Suzuki Grand Vitara / Yükseltme Lastik ve Bir Soru

TAMAMLANMIŞ FOTOĞRAFLI ANLATIMLI YAPIM HİKAYELERİ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
fxresearchmaster
Er
İletişim:

18 Eki 2021 14:26

Merhaba Suzuki severler.
Konuya vakıf olmadığım için soracağım soru size saçma gelebilir belki ama cahilliğime verin lütfen.

Şimdi ben 2008 Suzuki Grand Vitara aracıma 4*FourArt'tan 3" yükseltme düşüncem var, ama muhtemelen 2022 yıl sonunda yapacağım.

Sorum aslında şu, ben lastik ile birlikte değiştirip sorunu çözecektim ancak lastiklerin gerek kaldırıma yanaşma gerekse kaya, taş, çukur gibi yollarda kullanmam sebebiyle yan taraflardan zarar görmeye başlamış. Yani yükseltme kiti öncesi mecbur lastik almam lazım.

Şimdi ben Goodyear Wrangler AT Adventure lastik taktırmayi düşünüyordum 235 65 17 olarak.

Lastiği taktım ve yola devam ettim diyelim. Şimdi ben daha sonra bu yükseltme kitini takarsam ki bu 7,6 cm yükseltme demek, aldığım lastik ile uyumlu olur mu hem güvenlik hem de görsel açıdan.

Bu tür zamanlarda önce kit sonra lastik mi degistirilmesi gerekiyor yoksa bir standardı var mıdır?

Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim
2008 Suzuki Grand Vitara 1.9 DDİS
2009 Suzuki Grand Vitara 1.9 DDİS

Kullanıcı avatarı
fxresearchmaster
Er
İletişim:

Re: Yükseltme ve Lastik, Bir Sorun Var!

18 Eki 2021 15:11

Sizce bu yipranmaları ciddi anlamda önemsemeli miyim yoksa bu lastik beni 2022 yıl sonuna kadar götürür mü?

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
bbalta
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

21 Eki 2021 15:12

Ben olsam bu lastiklerle yol yapmazdım. Can taşıyorsunuz.

Fikir olarak: 16" bir set jant alır arazi lastiklerini ona takardım. 17" lerde yanak arazi için çok ince kalıyor. Daha önce sizin kasada 16" kullanan arkadaşlar oldular. Nokian Seasonproof SUV var şu anda üzerindeki ölçüde. Bir set bunlardan yapıp, yükseltme yapacağınız zaman 16" bir arazi seti yapabilirsiniz.
Barış Balta / 38
2005 Grand Vitara 1.6 AT 3K / Gently tuned.
Şişli / İstanbul

Kullanıcı avatarı
fxresearchmaster
Er
İletişim:

22 Eki 2021 13:20

Cevap için çok teşekkür ederim.

İki set alıp kullanmak aslında olması gereken. Ancak ben bu şekilde durumuna geçebilecek bir etkinliğe girmeyecegim.

Söyle kendimi özetleyeyim. Ben aktif bir şekilde bu aracı kullanırken hafta sonları yaz kış farketmez insanlardan uzak baraj - göl önlerine ya da orman içerisine gidiyorum. Kamp yapmıyor, ya da herhangi bir off-road etkinliğine katılmıyorum. Bu şekilde olunca her cuma lastik sök tak durumu çok zahmetli olacaktır.

Bu sebeple de tek lastik ve yükseltme kiti üzerinde duruyorum.

Eğer yükseltme kiti ile birlikte 17 değil de 16 uygun ise lastik tam ölçüleri nasıl olması gerekiyor?

17 jant ile kullanırsam jant parası ödememek için çok mu sorun yaşarım yol dışında?

Lastik olarak Goodyear Wrangler AT Adventure kullanma amacım var.

Bir de bu yükseltme kiti konusunda bilmediğim için kafam çok karışık.forumda yapılanları az cok inceledim ama hala soru işareti var Get 2-3 bin lira ile çözüm olurken 4xfourart ve iron Man 10 bini geçiyor. Get ile çözüm araca sonradan zarar verir mi, pahalı olan ömürlük mü?
Bilen insan için cevap basit ama işte ben çok bilgisizlik bu konuda.

mtn1905
Er

Re: Suzuki Grand Vitara / Yükseltme Lastik ve Bir Soru

13 Ara 2021 15:14

Merhaba

2007 1.9 sahibiyim. 1 yılı aşkın süredir 5cm get ile yükseltme ile kullanıyorum. 235 85 r16 ile bir süre kullandım. Görüntü ve yükseklik olabilecek maksimumda idi. Çok ufak bir tampon sürtmesi vardı. Tamponda ufak bir kesim işlemi gerekiyor. Şu anda 245 70 R17 düşünüyorum veya sizinde bahsettiğiniz 235 65 R17 de alternatif düşünülebilir. Yükseltmeyi iyi bir ustada yaptırırsanız sorun olacağını zannetmiyorum. Ben asfalt yolda agresif kullanırım genele başarılı olduğunu söyleyebilirim. Sadece süspansiyon çok sert. Konfor azalıyor onu belirteyim.

“SUZUKI MODİFİKASYON VE YAPIM HİKAYELERİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 51 misafir