Havalandırma Yön Tuşları

SUZUKI ISITMA SOGUTMA SISTEMLERI SORU VE PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
sahin05
Uzman Çavuş
İletişim:

Havalandırma Yön Tuşları

10 Eyl 2011 21:38

Arkadaşlar aracın (99 1.6 jlx) havalandırma yön tuşlarında bir sorun var soldan ilk ikisinde sorun yok ama ayak yönünden itibaren sağdakilere aldığımda tok tok tok gibi saniyede iki defa gibi ses geliyor ve havanın yönünüde değiştirmiyor ve soldan ilk ikisinden herhangi birine basılınca ses kesiliyor ( olayı anlamaya çalışırken öncam havalandırma kanallarının içine girmek üzere olan bir leblebi parçası gördüm çıkarmaya çalıştım ama içeri düştü) bu türden bir sorunla karşılaşan oldumu

4L
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Havalandırma Yön Tuşları

10 Eyl 2011 21:58

e tabi çoruma yakın olunca leblebi de çıkar nohutta morgulus
Suat hocam, kokpitin orta bölümünün sol alt tarafında , pedalların oradan eğilip baktığında göreceksin, bu sistemi kumanda eden sigara paketi büyüklüğünde bir modül var. İçinde bir elektrik motoru ile bağlı olduğu kolu çeker - iter. O modülü oradan söküp kolu elinle hareket ettirerek bak , istediğin yere yönlendirme yapıyormu diye. Yarım daire biçiminde çalışma ekseni vardır kolun ve tam hatırlamıyorum ama sanırım en üstte cama ve sonrasında da düğmelerdeki gibi yönlendirme yapıyordu. Yönlendirmede sorun yok ise, elektrik elektronikten anlarsınız , modülü açıp bir kontrol edin belki birşey yakalarsınız ve duruma göre hareket edersiniz.
Çağlar Köker (38) - 0 (RH) +
Vitara 2.0 HDI DIESEL 2003 (10 Fil gücü + chip tuning )
Maltepe-İstanbul

Kullanıcı avatarı
sahin05
Uzman Çavuş
İletişim:

10 Eyl 2011 22:12

4L yazdı:e tabi çoruma yakın olunca leblebi de çıkar nohutta morgulus
Suat hocam, kokpitin orta bölümünün sol alt tarafında , pedalların oradan eğilip baktığında göreceksin, bu sistemi kumanda eden sigara paketi büyüklüğünde bir modül var. İçinde bir elektrik motoru ile bağlı olduğu kolu çeker - iter. O modülü oradan söküp kolu elinle hareket ettirerek bak , istediğin yere yönlendirme yapıyormu diye. Yarım daire biçiminde çalışma ekseni vardır kolun ve tam hatırlamıyorum ama sanırım en üstte cama ve sonrasında da düğmelerdeki gibi yönlendirme yapıyordu. Yönlendirmede sorun yok ise, elektrik elektronikten anlarsınız , modülü açıp bir kontrol edin belki birşey yakalarsınız ve duruma göre hareket edersiniz.
doğrudur çağlar hocam dün Ankaraya giderken leblebide aldım tabi benim ufaklığık bir haftadır ankarada o kalabalıkta bile (2 yaşında) vitaraları işaret edip durmuş beni görür görmez buuuvvv krizi tutunca arabaya binip biraz oynadı ve sanırım kanallardan bir kaç tane girmiş mekanizma yön değişimi yapmak istiyor fakat yapamıyor bahsettiğiniz modül konum değiştirince normal sesini verip duruyor fakat tok tok sesi tamda sizin hahsettiğiniz yerden sol iki tuş haricinde devam ediyor havalandırma yönleri ise sadece sol iki tuş haricinde hava vermiyor yarın bahsettiğiniz kısımı gözden geçirmem lazım teşekkür ederim bilgiler için

Kullanıcı avatarı
oguz1134
Yüzbaşı
İletişim:

10 Eyl 2011 22:24

Bence ...biraz para sıkışmış sisteme.. morgulus

en temizi gögüs sökülüp elden gecmesi..işi bilen biri olursa torpido+sag airbag'ki sökerek becerebilir..sanırım..
Oğuz Hekimoğlu
İstanbul/B.cekmece,mimaroba
kendi 61 modelcipi 2001
KONULARIMA EKLEDİĞİM RESİMLERİ GÖREMİYORSUNUZ.. ;)
YILLIK 400 USD HARAÇ İSTİYOR BENDEN ..
YOKSA VERMEM SİLERİM HAA,, DİYO TEHDİT EDİYOO POLİSE GİTME,,PARAYI VER RESİMLERİ AL DİYOO resimleri silmedim ve benden kaynaklanan bi sorun değil.. bilğiniz olsun..

