Suzuki Grand Vitara 1.9DDIS / Motor Rektifiye İşlemleri

SUZUKİ MOTOR HAKKINDA SORU VE PAYLAŞIMLAR

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
fxresearchmaster
Er
İletişim:

Suzuki Grand Vitara 1.9DDIS / Motor Rektifiye İşlemleri

26 Tem 2021 16:52

Merhaba Suzuki severler,

Bayramda yolda kalan (hararet yapan) aracımı sanayiye çekici ile götürmek zorunda kaldım.Bugün ustadan aldığım ilk bilgi aracın rektifiye olacağı şeklinde.

Resim

Araç 307307 km de (ben sadece 16 bin km sini kullandım)Aracımı çok sevmekle birlikte bu masraf biraz can sıkıcı tabi. (tam rakam henüz belli değil) Ancak bir yandan da seviniyorum çünkü o kadar eksiklerini giderdik, şimdi motor yenileme ile birlikte eski günlerine döndüreceğiz inşallah. Süreç ile alakalı dikkat etmem gereken bir husus var mıdır? Örneğin şu parçalar kesinlikle orijinal olmalı gibi vb.

Mümkün olduğunda resim ile desteklemeye çalışacağım. Tahminen 15 günlük bir süreç sonrasında aracımı alacağım.Daha önce bu konuda tecrübe yaşamış olanlar bilgilerini paylaşırsa çok sevinirim.

saygılar.
2008 Suzuki Grand Vitara 1.9 DDİS
2009 Suzuki Grand Vitara 1.9 DDİS

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Hayırlı olsun bize de rektefiye yolu göründü

28 Tem 2021 14:02

Geçmiş olsun, motor toplama işlemlerinde parası ne olursa olsun orjinal harici parça kullanmayın, aman ya ne olacak demeyin, ustanızın başında durun, özenle ve dikkatle toplatın, herşeyi ama herşeyi orjinal parça kullanın. Buradan mümkün olduğunda fotoğraf paylaşırsanız memnun oluruz diğer motor yapacaklara yol göstermiş olursunuz. Kolay gelsin.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
fxresearchmaster
Er
İletişim:

Re: Suzuki Grand Vitara 1.9DDIS / Motor Rektifiye İşlemleri

29 Tem 2021 00:37

Bölüm - 1

Mümkün olabildiğince resim ve açıklamalı olarak sizlere aracımın rektifiye işlemlerinden bahsedeceğim.

Bugün itibariyle araç içerisinden motor söküldü ve parça listesi çıkartılmaya başlanacak.

Liste elime geçtiği zaman orijinal ürünlerin satışını internetten gerçekleştireceğiz ve ustam tüm parçaları birleştirerek sonuca gideceğiz.

Şimdilik araç görselleri ile sizi baş başa bırakıyorum.

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
fxresearchmaster
Er
İletişim:

01 Ağu 2021 12:34

Bölüm - 2)

Rektifiyeci aracım ile alakalı eksik listeyi paylaştı. Bu parçaları temin ettikten sonra rektifiyeci süreci tamamlayacak ve ustama motoru teslim edecek.

Ustam da son aşamada kendi yapması gerekenleri yapacak ve Allah'ın izni ile aracımızı sağlıklı bir şekilde çalıştıracağız.

Listeyi aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Resim

Tabii parçalara yönelik fiyatlar marka modele göre değişiklik oluşturabiliyor.

Suzuki servisine sordum 60 bin TL dedi parçalara:)

Ben tahminen sadece bu parçalar için 10 bin lira ödeyeceğim diye düşünüyorum.

Ne kadar masraf çıkacak diyenlere şu şekilde izah edebilirim. Parçaları aldıktan sonra rektifiyeci işçilik isteyecek, ustam aracı toplayacak, başka alınması gereken parça varsa onu alacağız o da işçilik isteyecek. Yani en üst rakam 20 diyeyim, en alt rakam da 13 bin diyeyim. Sonunda aktaracağım.

Önemli bir dip not: Özellikle bizim araç renault motoru diye rektifiyeci yanlış piston - segman isteyebilir. Bizimkiler soğutmalı, renualt'daki soğutmasız bilginize.

Yeni bilgiler geldikçe sizlere paylaşımlarımı yapmayı sürdüreceğim.

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

02 Ağu 2021 16:28

Yetkili servis SGP ya da fabrikanın izin verdiği marka dışında bir yedek parça satamaz. Dolayısıyla piyasadan alacağınız farklı marka muadil yedek parçalardan daha pahalıya geleceği kesin gibidir.

Satın aldığınız yedek parçaların markalarını da paylaşırsanız çok iyi olur.
Barış Balta / 38
2005 Grand Vitara 1.6 AT 3K / Gently tuned.
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
fxresearchmaster
Er
İletişim:

03 Ağu 2021 17:40

Bölüm - 3

Merhaba,

Eksik parçalar ve aracıma uygunluğu netleştikten sonra bugün satın alım işlemini gerçekleştirdim. Artık ürünlerin bize teslim edilmesini bekleyeceğiz. Ürünler geldikten sonra önce rektifiyeci sonra da aracıma bakın yapan ustam toplama işlemlerini tamamlayacağız ve Allah'ın izni ile uzun ömürlü bir şekilde aracıma bineceğim.

Aracıma uygun bir şekilde satın aldığım ürünler, markaları ve toplam fiyatları aşağıdadır. En yüksek fiyatlılar Piston, Krank Mili ve Yağ Pompası oldu.

Fiyatlar marka ve modele göre ve Türkiye zam şartlarına göre değişkenlik göstereceği unutulmamalıdır.

Piston 0.60 (İthal) 1.850 TL
Segman 0.60 (Goetze)
Ana Yatak STD (Şahin)
Kol Yatak STD (Glayco)
Gezi Yatak (Şahin)
Kol Burcu (Şahin)
Krank Mili (Orijinal Çıkma) 3.600 TL
Takım Subap (TR)
Gayd (TR)
Takım Contası(İthal)
Silindir Kapak Contası (İthal)
Piston Kolu (İthal)
Eksantrik Dişlisi (İthal)
Yağ Pompası (İthal) 1.450 TL
Krank Okuyucu (İthal)
Piston Soğutma Fişekler (İthal)
Toplam 12.750 TL

Parçaları; Hasan Çakır'dan satın aldım. (www.suzukiotoparca.com)

Kendisi süreç ile alakalı tüm bilgisizliğime rağmen benimle oldukça samimi bir iletişim kurdu. Kendisine teşekkür ediyorum.

Kısmet olursa yeni hafta başında parçalar bize ulaşacak, önce rektifiyeci sonra da ustam son dokunuşları yapacak.

O bölümlerde de vereceğim işçilikleri ve ekstra bir şey alındı ise parçaları sizlere aktaracağım.

Mesela araçta bu kadar şey yaptıktan sonra Enjektörlere dokunmamak olmazdı, bu sebeple de onları da kontrole (İzmir'e) göndereceğiz ve problem olup olmayacağını, varsa ne yapmamız gerektiğini öğreneceğiz.

Kalın sağlıcakla...

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

04 Ağu 2021 15:43

Baya bir yenileme olacak, krank miline üzüldüm pahalı bir parça umarım toplanınca güzel olur..merakla takipteyiz.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
fxresearchmaster
Er
İletişim:

09 Ağu 2021 10:07

Bölüm - 4

Hafta sonu aldığım ekstra parçaları teslim etmek için ustanın yanına gittim.

Hazır yeniliyoruz arabayı bu sebeple de kafanm rahat olsun diye usta söylemeden arabaya yeni ciciler aldım :)

Bu parçalar; termostat komple (vernet marka) (aloparça)
radyatör alt ve üst boru (MGA) (hepsiburada + aloparça)
direksiyon kılıfı. (Fox Suzuki Grand Vitara 07-13 Uyumlu Araca Özel Deri Direksiyon Kılıfı) (hepsiburada)

Ustayı hazır bulmuşken araç ile alakalı sorular sorarak biraz başını ağrıttım.

Öncelikle aracım hararet sebebiyle rektifiye yapıyoruz ancak sorun bu kadar kolay değil, ben tecrübe yaşadım siz yaşamayın diye kısaca bahsediyorum.

Aracı aldığımdan beri acaba triger nasıldır diye hep sorguluyordum, aldığım kişi triger iyi dokunmaya gerek yok diyince de çok ellettirmiyordum. Ancak devir daim su pompası ile triger setini satın aldıktan sonra fark ettik ki daha önce araçta bu değişikliği takan kişi yanlış takmış, yani sente ayarı yanlış olarak ben binmişim yaklaşık bir buçuk yıl. Düşünsenize ustaya aracınızı emanet ediyorsunuz ve o size yanlış takıp abi oldu diye yolluyor bu sebeple de doğru kişilerle iş yapmak çok önemli.

Benim ustam normal ayarlara döndürdükten sonra araçta çekiş bile arttı ama daha önce kim bilir kaç yıl bu şekilde binildi bu da motor içi ekipmanlar için ciddi bir problem kaynağı. Evet şimdi son hadde de hararet sebebiyle olduğunu biliyoruz ama geçmişindeki problem bizi bu noktaya götürdü.

Çünkü ben araç eksiklerini orijinal ya da orijinale yakın parçalarla gidermeye başlarken araç eski haline gelmeye çalışıyordu bu da daha sonra sorun yaşayacak parçaların daha kolay bozulmasını sağladı.

Kıssadan hisse; araç aldığınızda ilk değiştireceğiniz parça triger seti ve devir daim su pompası olsun :)

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

09 Ağu 2021 11:34

Güzel paylaşım, tecrübenin tabi hali... iyi işi bilen usta ne kadar önemli dimi.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
fxresearchmaster
Er
İletişim:

19 Ağu 2021 17:10

Bölüm - 5

Mutlu sona git gide yaklaşıyoruz.

Rektifiyeci işi bitirdikten sonra ustam da aracı toplamaya başladı.

Çok az bir zaman sonra araç bana teslim edilecektir.

Sizleri süreç ile alakalı görsellerle baş başa bırakıyorum.

Son bölümde neler alındı neler yapıldı ne kadar harcandı gibi net rakamlar ve süreç hakkındaki tecrübelerimi aktararak tamamlayacağım.

Kalın sağlıcakla.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

20 Ağu 2021 08:54

Waww sabah sabah keyifle baktım paylaşım için teşekkürler eline sağlık..bende çok motor toplamış biri olarak usta maşallah çok tertipli ve düzenli, her şey çok muntazam tebrik ederim :P tertemiz ve iyi bir şekilde toplanıyor gibi motor..inşallah hiç sorun çıkmadan şık diye biter iş..
Site Admin

Kullanıcı avatarı
fxresearchmaster
Er
İletişim:

20 Ağu 2021 23:20

Bölüm - 6

Geri Sayım Başladı

Resim

Kısmetse hafta sonu aracımı teslim alacağım.

Kullanıcı avatarı
zaferkucuk
Uzman Çavuş
İletişim:

21 Ağu 2021 10:36

Hayırlı olsun.
Zafer Küçük Arh+
Renault Clio 1.4 RT
SUZUKİ GRAND VİTARA 1999 2.5 V6
2. SUZUKİ GRAND VİTARA 1999 2.5 V6
Jeep cheroke 2.4 Kj 2003
3.Suzuki Grand Vitara 1998 2.5 V6

Kullanıcı avatarı
fxresearchmaster
Er
İletişim:

25 Ağu 2021 12:30

Bölüm - 7

Arabayı çalıştırdık saat gibi oldu şükürler olsun ancak bir problem yaşadık. Hararet sebebiyle radyatör sizlere ömür bu sebeple de su radyatörü siparişi verdik. Bugün aracımızın tüm işlerini bitireceğiz inşallah. Daha sonra da Bölüm 8 altında tüm süreci sizlerle paylaşacağım.

Kullanıcı avatarı
fxresearchmaster
Er
İletişim:

28 Ağu 2021 14:40

Bölüm – 8

1 aydır Abbas’tan (Suzuki Grand Vitara) ayrı kalmak oldukça üzücüydü.
(Abbas; benim yaşımdakiler ya da benden büyükler mutlaka bilir / Mehmet Aslantuğ – Sıcak Saatler dizisi orada Nissan Navara için kullandığı isim)

Çok şükür aracımı ustamdan teslim aldım. Baştan harcamalarımı kabaca aktarayım.

Sadece Motor (Rektifiye) parçaları için 12.750 TL,
Rektifiye için hizmet bedeli 2.200 TL
Ustam için hizmet bedeli 5000 TL ödeme yaptım.
(Ustamın hizmet bedeli içerisinde Araç toplamaya ek olarak Hidrolik ve Motor Yağı (5W30), Antifriz, Direksiyon Kılıfı da yer alıyor)

Daha önce aldığım için Yağ Filtresi (Bosch) için para ödemedim.
Kızdırma Bujiler test edildi sorun olmadığı için değiştirilmedi.
Fırsattan istifade ekstradan Enjektörler tamir / temizliği yaptırdım 650 TL ödedim.
Termostat komple (Vernet) değiştirdim 180 TL ödedim.
Su radyatörü değişti 1350 TL ödedim.
Klima Gazı 150 TL ödedim
Torna işleri 70TL ödedim
Bu şekilde toplamda 22.347 TL ödeme yapmış oldum.

Bir hatırlatma;
Benim aracımda
V Kayışı, Gergi Bilyalar, Krank Kasnağı, Alternatör Gergi Rulmanı daha önce değiştiği için gerek kalmadı.
Triger Seti ve Devirdaim Su Pompası daha önce değiştiği için gerek kalmadı.
İntercoler daha önce değiştiği için gerek kalmadı.
Turbo daha önce Revize Edildiği için gerek kalmadı.

1 aylık süre içerisinde onlarca rektifiye videosu izledim. Motor çok hassas bir süreçten geçiyor ve parça alımından rektifiyeci işçiliği ve ustanın doğru toplaması dahil her aşama önemli. Yani hataya yer yok. Bu sebeple de doğru parça ve ustaları tercih etmek gerekiyor. 2 - 3 bin daha ucuza yapacağım diye ne parça kalitesinden vazgeçin ne de ustaya ne zaman aracı alacağım diye baskı uygulayın. Bu süreçte herkesin sakin ve sabırlı olması gerektiği unutulmamalıdır.

Parça konusunda Suzuki Oto Parça - Hasan abinin gösterdiği ilgi çok önemliydi, teşekkür ederim kendisine.
Ayrıca bir teşekkür de aracımı toplayan Enver ustama. Sağ olsun aracımla ilgili her sorunda bana hep yardımcı oldu, abi – kardeş ilişkisi gibi koruyan kollayan gereksiz masraflardan beni uzat tutan bir yardımı vardı. İnsanın kendi kanı canı akrabasından görmediği desteği elin insanı veriyor ne acayip bir duygu, değer verdiğim nadir insanlardan birisidir kendisi ve bu konuda oldukça şanslı olduğunu düşünüyorum. Ustam bu süreci yavaş ancak emin adımlarla ilerleyerek tamamladı. Allah kısmet ederse 10 yıl sorunsuz bineceğim bir aracımı bana teslim etti. Balıkesir’de ikamet edenler eğer dürüst ve helal kazanca önem veren bir usta arıyorsa Bacak Enver ismini Yeni Sanayi Sitesinde (2. Kapı) söylemesi yeterlidir.

Tabi ben şuanda henüz aracım ile çok fazla km yapmış değilim. 10 bin km’de bir eğer unutmazsam bu bölüm altında deneyimlerimi sizlere aktarmaya devam edeceğim.

Bu süreç ile alakalı sormak istedikleriniz olursa siz bana buradan yazın ben dilimin döndüğü kadarıyla cevaplamaya çalışırım.
Kalın Sağlıcakla.

Resim

Video yüklemeyi beceremedim, çok kısa çalışma anı için link alabildim ancak.

744.mp4 - 2.3 MB

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

30 Ağu 2021 18:01

Geçmiş olsun, güle güle kazasız belasız kullanırsınız umarım.

Bir öneri olarak, yeni motor yaptığınız için 1000km sonra motor yağı ve filtresi değişikliği iyi olur. Çıkan yağı da kaba alıp sonra filtre kağıdından geçirip çapak, pislik var mı gözden geçirirseniz içiniz %100 rahat eder.
Barış Balta / 38
2005 Grand Vitara 1.6 AT 3K / Gently tuned.
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

01 Eyl 2021 16:50

Üstat güle güle kullanmak nasip olsun, sayende bir motorun yeniden hayata dönüş hikayesini detaylı bir şekilde izledik, paylaşım için çok teşekkür ederim, hem çok keyifli hem de yol gösterici oldu, eline emeğine sağlık. :P
Site Admin

Kullanıcı avatarı
zaferkucuk
Uzman Çavuş
İletişim:

02 Eyl 2021 15:08

Geçmiş olsun üstat. Güle güle kullan kazasız belasız.
Zafer Küçük Arh+
Renault Clio 1.4 RT
SUZUKİ GRAND VİTARA 1999 2.5 V6
2. SUZUKİ GRAND VİTARA 1999 2.5 V6
Jeep cheroke 2.4 Kj 2003
3.Suzuki Grand Vitara 1998 2.5 V6

“SUZUKI MOTOR / SUZUKI ENGINE” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir