Vitara JLX Hararet Sorunuma Yardım

SUZUKI ISITMA SOGUTMA SISTEMLERI SORU VE PAYLAŞIMLARIMIZ

Moderatörler: cenknalbantoglu, DERKMEN, Offroadpassion

Kullanıcı avatarı
aytekin
Onbaşı
İletişim:

Vitara JLX Hararet Sorunuma Yardım

03 Ağu 2010 09:29

Selam 1993 5k 1.6 16v jx vitaramda hararet sorunu oluştu tespitlerime göre radyatör soğutma pervanesi devreye girmiyor. Herhalde civalı bir otomatiği var motor ne kadar ısınsa bile devreye grmiyor pervaneyi söküp dışarda göbeğini ısıttığımız halde kitlemiyor ne yapmam lazım yenisi varmıdır tamiri mümkünmüdür yenisi varsa satın alabileceğim yer İstanbul anadolu yakasında bulabilirmiyim. Tecrübesi olan arkadaşlardan acil yardım bekliyorum.
Ayrıca kılima fanınında kılimayı actığım halde devreye girmediğini tespit ettim. Fanın soketini çıkartıp direk 12v verdiğim halde dönmüyor ama kılima çalışıyor fakat randımanı düşük tabi.
ViTARA HIDIR

4L
SITE ADMIN
İletişim:

Re: vitaramda hararet sorununa yardım

03 Ağu 2010 10:20

Başlığınızı, benzer konuyu arayan başka arkadaşlarımızın da daha rahat ulaşabilmesi için "teknik bölüm - motor şanzıman diferansiyel" başlığının altına taşıdım.

Sorun tespit ettiğiniz gibi, su radyatör fanının termik diye ifade edilen civalı merkezinin bozulup işlevini yerine getirememsinden kaynaklıdır. Çözümü de fanın komple değişmesi gerçekleşir. Fan değişirse, soğutma gerçekleşir ve sorununuz çözülür. Bu sırada size, termostat devirdaim ve radyatörlerinizi de kontrol ettirmenizi şiddetle öneririm. Hatta radyatörünüzün geçmişinden emin değilseniz (ilk sahibi, nezaman değişti vs) söktürüp en azından şişletin kafanız rahatlasın derim. Ek olarak size, sökme takma şişletme vs 50-70 lira yük getirir. Birde işlem bitince (eğer önceden soğutma sistemindeki su ve antifiriz 1-2 yıldır değişmemişse) komple antifriz ve suyu değiştirin.
Çağlar Köker (38) - 0 (RH) +
Vitara 2.0 HDI DIESEL 2003 (10 Fil gücü + chip tuning )
Maltepe-İstanbul

Kullanıcı avatarı
aytekin
Onbaşı
İletişim:

03 Ağu 2010 17:19

Çaglar bey bahsetiğiniz işlemleri kontrol ettim şuan sorunum fan termiğinin yenisini bulmaktı araştırmam sonucunda ojinalini buldum ve aldım ama alanakadarda termiği direk baglantı yapmış oldum şuan fan sürekli çalışıyor yeni aldığım termiği birara takacağım. Simdi ikinci problemim kılima fanı çalışmıyor bu nedenle kılima kompiresörü sağlıklı soğutamıyor çabuk devreden çıkıyor yenisini veya çıkmasını araştırıyorum tavsiye edebileceğiniz satıcı varsa memnun olurum.
ViTARA HIDIR

Kullanıcı avatarı
sahin05
Uzman Çavuş
İletişim:

03 Ağu 2010 18:22

benim radyatör pervanesi de sürekli dönüyor fakat elle tuutgumda dönmüyor motor soğukken tabi şimdi benimde içime kuşku düştü acaba ısınınca elle tutsamda dönermi(elimi pervaneye çalışırken değdirmiyorum motor dururken bir kişi tutup bir kişi çalıştırıyor)

4L
SITE ADMIN
İletişim:

03 Ağu 2010 19:50

Suat Bey önce güvenlik ! :!: yuhh amannnn... ne olursa olsun basit gibi görünsede asla riske girmeyin. Bu gaz kaçağını çakmakla kontrol etmek gibi bir şey. Ben de uzunca bir süre radyatör fanını direkt bağlamıştım ve bu şekilde kullanmıştım. emin olun termikten daha güvenli, kafanız ağırmıyor açarmı açmaz mı çalışacak mı çalışmayacak mı diye ; Ama doğrusu bu değil, gerçi yanlış da değil ancak, sürekli çalışması kayışa ve aksamlarına sürekli yük bindirdiğinden az da olsa güç kaybı söz konusudur. Parça piyasada bulunabilir cinsten bir parça 150-200 lira arasında fiyatını olması lazım yanlış hatırlamıyorsam. Klima fanı da yine piyasada stoklu çalışan tüm Japon parçacılarında bulabilrsiniz. Aksaray piyasasında uzakdoğu da dahil bulabirsiniz. Bulamazsanız haberim olsun
Maltepe-İstanbul

Kullanıcı avatarı
Cypriot4x4
Onbaşı
İletişim:

04 Ağu 2010 00:00

aytekin yazdı:Çaglar bey bahsetiğiniz işlemleri kontrol ettim şuan sorunum fan termiğinin yenisini bulmaktı araştırmam sonucunda ojinalini buldum ve aldım ama alanakadarda termiği direk baglantı yapmış oldum şuan fan sürekli çalışıyor yeni aldığım termiği birara takacağım. Simdi ikinci problemim kılima fanı çalışmıyor bu nedenle kılima kompiresörü sağlıklı soğutamıyor çabuk devreden çıkıyor yenisini veya çıkmasını araştırıyorum tavsiye edebileceğiniz satıcı varsa memnun olurum.

