Grand Vitara 2.5 v6 Check Engine code 46, Rölanti Hava Kontrol Sistemi

SUZUKİ MOTOR HAKKINDA SORU VE PAYLAŞIMLAR

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Sedat5
Er

Grand Vitara 2.5 v6 Check Engine code 46, Rölanti Hava Kontrol Sistemi

11 Mar 2023 13:00

Merhabalar,

Aracım Grand Vitara 1999 2.5 v6, benzinli, manüel.

2 sene önce Check Engine yanmıştı. Kodu 46, "IAC Failure" yani Rölanti Hava Kontrol Hatası diye geçiyor. O zaman usta, Rölanti Hava Kontrol Valfini söküp temizleyip takmıştı. Uzun süre normal gitti. Fakat birkaç ay sonra lamba aynı kodla tekrar yanmaya başladı. Bazen yanıyor, bazen de uzun süre hiç yanmıyordu. Yandığı zaman, her zaman olmasa da, rölanti devri biraz yükseliyordu. Bir iki defasında da rölantide dalgalanma oldu. Ama dediğim gibi, kontağı kapatıp tekrar çalıştırdığımda geçiyor, bazen de aylarca lambanın yanmadığı, sorunsuz çalıştığı oluyordu.

Rölanti Hava Kontrol Valfi çok pahalı bir meret, acil bir durum da olmadığı için değiştirmiyorum. Ama son zamanlarda lamba daha sık yanmaya başladı ve rölanti devri lamba yandığında fiks artıyor (~1200 gibi). Geçenlerde ustam bir yerden çok az kullanılmış bir hava kontrol valfi bulunca, deneme amaçlı taktırdım. Ertesi sabah yine lambayı yaktı ve devir yine az yükseldi. Yani, sebep Hava Kontrol Valfinden değil gibi duruyor.

Sizce başka nerelere baktırmak, kontrol etmek gerekir?

Yanıtlayan arkadaşlara önceden teşekkürler, selamlar

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Grand Vitara 2.5 v6 Check Engine code 46, Rölanti Hava Kontrol Sistemi

13 Mar 2023 15:39

p46 veya OBD code 46 diye baktım birşey çıkmadı..tam olarak codu okuyup birdaha yazabilirmisiniz. veya ekram görüntüsünü atın..
Site Admin

Sedat5
Er

13 Mar 2023 21:07

Merhaba, yanıtınız için çok teşekkürler.

Ekran fotosu ekte. Code 46 maalesef çok ender kaynaklarda belirtiliyor. Ben şuradan bulmuştum:
https://www.rhinopower.org/diag/cel.html

Şurada da var:
https://fixkick.com/ECU/DTC-errors/DTC-jtgh.html

Obd2 olmayışı işi zorlaştırıyor.

Bu hafta içi birgün daha detaylı baktırmak istiyorum. Aklınıza gelen birşeyler varsa lütfen yazarsanız çok memnun olurum.

Tekrar teşekkürler.
Dosya ekleri
IMG_20210218_125006.jpg

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

14 Mar 2023 16:54

Cihazın Adı: IAC VALF (Rölanti hava kontrol aktüatörü) Rölanti hava kontrol aktüatörü veya rölanti hava kontrol valfi olarak bilinir, motorun rölanti devrini kontrol etmek için enjeksiyonlu araçlarda kullanılan bir cihaz bir elektro vanadır.

Cihazın Arızalarına Genel Hata Kodu:
DTC046 ODB P046

Olası Sorunlar:
a)Rölanti motoru/aktuatörü arızalı
b)Rölanti motoru ile beyin arasındaki tesisat kablo sistemi arızalı
(Sokette oksit,içten gizli kopuk, şasi almaması,besleme voltajının tam gelmemesi veya hatta gizli kırık, kopuk durumları)
c)Beyin diye bilinen ECU ana kartından bu iligili cihaza çıkış yok.
(Olası kart yanıkları, kontrol mosfeti/transistörü arızaları/çıkış kontrol diotu yanması,veya ECU üzerinde soğuk lehim)

Olası Arıza Çözüm Yaklaşımları:
IAC valf teknik verilerine ulaşıp sağlamlık durumu bobin direnci şasiye kısa devre durumu varmı çalışıyor mu ölçü aleti avometre ile ölçülmeli, cihaz bozuksa yenilenmeli.

IAC vaf soketinden okunması gereken voltajlar yine manualden bulunarak avometre ölçü aleti ile ölüçülmeli istenilen voltaj yoksa, saşi veya besleme voltajı yoksa beyin ECU soketi çıkışı ile IAC valf çıkışı tesisat sağlamlık kontrolü yapılmalı..

Bu çalışmalar sonunda Rölanti valfi IAC valf sağlam, tesisat sağlam ancak istenilen voltajlar alınamıyorsa yani tesisat beyine ECUya kadar sağlamsa..BEYİN ECU üzerindeki IAC çıkış pinlerinden başlayıp mosfet transistör gibi ana kart elemanları üzerinde arıza aranır.

Sizin veridiğiniz bilgilere göre bir oksitlenme kırık kablo beyin soket çıkışında oksitmenme veya tesisatta bir sıkıntı var gibi düşündürdü beni..bir gidip bir gelmesi ara ara temas edip okistlenip temasın kesilmesi gibide olabilir..uğraştırıcı arızalardır kolay gelsin...
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

14 Mar 2023 17:29

ECU/Beyin tarafında C51 soketi üzerinde bağlıymış. 2 ve 14 nolu pinler örnek...

C51-2-14 IAC valve (stepper motor coil 2)
C51-2-15 IAC valve (stepper motor coil 1)
C51-2-24 IAC valve (stepper motor coil 4)
C51-2-25 IAC valve (stepper motor coil 3)
IAC manual sayfası.jpg
IAC manual sayfası.jpg (165.85 KiB) 471 kere görüntülendi
IAC manual sayfası2.jpg
IAC manual sayfası2.jpg (118.67 KiB) 470 kere görüntülendi
Site Admin

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

14 Mar 2023 17:33

Bendeki manual 128mb email yazın we transferden atayım sizde bakın orada motor kodunuz H25 manual içinde hepsi karışık..başlıklarda H25 görüdüklerinizin altını okumak lazım
Site Admin

Sedat5
Er

14 Mar 2023 20:29

Verdiğiniz MUHTEŞEM bilgiler için çok teşekkürler. Tam da düşündüğüm gibi gelişiyor, inşallah bu bilgilerle yarın Battal Usta'yla bir sonuç elde ederiz.

Email: [email protected]

Gönderebilirseniz çok memnun olurum.

Tekrar teşekkürler,.çok sağolun.

Sedat5
Er

15 Mar 2023 14:25

Sorunu çözemedik.

Avometreyle valfin değerlerini ve valfi besleyen voltaj değerlerlini kendim ölçtüm. Sıkıntı yoktu. Kablo tesisatını gözle kontrol ettik ama beynin soketinden ölçüm yapmadık. Ustalar sorunun beyinden olabileceği konusunda biraz önyargılılar açıkçası ve "Bu tesisatta hiçbir sorun yok. İstersen beyinciye götür, bahsettiğin ölçümleri o yapsın.

Ama beyini her sök - tak, riskli iştir," dediler. Hak verdim ve beyne veya soketlerine dokundurtmak istemedim. Şimdilik böyle idare edeceğiz gibi duruyor. Bu tür sorunları çözecek teknik donanım ve önyargısız, adım - adım, algoritmik yaklaşım bulmak çok zor.

En iyi usta bile, "Bu seni yolda bırakmaz, arabanın bir sorunu yok, bu yaştaki araçların %80'inde, şu veya bu sebepten Check Engine hep yanar, sorun etmeyiz," diyebiliyor ve daha fazla kurcalamak istemiyor.

Umarım buradaki bilgiler, çok ender bir hata olan DTC046 ile karşılaşacak diğer arkadaşlara en azından bir yol gösterir.

Verdiğiniz bilgiler için tekrar çok çok teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

17 Mar 2023 15:07

Rica ederim eldeki bilgileri paylaşıyorum bir yardımım olursa sevinirim...Tablodaki 35-43 ohm arası değeri kaç okudunuz bu önemli referans değerin dışına çıkmıştır örnek su almıştır 20 ohm olmuştur referans değerin dışına çıkınca beyin arızalı olarak görebilir.

IAC valfi soketini çıkartıp omaj ohm okuması yapın ve şasiye/gövdeye kaçağı varmı ona bakın.. tesisattan gelen soketi boşta voltaj okuyun..kabloların şasiye kaçak temas durumlarını düzgün bir avometre ile ölçün..bunları hakkıyla yaptıktan sonra eve tesisat ve IAC bozuk denebilir.

Beyin soketli bir yapıdır sök takı sorun yaratacak bir cihaz değildir. Ben olsaydım kendi aracım için konuşuyorum söker çıkış kanallarını mosfetleri diyot guruplarını kontrol ederdim..bence beyini söküp bir kontrol ettirin, bir küçük diyot direnç bile bunu yapabilir.

Geçmiş olsun kolay gelsin.
Site Admin

Sedat5
Er

20 Mar 2023 10:41

Merhaba, tekrar teşekkürler.

Sizden sonra araştırıp ben de manuali indirdim. IAC valfinin hem direnç hem de besleme voltaj değerlerini kendim ölçtüm, normaldi.

Kendim bu işlerden anlıyor olmama rağmen, geçirdiğim bir göz rahatsızlığından dolayı, mesela beyin soket konektörü benim gözüm için çok küçük, sağlıklı ölçüm yapamıyorum.

Ahmet Usta gününde değildi diyelim 😊 Sorunu önemsemedi daha önce de anlattığım gibi.

Bostancı oto sanayide veya Kadıköy yakasında Suzuki beyinlerinden anlayan, bildiğiniz iyi bir beyinci var mı? Belki ona götürürüm.

Tekrar teşekkürler, eksik olmayın.

“SUZUKI MOTOR / SUZUKI ENGINE” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 77 misafir