Suzuki Vitara JLX 1993 / Yağ Lambası Yanıp Sönüyor

SUZUKİ MOTOR HAKKINDA SORU VE PAYLAŞIMLAR

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
DeocuHT
Er
İletişim:

Suzuki Vitara JLX 1993 / Yağ Lambası Yanıp Sönüyor

26 Şub 2021 08:54

Herkese merhabalar,

Aracım otomatik vites karbüratörlü Suzuki Vitara JLX 1993 model. Vites D veya R konumlarında iken ayağım frende hareketsiz beklersem araç soğuk da olsa sıcak da olsa belli belirsiz aralıklarla göstergede yağ lambası yanıyor(Bazen hiç olmuyor).

Lambanın yanmasına araçta vibrasyon ve devir düşmesi eşlik ediyor. Bu esnada far, kalorifer, arka cam rezistansı, vb. elektrik donanımı çalıştırırsam vibrasyon ve devir düşüklüğü daha da artıyor. Hele bir de direksiyonu çevirirsem (özellikle de tam sağ veya tam sol yaptığımda) stop etti edecek kıvama geliyor. Arabayı park ederken stop ettirdiğim oluyordu.

Sonra karbüratör üzerinden biraz rölantiyi yükseltince bu şikayetlerim azaldı. Ama bu sefer de vites P konumunda iken devir aşırı yükseliyor. Bu arada aracım genel olarak bakımlıdır. Yeni yarım motor yaptırdım. Yağ da yeni. Sıvılarda eksiltme yok. Sürekli elim üzerinde zaten.

Tahmin ve tecrübelerinizi paylaşırsanız bu sorunu çözeceğime inanıyorum. :|
Yük. Mek. Müh. / Gitar Eğitmeni
Suzuki Sidekick JLX '93
Regal Raptor Daytona 350cc (Sattım gitti)
Beylikdüzü

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Suzuki Vitara JLX 1993 / Yağ Lambası Yanıp Sönüyor

26 Şub 2021 12:40

Araç Vitesi (N) boş konumdayken sıkıntı yok, D/R yani ileri veya geri durumda şanzımanı kavrama aşamasında yani yükte :arrow: bu konumda bir miktar devir azalır (hafif) bunlar :arrow: motora yük bindirir. Far, kalorifer, arka cam rezistansı, vb. elektrik donanımı açık motora :arrow: ek yük bindirir. Direksiyonu çevirmek :arrow: ek yük bindirir. Yani yaptığınız her ek hareket motora ek yüktür aslında. (bunlar cepte)

İyide her bir aksiyoda harekette motor stop edecek hale neden gelir. :?: :P

Yağ lambası neden yanıp yanıp sönüyor= Motor devri aşırı düşünce yani stop etmeye yakın yağ basıncı istenilen düzeyin altına inerse yağ lambanız yanar.(normal) Yani araç stopa çok yaklaşıyor etti edecek kıvama geliyor.

Olması gereken ise ne yaparsanız yapın motorun stop edecek kadar düşük rölanti düzeyine inmemesi gerekir.

Bu genel tespitlerden sonra olası tahminlerim ve ben olsam şuradan başlardım diyeceğim noktalar.

Karbütarörün üst bölümünde Gaz kelebeği vardır, rölanti konumunda çok çok az aralıktır neredeyse gözle görülmez, rölantide çalışırken oradan geçen hava Venturi bölümünde düşük basınç yaratır ve Karbüratör tasından sabit ve kararlı bir şekilde benzini çeker ve havaya karıştırarak :arrow: motora doğru yola çıkar...buda size sabit rölanti sağlar. Bu geçiş zamanla kirlenir yuhh :?: :!: kapanır ve geçen hava miktarı oldukça düşer yuhh dolayısı ile benzin mikarıda..buda motorunuzu güçsüz olarak çalıştırır :idea: ..üzerine binen her ilave yükte ise devir düşme eğiliminde olur. Bu olası en çok rastlanan sebeptir. :!: :arrow: Çözümü çok basittir..hava filtre kapağını çıkartın, gaz kelebeğini el ile açın, balata spreyi ile boğazı ve kelebeği temizleyip iyice silin, sonra 10 dk kadar bekleyin havalandırın, balata spreyi(solvent iyice uçsun) toplayıp çalıştırın, yüksek ihtimal düzelecektir. :)

Bunu yapın olmazsa diğer seçenekleri konuşuruz.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

26 Şub 2021 17:54

Elektrik sistemini kolayca bir gözden geçirseniz fena olmaz. Benzer bir durum başıma geldi. Dur kalk trafikte stop ettim. Klima fanı devreye girince tüm araç ölecek gibi oluyordu falan. Baktım gördüm ki negatif kutup başı gevşemiş.Temizleyip sıktım, tüm sorunlar yok oldu.

1. Akünün durumunu yük test aletiyle bir ölçün. (Akücülerde ve servislerde vardır.)
2. Kutup başlarını eskiyse kurşun kaliteli olanlarla değiştirin. (kalın, kurşun olanlardan, dandik pirinç olanlardan değil. tüm online pazaryerlerinde satılıyor)
3. Akü kutuplarını ince zımpara ile temizleyin. Kir, pislikten arındırın. (1000 kum zımpara ya da bulaşık süngeri yeşil tarafı iş görür.)
4. Şasi bağlantı kablosunun ve şasi bağlantı noktasının durumunu bir gözden geçirin. Oksitlenme varsa temizleyin.
Barış Balta / 38
2005 Grand Vitara 1.6 AT 3K / Gently tuned.
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
DeocuHT
Er
İletişim:

04 Mar 2021 08:22

Öncelikle dönüşleriniz için teşekkür ederim.
bbalta yazdı: 26 Şub 2021 17:54 Elektrik sistemini kolayca bir gözden geçirseniz fena olmaz. Benzer bir durum başıma geldi. Dur kalk trafikte stop ettim. Klima fanı devreye girince tüm araç ölecek gibi oluyordu falan. Baktım gördüm ki negatif kutup başı gevşemiş.Temizleyip sıktım, tüm sorunlar yok oldu.

1. Akünün durumunu yük test aletiyle bir ölçün. (Akücülerde ve servislerde vardır.)
2. Kutup başlarını eskiyse kurşun kaliteli olanlarla değiştirin. (kalın, kurşun olanlardan, dandik pirinç olanlardan değil. tüm online pazaryerlerinde satılıyor)
3. Akü kutuplarını ince zımpara ile temizleyin. Kir, pislikten arındırın. (1000 kum zımpara ya da bulaşık süngeri yeşil tarafı iş görür.)
4. Şasi bağlantı kablosunun ve şasi bağlantı noktasının durumunu bir gözden geçirin. Oksitlenme varsa temizleyin.
Ben bu problemin mekanik olduğunu düşünüyorum. Zaten aküm iki aylık.
Offroadpassion yazdı: 26 Şub 2021 12:40 Araç Vitesi (N) boş konumdayken sıkıntı yok, D/R yani ileri veya geri durumda şanzımanı kavrama aşamasında yani yükte :arrow: bu konumda bir miktar devir azalır (hafif) bunlar :arrow: motora yük bindirir. Far, kalorifer, arka cam rezistansı, vb. elektrik donanımı açık motora :arrow: ek yük bindirir. Direksiyonu çevirmek :arrow: ek yük bindirir. Yani yaptığınız her ek hareket motora ek yüktür aslında. (bunlar cepte)

İyide her bir aksiyoda harekette motor stop edecek hale neden gelir. :?: :P

Yağ lambası neden yanıp yanıp sönüyor= Motor devri aşırı düşünce yani stop etmeye yakın yağ basıncı istenilen düzeyin altına inerse yağ lambanız yanar.(normal) Yani araç stopa çok yaklaşıyor etti edecek kıvama geliyor.

Olması gereken ise ne yaparsanız yapın motorun stop edecek kadar düşük rölanti düzeyine inmemesi gerekir.

Bu genel tespitlerden sonra olası tahminlerim ve ben olsam şuradan başlardım diyeceğim noktalar.

Karbütarörün üst bölümünde Gaz kelebeği vardır, rölanti konumunda çok çok az aralıktır neredeyse gözle görülmez, rölantide çalışırken oradan geçen hava Venturi bölümünde düşük basınç yaratır ve Karbüratör tasından sabit ve kararlı bir şekilde benzini çeker ve havaya karıştırarak :arrow: motora doğru yola çıkar...buda size sabit rölanti sağlar. Bu geçiş zamanla kirlenir yuhh :?: :!: kapanır ve geçen hava miktarı oldukça düşer yuhh dolayısı ile benzin mikarıda..buda motorunuzu güçsüz olarak çalıştırır :idea: ..üzerine binen her ilave yükte ise devir düşme eğiliminde olur. Bu olası en çok rastlanan sebeptir. :!: :arrow: Çözümü çok basittir..hava filtre kapağını çıkartın, gaz kelebeğini el ile açın, balata spreyi ile boğazı ve kelebeği temizleyip iyice silin, sonra 10 dk kadar bekleyin havalandırın, balata spreyi(solvent iyice uçsun) toplayıp çalıştırın, yüksek ihtimal düzelecektir. :)

Bunu yapın olmazsa diğer seçenekleri konuşuruz.
Geçtiğimiz hafta sonu inemedim arabanın yanına ama bu hafta sonu kesin bakacağım. Bahsettiğiniz bakımı yapalı bir sene oldu. Sonucu yazarım.
Suzuki Sidekick JLX '93
Beylikdüzü

Kullanıcı avatarı
DeocuHT
Er
İletişim:

17 Mar 2021 13:11

Karbüratör temizliğini yaptım, rolanti ve hava ayarını yaptım. Rolantiyi de biraz yüksek tutarak stop etmesini engelledim. Sonrasında LPG'yi de ayarladım. Ama yine de yağ lambasının yandığı ve motor devrinin düştüğü oluyor. Bir de şu var ki motor rolantideyken ek yüke bindiğinde açılan otomatik jikle devresinin aktüatörü arızalı. Ve tahmin edeceğiniz üzere piyasada yok. Akla gelen başka çözüm yok ise böyle devam edeceğiz.

Bu arada konuyla alakalı değil ama Esenyurt'ta çok iyi bir telci buldum. A/T Vitara için tek giriş (pedal) iki çıkış (karbüratör ve kick-down) gaz telini 200TL'ye yaptırdım. İhtiyacı olanlar Aytel Otomotiv ile irtibata geçebilirler.
Suzuki Sidekick JLX '93
Beylikdüzü

Agrasiv
Er

15 May 2021 17:05

93 a/t Vitara araç ısındığında rölantide vites P ve N konumunda iken1500 deviri geçiyor. R ve D yüke girince 1000-1100 devir oluyor. Rolantiyi düşürdüğümde araç soğukken stop edecek gibi oluyor. Gaz teli bilgisi iyi olmuş.

“SUZUKI MOTOR / SUZUKI ENGINE” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Google [Bot] ve 28 misafir