Merhaba,

klima radyatörü önündeki orjinal elektrikli fan arıza yapmışsa orjinalini bulacağım diye hiç canınızı sıkmayın.

http://www.suzuki-forums.com/suzuki-sid ... old-c.html

üstteki linkte detaylı anlatımı yapıldığı gibi 15" inç çapında iyi (gerçekten iyi kalite ve güçlü bir fan) kalite havayı üfleyen tipte bir fan alıp eski klima fanı yerine monte ediniz. Bu arada 15 inç çapındaki fan 5 kapılı vitara 'ların klima radyatörlerine göre uygun boyutta.

verilen linkteki gibi bir fan takarsanız emin olun araç şehir içi dur kalk trafiğinde ve rölantide çalışırken orjinal halinden çok daha iyi soğutacaktır.
Suzuki Vitara JLX 1.6 16v LWB
Şasi : TD01V Motor : G16B
3" Body Lift
15" x 8" Jant, Kumho 30" x 9.5" x 15" KL71 MT Lastik
SuziQ Fender Flares

http://www.trncipclawyer.com

Kullanıcı avatarı
aytekin
Onbaşı
İletişim:

04 Ağu 2010 09:38

Radyatör fanının devreye girip girmediğinin kontrolu için pervaneyi dönüş yönünde ince zayıf bir telle boşta dönmesin diye tutturdum sonra motoru çalıştırıp hararetin yünselmesini bekledim hararet yükselip fan termiği devreye girerse tutturduğum telden kurtulup fan dönmeye başlıyacaktı ama malesef hararet ortayı geçmek üzereydi ama fan hala dönmüyordu bende fanı söküp emin olmak için termiği dışarda sıcak hava tabancasıyla ısıttım ama hala termikte hareket yok anladımki termik arızalı ve hararet sorunu aracı sıkıştırınca ortaya çıkıyor. bende termiği tutan vidalarından söküp içinde bulunan jele benzer sıvıyı boşaltıp içinne uygun oring conta ile sıkıştırıp sabitledim ve taktım şimdi fan sürekli dönüyor aracı rolantide uzun süre çalıştırdım hararet cok az yükseldi ama aracın gazına basınca müthiş bir fan sesi duyuluyor ve motor istenilen sıcaklığa ulaşmadığı için içime sinmedi hem fazla yakıcak hem güç kaybı olucak hem sudan ve çamurdan olumsuz etkilenicek diye araştırmam sonucu 130 tl ödeyerek japon malı termik aldım. Kılıma fanının da çalışmadığını bu işlerle uğraşınca tespit ettim yenisini araştırıken orjinal çıkmasını 100 tl buldum hala araştırıyorum başka fan takmanın maliyeti ve yenisinin maliyeti karşılaştırıp mantıklı olanını tercih edicem ilğilenen arkadaşlara teşekkür ederim.
ViTARA HIDIR

Kullanıcı avatarı
sahin05
Uzman Çavuş
İletişim:

05 Ağu 2010 18:08

4L yazdı:Suat Bey önce güvenlik ! :!: yuhh amannnn... ne olursa olsun basit gibi görünsede asla riske girmeyin. Bu gaz kaçağını çakmakla kontrol etmek gibi bir şey. Ben de uzunca bir süre radyatör fanını direkt bağlamıştım ve bu şekilde kullanmıştım. emin olun termikten daha güvenli, kafanız ağırmıyor açarmı açmaz mı çalışacak mı çalışmayacak mı diye ; Ama doğrusu bu değil, gerçi yanlış da değil ancak, sürekli çalışması kayışa ve aksamlarına sürekli yük bindirdiğinden az da olsa güç kaybı söz konusudur. Parça piyasada bulunabilir cinsten bir parça 150-200 lira arasında fiyatını olması lazım yanlış hatırlamıyorsam. Klima fanı da yine piyasada stoklu çalışan tüm Japon parçacılarında bulabilrsiniz. Aksaray piyasasında uzakdoğu da dahil bulabirsiniz. Bulamazsanız haberim olsun
çağlar bey ilginize teşekkürler bugün motor soğukken fanı güzelce bantladık (kurtulunca araya girmeyecek yada pervaneye takılmayacak şekilde) motor soğukken dönmeye çalıştı ama dönemedi fakat motor ısınınca pervene bantı kopardı ve dönmeye başladı devirlendikçede baya bi hızı artıyor

4L
SITE ADMIN
İletişim:

Re: Vitara JLX Hararet Sorunuma Yardım

05 Ağu 2010 18:13

güzel bir test yöntemi; sorun yok o halde
Maltepe-İstanbul

Kullanıcı avatarı
sahin05
Uzman Çavuş
İletişim:

Re: Vitara JLX Hararet Sorunuma Yardım

05 Ağu 2010 18:22

4L yazdı:güzel bir test yöntemi; sorun yok o halde
doğrudur çağlar bey birde bugün motorun ısınmasını baklerken sürekli gaz verdik bıraktık zaten termik açıp fan dönmeye başlayınca motorun sesinin değiştiği bariz belli bundan sonra sıcaklarda kulağım o sesde olacak termik açtıktan sonra motor kükrüyor :)

“SUZUKI ISITMA SOGUTMA SISTEMLERI” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir