan sanayi diye geçiyor daha pahalı)

Fotoğraftaki fiyat sizi aldatmasın ben 360 TL ye aldım sadece hangi modelin yayları ve piyasada ki satış kodları olduğu için koydum resmi almak isteyen kolaylıkla bulur. Beni çok uğraştırdılar çünkü.
Resim

Amortisörler ise Yaris arka amartisörleri gazlı tam açıklığı 70 cm uzun amartisör arayanlar için bulunmaz nimet.
Resim

İlk önce yayı bi kesmeden takalım bakalım ne olacak dedik. çok güzel yükseltti. Üstünde eski amartisörler varken amartisörler kısa geldi ve tam açıklığa ulaştı. Buna rağmen kasis geçişlerinde konfor bi nebze arttı ama araçta çok fazla titreşim başladı.
Resim

Sonra 40 cm kestik yine biraz uzun kalınca en son 39 cm kestik ve güzel olunca orda bıraktık. Eniştenin Grand Vitaranın yaylarıda değiştik onun yayları 38 cm olarak kestik. Sorun burada ortaya çıktı benim yaylar bel verirken onun yaylarda hiç sorun olmadı.

Benim araç:
Resim

Grand Vitara
Resim

Aynı yay benim araçta üst takoza meyilli otururken Grand Vitarada tam ortaladı düzgünce durdu. Bunun sebebi ne olabilir?
Mehmet Tapur Yaş / 35
Beylikdüzü / İSTANBUL
1998 Vitara JLX 1,6

Karamanoglu
Er
İletişim:

Re: JLX Arka yay bel verme sorunu

06 Haz 2020 00:02

Araçta becce yükseltme var. ve arka difransiyelin açısından süpheleniyorum.
Mehmet Tapur Yaş / 35
Beylikdüzü / İSTANBUL
1998 Vitara JLX 1,6

Kullanıcı avatarı
MEHMETALİKORKMAZ
Çavuş
İletişim:

07 Haz 2020 18:50

Sizin araçta (anladığım kadarıyla fotoğraftaki yeşil jlx) Extrem kitin kolları gözüküyor buda arka diferansiyelinizi 2cm geriye almak demek daha büyük lastik takmak için kullanılır bahsettiğiniz sorun bundan kaynaklı olabilir. Diferansiyelle birlikte yayın oturduğu yerde 2cm geri kaymış oluyor birde diferansiyelin burnu biraz yukarı kalkıyor şaftla olan açıyı düzeltmek için (grandda böyle jlxden açı konusunda çok emin değilim) buda yayın C şekline gelmesine sebep olur ama Becce abi buna bi çözüm bulmuşta olabilir arayıp öğrenmek lazım

Yay konusundaysa inşallah unutmamışsınızdır dediğim bir nokta var o da yayların bir müddet sonra çökme durumu ilk yere indiği zaman alınan yükseklikle 1 ay sonra (arazi artikülasyon ve yük gördüğünü var sayarak) 2-2,5cm kadar çökme yaşanıyor genelde. Benim yaptığım yükseltmede arka yaylar çıkma becce öne ise get yaptırdım ilk yere indiğinde düz duran aracın arkası 1 önü ise 3cm çöktü şuan aracın kafası aşağı inmiş oldu yuhh inşallah sizde böyle bi sorun olmaz
Mehmet Ali KORKMAZ 22 İstanbul Rize
Otomotiv Mühendisliği 3.sınıf :D
Grand Vitara XL7 2.0TD (2013/2016)
Grand Vitara 3K 2004 2'' yükseltme 29'' lastik (2016/2018)
Ford Ranger XLT 2004 2'' yükseltme 30'' lastik (2017)
Toyota Hilux 2006 3'' yükseltme 31'' lastik(2017/2019)
Suzuki Grand Vitara 2.0 (2005) henüz orjinal :D

Karamanoglu
Er
İletişim:

08 Haz 2020 14:49

Cevabınız için teşekkür ederim. Yayın 2 cm kadar çökeceğini tahmin edip o şekilde taktık. becce kit olduğundan arka diferansiyelde flanş var dediğiniz gibi 2cm geri kaymış oluyor. diferansiyel üst salıncağına kendi burcu bozulduğu için danagözü denen burçlardan takılmış ve kaynakla sabitlenmiş. Salıncağın mesafe ayarı düzgün mü bilmiyorum. Onu da bi ustaya gösterip bakmak lazım.
Mehmet Tapur Yaş / 35
Beylikdüzü / İSTANBUL
1998 Vitara JLX 1,6

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

08 Haz 2020 16:30

Yayın üst bölümü yerinde, alt def bölümü kit sebebiyle geride, ek olarak yayın en üst baklasında daha dar bir sipral vardır merkezleme için oda olmayınca bu duruş normal, bişi olmaz yayın temas eden iç yüzüne az gres sürün aynen devam edin..yayda bir iki cm (offroad sonrası) kapanma olur..
Site Admin

“SUZUKI SÜSPANSİYON SİSTEMLERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 54 misafir