Kullanıcı avatarı
sahin05
Uzman Çavuş
İletişim:

10 Eyl 2011 22:29

oguz1134 yazdı:Bence ...biraz para sıkışmış sisteme.. morgulus

en temizi gögüs sökülüp elden gecmesi..işi bilen biri olursa torpido+sag airbag'ki sökerek becerebilir..sanırım..
eğer halledemezsem durum aynen öyle oğuz bey ama burada zor değil torpido sökme bakım bie zor

4L
SITE ADMIN
İletişim:

10 Eyl 2011 22:41

benim söz ettiğim yere torpido sökmeden rahat ulaşılabiliyor. Hatta eski vitaralarımdan birinde bu modül çalışmıyordu hareket halindeyken bile elimi uzatıp havaya kolla yön verebiliyordum. El alışkanlığı olmuştu. Benim tek düşündüğüm, o leblebi inşallah ses yapmaz. Kolı sert bir iki hareket ile itip çekince belki sıkıştıran leblebi düşer , klapenin belki başka yanına yönelir. Kimbilir, deneyip bakmak lazım. Ama sorunu söz ettiğim yerde arayın
Maltepe-İstanbul

Kullanıcı avatarı
sahin05
Uzman Çavuş
İletişim:

10 Eyl 2011 22:53

4L yazdı:benim söz ettiğim yere torpido sökmeden rahat ulaşılabiliyor. Hatta eski vitaralarımdan birinde bu modül çalışmıyordu hareket halindeyken bile elimi uzatıp havaya kolla yön verebiliyordum. El alışkanlığı olmuştu. Benim tek düşündüğüm, o leblebi inşallah ses yapmaz. Kolı sert bir iki hareket ile itip çekince belki sıkıştıran leblebi düşer , klapenin belki başka yanına yönelir. Kimbilir, deneyip bakmak lazım. Ama sorunu söz ettiğim yerde arayın
yarın mutlaka bakıp sonucu bildiririm zaten ses le birlekte oluşan vuruntu tamda bahsettiğiniz yerden geliyor bide leblebiyi ezip toz edersem o zaman sesde olmaz :)

Kullanıcı avatarı
ABDULLAH
Ast Sub. Çavuş
İletişim:

11 Eyl 2011 08:46

Çağlar Bey'in dediği gibi havalandırma yönünü ayarlayan bir parça var, rengi beyaz ucu kanca gibi, ufak dışa doğru bir çıkıntısı var. Buraya wd 40 sıkarsanız sorun büyük ihtimal çözülür. Tuşa basıp tak tak yapmaya başlayınca dediğim ufak çıkıntıdan tutup sistemi elle hareket ettirin, zaten doğru yöne hareket ettirince ses kesilir.
Grand Vitara XL-7 2.0TD

Kullanıcı avatarı
sahin05
Uzman Çavuş
İletişim:

11 Eyl 2011 11:00

ABDULLAH yazdı:Çağlar Bey'in dediği gibi havalandırma yönünü ayarlayan bir parça var, rengi beyaz ucu kanca gibi, ufak dışa doğru bir çıkıntısı var. Buraya wd 40 sıkarsanız sorun büyük ihtimal çözülür. Tuşa basıp tak tak yapmaya başlayınca dediğim ufak çıkıntıdan tutup sistemi elle hareket ettirin, zaten doğru yöne hareket ettirince ses kesilir.
saolun Abdullah bey ilk fırsatta deneyeceğim sonucu yazarım

Kullanıcı avatarı
sahin05
Uzman Çavuş
İletişim:

11 Eyl 2011 12:22

evet çağlar arkadaşımızın anlattığı gibi sistem çok basit bir çalışma şekli var ama tabi yeri biraz dar modülü söküp boşta denedim sorunsuz çalışıyor yarım daire hareketini her iki yöne kolay yapıyor fakat yerine taktığımda bir yönde ortada sıkışma var elle hafif destek verince sorun yok kendini hemen topluyor modülü sökünce modülün hareket verdiği plastik raylı aparatı elimle hareket ettirdiğimde de bir yöne doğru bir zorlama farkettim sanırım içerisi leblebi dolu eğer içerdeki kelebeklere ulaşma şansım olursa bi temizlik şart bu arada sistem zaten gresliydi bende üstüne wb 45 sıkınca neversa aktı biraz gıcırtı yaptı sonra biraz sabun sürdüm gıcırtı kayboldu

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

12 Eyl 2011 14:48

Havalandırmayı yönlendiren mekanizmalarda bir sıkıntı oldugu belli. Şöför bölümünde torpido altına bakıp, hareket mekanizmasını söküp el ile rahat çalıştığına emin olun, gerekirse bu plastikleri gres ile yağlayın, rahat çalışma görüldükten sonra kontrol elektrik aktuatörünü yerine takın.

Sonuç hakkında bilgi yazarsanız memnun oluruz. Kolay gelsin.

Not:Konu içindeki sohbet amaçlı mesajlar moderasyon tarafından silinmiştir.
Site Admin

Kullanıcı avatarı
sahin05
Uzman Çavuş
İletişim:

14 Eyl 2011 19:33

Offroadpassion yazdı:Havalandırmayı yönlendiren mekanizmalarda bir sıkıntı oldugu belli. Şöför bölümünde torpido altına bakıp, hareket mekanizmasını söküp el ile rahat çalıştığına emin olun, gerekirse bu plastikleri gres ile yağlayın, rahat çalışma görüldükten sonra kontrol elektrik aktuatörünü yerine takın.

Sonuç hakkında bilgi yazarsanız memnun oluruz. Kolay gelsin.

Not:Konu içindeki sohbet amaçlı mesajlar moderasyon tarafından silinmiştir.
hareket mekanizmasında sorun yok motor yarım çember hareketini boşta rahat yapıyor sıkıntı içerde içeriye düşen ....... ler sıkıştırıyor havalandırma mekanizmasını

Kullanıcı avatarı
Offroadpassion
SITE ADMIN
İletişim:

15 Eyl 2011 10:44

Ozaman geçmiş olsun işiniz uzun gibi :|
Site Admin

Kullanıcı avatarı
sahin05
Uzman Çavuş
İletişim:

19 Eki 2011 22:33

malum bu günlerde hava yağışlı akşam hava yönünü ön cama vermem gerekti çağlar ustanın dediği gibi mekanizmaya elle destek verdim sonra sesin azaldığını fark ettim durdum bir kaç defa aynı hareketi tekrarladım ve direnç biraz azaldı ve sadece vücut yönünden (en sol tuş) ön cam yönüne (en sağ tuş) direk basınca ses var geçiş yok ama sırasıyla basınca hiçbir sorun yok geçiş var ses yok sanırım leblebiler yumuşamaya başladı bu arada acaba tüm hava çıkışlarını bant vb kapatıp bir noktadan kuvvetli bir makinayla emiş yapsam içerdeki yabancı maddeleri alabilirmiyim

4L
SITE ADMIN
İletişim:

20 Eki 2011 23:26

vakum yapamazsının. Onu unut. Bir ay daha kullan leblebi zaten küften bakteriden çürüyecek ve sorun çözülecektir. Yada seyir sırasında başka bir yer bulup orada yuvalanacak ve kurtaracaktır
Maltepe-İstanbul

Kullanıcı avatarı
sahin05
Uzman Çavuş
İletişim:

21 Eki 2011 19:06

4L yazdı:vakum yapamazsının. Onu unut. Bir ay daha kullan leblebi zaten küften bakteriden çürüyecek ve sorun çözülecektir morgulus . Yada seyir sırasında başka bir yer bulup orada yuvalanacak ve kurtaracaktır
çağlar ustam hava emişini kabin içine alıp girişleride kapasak diyecektim ama ne gerek var beklemek en mantıklısı

4L
SITE ADMIN
İletişim:

30 Eki 2011 18:22

anlıyorum ama, kapatınca basınç oluşturup fırlattıracak kadar bir sıkışma sağlanmaz. Çünkü arada kayıp, hava kaçağı çok fazladır, sonuçta birbirine geçme borular
Maltepe-İstanbul

Kullanıcı avatarı
efe14
Er
İletişim:

25 Kas 2011 14:44

Üstatlarım yaklaşık 1,5 yıl önce aldığım 2000 model 1.6 jlx at vitaramın hava çıkışlarını yönlendiren "havalandırma yön tuşları" nın ön konsol üzerindekilere (2 adet) müdahale edemiyorum. Zaten kırıklar :). yanlardakiler ise sağlam gibiler ama onlar da kendi kafalarına göre havayı yönlendiriyorlar.
Toplam 4 adet olan bu yön tuşlarını nereden bulabilirim: çıkma yada yenisini ya da önerileriniz nedir.
Erol Göktaş ( Arh +) Yaş: şimdilik 36 :)
Bolu -Merkez,
Suzuki Vitara Jlx 2000 Model otomatik

Bu gün; bir güzellik yap kendine! sadece sahip olduklarını düşün; Mutlu ol onlarla.
Sahip olamadıkların üzülsün: senin olamadıklarına...!

Kullanıcı avatarı
izogrand
Mareşal
İletişim:

25 Kas 2011 21:58

efe14 yazdı:Üstatlarım yaklaşık 1,5 yıl önce aldığım 2000 model 1.6 jlx at vitaramın hava çıkışlarını yönlendiren "havalandırma yön tuşları" nın ön konsol üzerindekilere (2 adet) müdahale edemiyorum. Zaten kırıklar :). yanlardakiler ise sağlam gibiler ama onlar da kendi kafalarına göre havayı yönlendiriyorlar.
Toplam 4 adet olan bu yön tuşlarını nereden bulabilirim: çıkma yada yenisini ya da önerileriniz nedir.

Bak güzel efe kardeşim , Tanışma bölümümüz var buranın kapısı diyoruz oraya , ordan şöyle gir efevari bir selam patlat , kendinden biraz bahset seni tanıyalım sonra üstatlar , konu ile bilgili olanlar sana dilediğin kadar yardım eder , hemde seve seve ;)
Bekliyorum , bak hoşgeldin demedim orada diyeceğim ;)
İzzet Mağden (A rh+) / Yaş : 47.184
Kağıthane-İSTANBUL
Toyota Hilux 1992 2.8 LN106 *** GOLYAT***
Ben dostlarımı hiç satmadım! Çünkü; ya beş para etmez çıktılar, ya da paha biçilemez.
.

Kullanıcı avatarı
efe14
Er
İletişim:

27 Kas 2011 20:08

sevgili izogrand forumunuza yeni üye oldum. tanışma bölümüne de uğrayacağım. 8-)
Bolu -Merkez,

Bu gün; bir güzellik yap kendine! sadece sahip olduklarını düşün; Mutlu ol onlarla.

Kullanıcı avatarı
efe14
Er
İletişim:

28 Kas 2011 15:44

efe14 yazdı:Üstatlarım yaklaşık 1,5 yıl önce aldığım 2000 model 1.6 jlx at vitaramın hava çıkışlarını yönlendiren "havalandırma yön tuşları" nın ön konsol üzerindekilere (2 adet) müdahale edemiyorum. Zaten kırıklar :). yanlardakiler ise sağlam gibiler ama onlar da kendi kafalarına göre havayı yönlendiriyorlar.
Derdime derman olacak Vitaracılar nerelerde syt
Bolu -Merkez,

Kullanıcı avatarı
bloodmen
Teğmen
İletişim:

28 Kas 2011 15:47

efe14 yazdı:
Bence bu konuda ikitelli de sanayi var hurdalık vs... var ancak oradan bulunur derim
Erdal YAMAN
Ümraniye-İstanbul
0 RH (+)
-33
İETT+Akbil
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
------------------------------------------------
Resim

Kullanıcı avatarı
PERÇİNSÜMER
MODERATOR
İletişim:

28 Kas 2011 15:51

efe14 yazdı:
Bu konu derman olunacak teknik bir sorun değil ki :roll: :roll: :roll: Zor bulunacak bir parça ve tamamen şansınıza bağlı. Uzun uzun araştırmak lazım. Keşke herşeye buralardan yazarak ulaşmak mümkün olsa ama maalesef olmuyor işte ;)
Perçin SÜMER
Konyaaltı/Antalya/Türkiye/Dünya
1992 Suzuki Samurai 1.3 nam-ı diğer ZEYNA - 07 K 8529
2005 Suzuki Grand Vitara 2.0 nam-ı diğer CHUCKY - 07 FYZ 87
ASİL BAYRAĞIMIZI BEĞENMEYENE ALTINDAKİ DİREĞİ VERIYORUZ !!!

cenk

30 Kas 2011 11:39

efe14 yazdı:
Belki ellerinde yarış araçlarından çıkma vardır diyerek Aksiyon Suzuki Murat Ustaya danışın diyorum 0533 434 46 76

4L
SITE ADMIN
İletişim:

30 Kas 2011 14:17

bu şekilde bulunur ancak, yenisi çok zor. Birde e bay a bakın belki orada bulunur yenisi, yurt dışından getirtebilirsiniz
Maltepe-İstanbul

“SUZUKI ISITMA SOGUTMA SISTEMLERI” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir